Recep Konuk'tan bayram mesajı

Recep Konuk'tan bayram mesajı

Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk, Ramazan Bayramı dolayısıyla bir bayram mesajı yayımladı

 

Dâhil olduğumuz medeniyet havzasında yaydığı huzur ve hoşgörü ikliminin hiç bitmemesini dilediğimiz, rahmet ve bereket ayı bir Ramazan’ı daha idrak edip, bayrama erişmenin bahtiyarlığını yaşıyoruz. Hem tek tek birey, hem de tüm inananlar olarak medeniyet havzamızda yaşadığımız, ulvi huzurumuzun zirveye çıktığı ve mutluluğumuzun coşkuya döndüğü Ramazan Bayramının birinci gününde, millet olarak bir başka anlamlı günün daha coşkusunu yaşıyoruz.

Bu sene inanç dünyamızda yaşadığımız Bayram mutluluğu, milletimizin tarih yolculuğunda bir ve bütün olarak varlığını muhafaza etme konusunda kararlılığını ispatladığı ve yokluklara rağmen zaferle taçlandırdığı istiklal mücadelesinin zaferle sonuçlandığının tüm dünyaya ilan edildiği günün, yani 30 Ağustos Zaferinin yıldönümü ile aynı güne tesadüf etmiş ve coşkumuz katlanmıştır. Türk Milleti olarak bu bayram hem manevi hem de milli bir coşkuyu yaşıyoruz. Aynı günde, aynı duygularla ve coşkuyla kutladığımız biri dini biri milli iki bayramımızın, hem bizi birbirimize bağlayan ortak değerlerimiz, hem de bir ve bütün olma konusunda gösterdiğimiz tarihi kararlılık üzerine inşa ettiğimiz vatanımız ve millet olarak geleceğimiz açısından taşıdığı mana ve anlam büyüktür. Bizler aynı hilalin, aynı bayrağın gölgesinde kenetlenmiş, imanı ve kıblesi ortak, mazisi sağlam ve aynı istikbale yürüyen bir milletiz.

Bir ve bütün olarak yaptığımız bu tarih yolculuğunda bizi bir birimize kenetleyen görünmez tutkal, milli hasletlerimiz ve ortak değerlerimizin inşasını sağlayan manevi dünyamızın kuvveti ve zenginliğidir. İşte bayram günleri, içinde yer aldığımız medeniyetimizin hoşgörü, huzur ikliminin, rahmet ve bereketinin bizim manevi coğrafyamızın her köşe ve kişisine bila istisna ulaştığı günlerdir. Başka hiçbir gün bayram günleri kadar bir milleti aynı anlam, aynı davranış bütünlüğü, aynı kardeşlik, aynı heyecan, aynı coşku ve aynı duygu birlikteliği içinde bir araya getiremez.

Temennimiz odur ki, Ramazan ayında üst düzeyde tezahür eden yardımlaşma ve dayanışma duyguları bizim coğrafyamızda her bayramda olduğu gibi bu Ramazan Bayramı vesilesiyle de coşkuya dönüşecek ve bayram sevinç ve mutluluğu her köşeye, her haneye ve her gönüle ulaşacaktır. Çünkü bizim medeniyetimizde inananlar, bayramlar vesilesiyle yaşanan ulvi huzur ikliminin ferahlığının, bayramın rahmet ve bereketinin kendi hanelerine ulaşması ile yetinmezler, yetinemezler. Bizim medeniyetimiz inananlara; eliyle de diliyle de hayır işlemesini, komşularından başlayarak paylaşmayı ve yardımlaşmayı emreder. Bu aynı zamanda bayramın rahmet ve bereketinin herkese ulaşmasının, hiçbir kardeşimizin bayram burukluğu yaşamamasının da anahtarıdır.

Ancak bu bayramda, bayramı bir tarafımız buruk ve gönül gözümüz yaşlı geçiriyoruz. Rahmet ve bereket ayı Ramazan’da millet olarak asla unutmayacağımız, derin üzüntüler yaşadık. Birliğimiz ve bütünlüğümüze yapılan menfur saldırılar sonucu bu vatanın gencecik evlatları bayrama erişemediler ve bayramlık yerine şehadet gömleğini giydiler. Gönül telimizi sızlatan bir diğer hadise ise kara kıta Afrika’da on binlerce çocuğun açlık nedeniyle hayata tutunamamasıydı.

Bayramlarda yaşanan dayanışma, bayramların yaydığı ulvi hava, bu burukluk ve kederleri asla unutturmayacak, ancak ve ancak ateşin düştüğü şehit ailelerimizin acısında yapacağımız ortaklık biraz da olsa yüreğimizi soğutacaktır. Bizim bu Ramazanda yaşadıklarımızdan bu bayram vesilesiyle çıkardığımız ders, bizim coğrafyamızda hiçbir hanemize ateşin düşmeyeceği, hiçbir vatan evladının bayramlık yerine şehadet gömleğini giymeyeceği huzur ortamının tesis edilmesi için elbirliği ile daha çok gayret göstermek ve hem ülkemizde hem de manevi coğrafyamızda yokluğu yok edecek zenginliği oluşturmaktır.

Bu duygularla tüm üyelerimizin, bütün çiftçilerimizin, hemşehrilerimin, aziz milletimizin ve tüm inananların mübarek Ramazan Bayramını tebrik eder, aziz şehitlerimizi bir kez daha rahmet ve minnetle anarken 30 Ağustos Zafer Bayramı ve Silahlı Kuvvetler Gününü kutlar, bu rahmet ve bereket günlerinin hayırlara vesile olmasını dilerim.

Recep KONUK

PANKOBİRLİK Genel Başkanı
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.