Rekortmen dizilerin komik hataları

Rekortmen dizilerin komik hataları

Reyting rekorları kıran Ezel, Yaprak Dökümü ve Bu Kalp Seni Unutur mu? gibi dizilerdeki hukuki hatalar büyük tepki görüyor. Uzmanlar senaristleri, danışmanlık konusunda uyarıyor

 Son zamanlarda halkı adeta ekranlara bağlayan diziler, özellikle Ortadoğu, Türk Cumhuriyetleri, Rusya ve Balkan ülkelerinde de büyük ilgi görüyor. Ancak senaryolardaki bazı hukuki hatalar, işin uzmanlarına saç-baş yoldurtuyor. Dizileri izleyen ve komik hataları gören hukukçular, senaristleri daha dikkatli olmaları konusunda uyarıyor. Örneğin dizilerde mahkeme kararı olmadan, polisler evde arama yapıyor. Oysa Ceza Muhakemesi Kanunu’nun 119’uncu maddesine göre, aramayı polisler tek başına yapamaz. Arama savcı nezaretinde yapılır.

POLİS SUÇLUYU YAKALAR TUTUKLAMAZ

Pek çok televizyon dizisinde gözlerden kaçan bir başka hata da polislerin suçluları tutuklaması. Ancak kanunlara göre tutuklamayı mahkeme yapar. Polis zanlıyı yakalar ve gözaltına alır.

İŞTE DİZİLERDEKİ YANLIŞLAR

• Bu Kalp Seni Unutur mu? dizisinde 1987’deki bir boşanma davası aile mahkemesinde yapılıyor. Oysa aile mahkemeleri 2003’te kuruldu.

• Yaprak Dökümü’nde, zanlı hakkında tutuklama kararı çıkıyor. Ancak duruşma 3 ay sonrasına erteleniyor oysa bu süre en fazla bir ay.

• Ezel dizisinde ise ameliyat için hiçbir yakınlığı olmayan kişinin sözlü izni alınıyor.

• Türk hukukunda evlatlıktan ret diye bir kavram yok. Ancak mirastan men etme var. O da şarta bağlı.

• Uyuşturucu bulan polis ilk kalite kontrolünü kendisi yapıyor.

• Gayrimenkul devredilirken tapu dairesine gitmek zorunludur. Ancak dizilerde boş kağıda atılan imza yeterli.

• Akasya Durağı dizisinde sızıntı petrolü izinsiz satan kişiler, ‘Şikayet var’ diye gözaltına alınıyor. Sonra da ‘Şikayetten vazgeçildi’ diye zanlı serbest bırakılıyor. Bu olay hırsızlık kapsamında olduğu için şikayetin geri çekilmesinin bir değeri yok.

• 4 yıl hapis cezası önce paraya çevrildi, ardından da ertelendi. Ceza mevzuatımızda 2 yılın üstündeki cezalar için böyle bir düzenleme yok.

• Kader Çizgisi dizisinde eve gece vakti hacze gidildi. Aile fotoğrafı haczedildi. Ceza soruşturmalarında dahi gece arama yapılamaz.

STAR

Bu haber toplam 1621 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.