Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde Akademik Kurul toplantısı

Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde Akademik Kurul toplantısı

Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde Akademik Kurul Toplantısı gerçekleştirildi.

Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde Akademik Kurul Toplantısı gerçekleştirildi.

Toplantıda, fakülte bünyesine yeni katılan öğretim üyelerinin tanıtımı, fakülte stratejik planı, öğrenci hareketliliği, akademik kadro, eğitim-öğretim faaliyetleri, gelişim sınavı, BİLKAR ve hastaneyle ilgili çok sayıda konu değerlendirildi. Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren Fakülte Dekanı Prof. Dr. Serdar Göktaş, "209 öğrencimiz fakültemize kayıt yaptırdı. Genel olarak baktığımızda gittikçe kalabalıklaştığımızı görüyoruz. Toplam kalanlar ve yatay geçişlerle birlikte dönem bin 250 öğrenci oldu. 198 yurt dışı kaynaklı öğrencimiz var. Diğer fakültelere baktığımızda oldukça iyi bir rakam. Misafir öğrenci oranımız oldukça yüksek. Fakültemiz 2002-2003 yılında ilk öğrencilerini aldı. 2009 yılından itibaren bu binada eğitimini almaya başladı. 2009 yılında ilk mezunlarını verdi. Şu anda 9 dönemde toplamda 777 hekim arkadaşımız yetişti ve milletimizin hizmetinde görevlendirildi" diye konuştu.

"Yıl sonu itibariyle yatak sayımız 962'ye yükselecek"

Hastane Başhekimi Doç. Dr. Hüseyin Yılmaz, hastane fiziki mekanlarında belirgin bir değişikliğin olmadığını belirterek, "Sadece yatak sayılarımızda bir artış var. 2017 yılsonu itibariyle 896 olan yatak sayımız 962 olacak. Burada 48 yatak yoğun bakım, 18 yatakta palyatif bakım merkezinin devreye girmesiyle gerçekleşecek. 2016 yılında başlayan 2017 yılında sonuçlanan ameliyathane birinci modül inşaatı, yeni doğan, anjiyo ünitesi, acil servis ve göğüs hastalıkları yoğun bakım ünitesi devreye girdi. Akademik ve idari personelimizde sayı olarak bir değişiklik yok. Yine 2 bin 100 civarında toplam personelimiz var. Bunun bin 250'si taşeron hizmetiyle çalışan personelimiz, 450 civarında kadrolu personelimiz, 400 civarında da akademik personel hastanemizde hizmet vermektedir. 2017 yılında da normal genel giderlerimizde belirgin bir değişiklik olmadı" dedi.

"Tıp fakülteleri her zaman organize ve disiplinli"

Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin konuşmasında, tıp fakültelerinin her zaman daha organize ve disiplinli olduğunu belirterek, "Bunun temelinde de yaptığı işin önemi ve ciddiyeti yatar. Bu da insan sağlığıdır. İhmali götürmez. Hiçbir zaman da "eyvah" deme şansımız yok. Onun için bu işin ciddiyeti kişiliğimize de, meslek hayatımıza da, uygulamalarımıza da yansıyor. Yeni gelen tüm arkadaşlarımıza hoş geldiniz diyorum. Fakültenin büyüklüğü dikkate alındığı zaman fakültedeki öğretim üyesi sayısının 200'ün altında kalması lazım. Eğer 200'ün üzerine çıkarsa kalabalıklaşma ve hantallaşma başlar. Mevcut yatak kapasitesi ve derslikleri dikkate alarak bunu söylüyorum. Şu anda bu rakam 160'larda" ifadelerini kullandı.

"Ek bina projemizi, metro çalışmaları nedeniyle beklemeye aldık"

Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi'ne ek bina yapılmasına yönelik süreci değerlendiren Rektör Prof. Dr. Mustafa Şahin, "Morfoloji binasını otopark içerisine veya daha uygun olan bir yere yapmak gerekiyor. E bloğu da boşaltıp farklı amaçlar için kullanabiliriz. Hastanenin hizmet birimlerini veya çeşitli klinik eğitim birimlerini buraya aktarabiliriz. Bunların planlamasını yapıyoruz. Normalde proje aşaması bitmiş her şey tamamlanmıştı. Gökkuşağı tarafına iki ek blok inşaatımız hazırdı. Fakat metro planlaması aşamasında, planlamayı yapan arkadaşlarla görüştük. Bizim ek blokları planladığımız alana metro durağı yapılacak" ifadelerini kullandı.

"Üniversite kampüs alanından geçen ilk metro olacak"

Metro planı hakkında bilgi veren Rektör Prof. Dr. Mustafa Şahin, "Yapılması planlanan metro, ülkemizde üniversite kampüs alanından geçen ilk metro olacak. Hastanemiz yanıbaşına yapılacak metro durağında sivil vatandaşların inmesine müsaade edilecek, ancak kampüs duraktan inen kişinin metro durağından çıkabilmesi için öğrenci kartını ya da personel kartını okutması gerekecek. Akabinde eğitim araştırma deneysel merkezimizin önünden devam eden bir hat ile arazimizin ileri kısımlarında bir depolama alanını Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'na tahsis ettik. Kampüs alanımıza bugüne kadar çok büyük hizmetler vermiş olan ama artık kampüs trafiğini tıkama noktasına getiren tramvay hattını da tamamen kaldırmış olacağız. Projenin bitiş süresi 2022 gözüküyor" diye konuştu.

Toplantıya, Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Kağan Karabulut, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Serdar Göktaş ve yardımcıları, Hastane Başhekimi Doç. Dr. Hüseyin Yılmaz ve yardımcıları ile öğretim üyeleri katıldı.

Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde Akademik Kurul toplantısı

Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde Akademik Kurul toplantısı

Kaynak:Haber Kaynağı

Bu haber toplam 1461 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.