Şekerden engellilere 50 akülü sandalye

Şekerden engellilere 50 akülü sandalye

Bu güne kadar gerçekleştirdiği sosyal faaliyetler ile adından sıkça söz ettiren Konya Şeker, Dünya Engelliler Gününde de engellileri unutmadı. 50 akülü aracı engellilere hediye etti

Çeşitli sağlık sorunları nedeniyle yürüyemeyen ve yaşamlarını evde sürdürmek zorunda kalan ortopedik özürlülere yardım elini uzatan Konya Şeker, 50 akülü tekerlekli sandalyeyi engellilere hediye etti. Konya Sakatlar Derneği’nde düzenlenen törenle 50 engelli vatandaşın yüzünü güldüren Konya Şeker Yönetim Kurulu Başkanı Recep Konuk, engellilerin yanında olmaya yarın da devam edeceklerini söyledi. Düzenlenen törene Türkiye Sakatlar Konfederasyonu Yetkilisi Hasan Basri Sayı da katıldı. Akülü sandalyeye kavuşan engelliler ise Recep Konuk’a teşekkür ederek, gözlerinden mutluluk gözyaşları aktı.

BAŞKAN MIHÇI: RECEP KONUK GÖNÜL DOSTUDUR

Bu tür yardımların engelliri eve mahkûm olmaktan kurtardığına dikkat çeken Türkiye Sakatlar Derneği Konya Şube Başkanı Ahmet Mıhçı, “Konya Şeker, 50 engellinin 2012 yılına mutlu bir şekilde girmesini sağladı. Onların sıkıntısını bir nebze olsun giderdi. Çünkü bu sandalyeleri çok sayıda vatandaşımız imkânsızlıklar yüzünden alamıyor. Onların bu imkânsızlıklarına ise Konya Şeker yetişti. Bundan öncede 2007 yılında 20 akülü sandalyeyi hediye etmişti. Onun için Recep Konuk başta olmak üzere Konya Şekerle dostluğumuz bakidir. Biz Sayın Recep Konuk’u gönül dostu olarak görüyoruz ve bu dostluk ilelebet sürecektir” dedi.

OMUZLARINDAKİ YÜKÜ HAFİFLETMELİYİZ

“Bazı kardeşlerimizin daha zor ve ağır koşullarda verdiği hayat mücadelesinde onların omzundaki yükü hafifletmek. Bugün bunun için bir aradayız, bunun için birlikteyiz” diyen Konya Şeker Yönetim Kurulu Başkanı Recep Konuk, şunları kaydetti: “Engelleri aşıp hayata tutunmak için mücadele eden kardeşlerimiz bu salondaki kardeşlerimizden ibaret değil. Ülkemizde sekiz milyonun üzerinde kardeşimiz şu veya bu derecede, engelli olarak hayatlarını devam ettiriyor. Son yıllara kadar engelliler birçok sosyal haklardan yararlanamıyordu. Günümüzde de bazı sorunlar olmasına rağmen sosyal güvenlik kurumunun şemsiyesi altına alınmaya başladı. Eğitim çağındaki engelli kardeşlerimizin ise son yıllara kadar ancak beşte birine eğitim imkânı sunabiliyorduk. Bu rakamlar son yıllarda ve süratli bir biçimde olumlu bir seyirde değişti. Başka ülke olarak, toplum olarak, kurumlar olarak başka değiştirdiklerimiz de var. Mesela, kentsel mekânlarda son yıllarda engelli kardeşlerimizin sosyal hayata katılımını kolaylaştıracak sesli sinyalizasyon, engelli asansörleri, kamu binalarında, kamuya açık alanlarda rampalı merdivenler, kaldırımlar gibi altyapı düzenlemeleri yapıldı, yapılmaya devam ediyor.”

ENGELLERİ BİRLİKTE AŞMALIYIZ

Yapılamayanlar ve yapılacaklar konusunda kimsenin ve hiçbir kurumun sessiz kalma, duyarsız davranma lüksünün olmadığını ifade eden Konuk, toplum olarak birlikte yaşanacaksa sevinçlerin, üzüntülerin, kederlerin ve huzurlarında paylaşılması gerektiğine dikkat çekti. Bazı kardeşlerimizin omzundaki yük fazla ise o yüke omuz verilmesine dikkat çeken Konuk, “Yükü birlikte taşıma iradesini veya niyetini ortaya koymaktır. Aynı milletin evlatları olarak zorluklarla mücadele eden kardeşlerimizin bu mücadelesine omuz vermenin, destek olmanın kardeşlik hukukunun gereği olduğuna inanıyoruz. Engelliler, engelleri aşmak için olağanüstü bir irade sergilediği hayat mücadelesinde, yalnız değildir. En azından Konya Şeker olarak biz, imkânlarımız ölçüsünde, üzerinizdeki yükü paylaşma kararlılığındayız. Bugün sadece 50 sandalye ile 50 kardeşimizin hayatını kolaylaştırabiliyoruz. Bu katkının derya da damla misali olduğunun farkındayız. Ancak bu damlaların başka yağmur tanelerinin de yağması için örnek olmasını bekliyoruz” dedi. Programın sonunda Dernek Başkanı Ahmet Mıhçı, yardımların dolayı Recep Konuk’a plaket takdim etti.

Bu haber toplam 1016 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.