Şap öldürür!

Şap öldürür!

AKSARAY Tarım İl Müdürü Recep Öztorun Şap Hastalığı’nın çok bulaşıcı bir hastalık olduğunu belirterek, bazen de öldürücü viral bir hastalık olduğunu söyledi.

Şap Hastalığı’nın sığır, manda, koyun, keçi gibi çift tırnaklı hayvanlarda görülen çok bulaşıcı ve bazen öldürücü viral bir hastalık olduğunu belirterek, hastalığın yüksek ateş, iştahsızlık ve iplik şeklinde uzayan salya akıntısı ile karakterize olduğunu vurgulayan Öztorun, “Hayvanlarda ağız, dil, dişeti, burun, tırnak arası ve memelerde aft denilen içi su dolu kesecikler oluşturur. Bu kesecikler patlayarak yerlerinde yaralar meydana gelir. Hastalık etkeninin 7 farklı tipi bulunmaktadır. Dünyada çok ciddi bir hastalık olarak önemini sürdüren Şap Hastalığı; süt, et ve iş verimini düşürerek büyük ekonomik kayıplara sebep olur” dedi.

ŞAP AŞISI ŞART

Şap Hastalığı ile mücadelede iki önemli husus olduğuna değinen Öztorun, “Birincisi ülke ve il genelinde kampanya tarzında yoğun aşılama yapmak. İkincisi ise kontrollü hayvan hareketleridir. Ülke genelinde olduğu gibi ilimizde de Büyükbaş Sığır Cinsi Hayvanlara İlkbahar (Mart-Nisan ) ve Sonbahar (Eylül-Ekim)  olmak üzere yılda iki kez şap aşısı yapılmaktadır. İlkbahar Şap Aşılama Programı yapılmış ve bu program vatandaşlara ilanen duyurulmak üzere ilgili Belediye Başkanlıkları ve Muhtarlıklara gönderilmiştir. İlimizde başlayan İlkbahar dönemi Şap Aşılama kampanyasında aşı ücretsiz olup sadece 40 kuruş uygulama ücreti alınmaktadır. Aşılama kampanyasında yetiştiricilerin hayvanlarını aşılatmaları, hayvanlarını bu hastalıktan korumak için birinci derecede önem arz etmektedir” diye konuştu.

Bu haber toplam 2176 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.