Hacı Ahmet Ünlü

Hacı Ahmet Ünlü

Riya ve İhlas

ALLAH Subhânehû ve Teâladan başka ilah yoktur ve işte biz göklerde ve yerde tek ilah olan ALLAH Subhânehû ve Teâla'ya sığınıyoruz.
İhlas bir Müslümanın yapmış olduğu amelleri yalnızca Allahu Teala'nın rızası için yapmasıdır. İhlas niyette şirkten kaçınmaktır. Müslüman ihlaslı/muhlis insandır. O ihlassız yapılan amellerin Allah katında karşılığının olmadığını bilir. Bundan dolayı ki o tüm amellerinde öncelikle niyetini düzeltir.
Muvahhid Müminlere tevhit emredildiği gibi ihlasta emredilmiştir. Rabbimiz şöyle buyurmaktadır:
Oysa onlar dini Allah'a has kılarak hakka yönelen kimseler olarak Ona kulluk etmekten başka bir şeyle emrolunmadılar (Beyyine: 98/5).
Peygamberimiz aleyhisselamda ihlasın önemini bizlere şöyle ifade etmiştir:
Şüphesiz ki Allah Kendisine ihlasla yapılan ve rızasına kavuşmak istenen amellerden başkasını kabul etmez. İhlassız yapılan ameller Allahu Teala katında kabul edilmediğinden müslümanlar her işlerinde niyet kontrolü yaparak ihlas üzere olmalıdırlar.
Allahu Teala'nın bizlere örnek ve önder olarak gönderdiği Peygamberlerin hepsi de ihlaslıdırlar. Onları takip etmesi gereken Muvahhid Müslümanlar da ihlaslı olmalıdırlar. Elbette ki tevhid ehli muhlis kullar ihlaslı olmalarının karşılığını dünyada ve ahirette alacaklardır.
Muhlis kullar riyaya karşı çok dikkatli olmak zorundadırlar. Riya nedir denirse:
Riya bir Müslümanın yapmış olduğu amelleri Allahu Teala'nın rızasının dışında başka şeyler için yapmasıdır. Müslüman riyakar olamaz. Rabbimiz bizlerden salih ameller istemektedir ki salih ameller de ancak riyasız yapılırlarsa fayda verirler. Riya ise küçük şirk olup amelleri ifsad eder ve kişiyi ateşe götürür.
Riya münafıkların özelliklerindendir. Müslüman her türlü nifaktan kaçınması gerektiği gibi riyadan da kaçınmalı ve kalbini riyadan arındırmalıdır. Zira Rabbimiz bizlerin kalplerine ve ihlasla yaptığımız amellerimize bakmaktadır.
Peygamberimiz aleyhisselâm buyurdu ki:
Şüphesiz ki Allah sizin vücutlarınıza ve dış görüşünüze bakmaz. Ancak O kalplerinize ve amellerinize bakar. Müslim
Muvahhid bir Müslüman içini ve dışını tevhid ve ihlas ile donatarak büyük ve küçük şirkten beri olur. O bu sayede de Allahu Teâlânın rızasına erişir.
Rabbimiz bizleri riyanın her türlüsünden korusun ve bizleri muhlis kullarından eylesin. Allahumme amin.


Bu yazı toplam 272 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.