Selçuk Üniversitesi’nde akademik yıl heyecanı

Selçuk Üniversitesi’nde akademik yıl heyecanı

Selçuk Üniversitesi (SÜ) 2017-2018 öğretim yılı açılışı düzenlenen törenle gerçekleştirildi.

Selçuk Üniversitesi (SÜ) 2017-2018 öğretim yılı açılışı düzenlenen törenle gerçekleştirildi.

Süleyman Demirel Kültür Merkezi'ndeki açılışta konuşan SÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin, yeni öğretim yılının başarılı ve verimli geçmesi temennisinde bulundu. Prof. Dr. Şahin, Selçuk Üniversitesi'nin 42 yılda 600 bine yakın mezun verdiğini, bölgedeki 7 üniversitenin kuruluşuna katkıda bulunduğunu söyledi. Üniversitenin, yaklaşık 100 bin öğrencisi ve 10 bin çalışanıyla Türkiye'nin en kalabalık 2'nci üniversitesi olduğunu belirten Prof. Dr. Şahin, "Üniversitemiz 23 fakülte, 22 meslek yüksekokulu, 6 yüksekokul, 5 enstitü, 1 konservatuvar ve 40'tan fazla araştırma merkezi ile ülkemiz yükseköğreniminin önemli ve köklü bir kurumudur. Ulusal ve uluslararası sıralamalarda üniversitemiz ülkemizdeki 184 üniversite arasında 16'ıncı sırada dünyadaki 25 binden fazla üniversite arasında ise 802'nci sırada yer almaktadır. Bunun yanı sıra Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde yapılan yüksek öğretim akademik yılı açılışında Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından araştırmacı üniversiteler açıklanmış ve Selçuk Üniversitesi 10 araştırmacı üniversiteden sonra bu unvana aday 5 üniversiteden birisi olarak ilan edilmiştir. Öncelikle bizi aday araştırmacı üniversite olarak değerlendiren başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere YÖK Başkanımıza, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve Kalkınma Bakanlığı yetkililerine çok teşekkür ediyorum. Ortaya konulan bu başarı siz değerli akademisyenlerimizin çalışmalarının sonucudur. Bu münasebetle siz kıymetli akademisyenlerimize de emeklerinizden dolayı minnet ve şükranlarımı sunuyorum. Bundan sonra daha çok çalışarak, daha üst sıralarda yer alacağımıza ve ülkemizin gelişmesine her alanda çok değerli katkılar sağlayacağımıza yürekten inanıyorum" dedi.

"İslam kardeşliği anlayışını güçlendirmek istiyoruz"

Üniversitelerden beklenen 2 temel görev olduğunu aktaran Prof. Dr. Şahin, bu görevlerin ülkenin her alanda ihtiyacı olan eğitimli insanları yetiştirmek ve araştırmalar yaparak, bilgiyi üretme, yayma ve bu bilgiyi de ürüne dönüştürmek olduğunu dile getirdi. Üniversite olarak üzerlerine düşen görev ve sorumlulukları eksiksiz yerine getirerek hedeflenen projeleri birer birer hayata geçireceklerini anlatan Rektör Prof. Dr. Şahin, "Bu yıl 3 fakültemize ilk defe öğrenci aldık. Bunlardan ilki İslami İlimler Fakültemizdir. Bu fakültenin akademik kadrosunun oluştururken ve müfredatını belirlerken bazı temel hedefler belirledik. Bu hedefler İslam dünyasında yaşanan inanç ve düşünce sorunlarına çözümler bulmak ve Müslüman toplumlar arasında İslam kardeşliği anlayışının güçlendirilmesi için çalışmalar yapmaktır. Birileri bunlar üniversitelerin işi değil, bunlarla uğraşmayın diyebilir. Bu kişilere cevabımız şu olacaktır; "Bu işleri biz üstlenmediğimizde bizim yerimize üstlenenlerin memleketin başına nasıl gaileler açtıklarını hep beraber yaşadık ve gördük. Yeni aştığımız diğer bir fakültemiz ise Eczacılık Fakültesi'dir. Bu fakültenin açılmasında çokça eleştirilmekte ve ülkemizin çok sayıda eczacı olduğu söylenmektedir. Biz de diyoruz ki "Pakistan'ın 5 tane, Bulgaristan'ın 9 tane tescilli ulusal ilaçları varken ülkemizin kendi adına tescilli hiçbir ilacı bulunmamaktadır. Amacımız ülkemiz adına lisanslanmış milli ilaçların üretilmesi için çalışmalar yapmaktır. Bu çerçevede İlaç Mükemmelliyet Merkezimizi kurduk ve çalışmalara başladık. Diğer bir okulumuz ise Sivil Havacılık Yüksekokuludur. Bu okulda motor-gövde bakım, pilotaj, yer işletmeciliği ve lojistik olmak üzere 4 bölüm bulunmaktadır. Bu okulumuz ülkemizde sivil havacılıktaki pilot ihtiyacını karşılamak üzere öğrenci yetiştirecektir" şeklinde konuştu.

"Tarihimizin bilincinde olursak geleceğe yön verebiliriz"

Türk Tarih Kurumu Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Güray Kırpık ise, "Tarih Nedir?" konulu yeni öğretim yılının ilk dersini verdi. Prof. Dr. Kırpık, tarihin; 3 saç ayağının "insan, takvim ve mekan"dan oluştuğunu belirterek, "Tarih bizim kimliğimiz, kendimiz ve bir vefamızdır. Yani her şeyden önce kendi tarihimizin burada bir karakter eğitimi, geleceğe dönük insani bir sorumluluk olduğunu düşünüyoruz. Biz kendi tarihimizin bilincinde olursak geleceğe de nasıl yön vereceğimizle ilgili bazı karakter keşfini kendi ailemizde, kendi toplumumuzda, milletimizde sinemizde var olduğunu göreceğiz. Bundan emin olalım. Kendisinden emin olan ve her ayrıntıya da detaya da dikkatle önemseyerek bakan bir toplum karakteri; gerçekten de önünde durulamayacak bir medeniyet inşa edilebilecektir ki bu dünyada artık son nokta olabilecektir. Bu tarihte görülen bir şey olduğu için de mümkündür diyoruz" ifadelerini kullandı.

Programın son bölümünde ise Konya Valisi Yakup Canbolat ve Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin, Prof. Dr. Güray Kırpık'a hediye takdiminde bulundu. Prof. Dr. Kırpık da Vali Canbolat ve Rektör Prof. Dr. Şahin'e hediye takdim etti.

Akademik yıl açılışına, Konya Valisi Yakup Canbolat, Cumhuriyet Başsavcısı Bestami Tezcan, Bölge Adliye Mahkemesi Cumhuriyet Başsavcısı Ali Gökpınar, Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin, Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Selçuk Üniversitesi Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Abdullah Topcuoğlu ve Prof. Dr. Mehmet Okka, Genel Sekreter İbrahim Halıcı, dekanlar, müdürler, akademik ve idari personel ile öğrenciler katıldı.

Selçuk Üniversitesi’nde akademik yıl heyecanı

Selçuk Üniversitesi’nde akademik yıl heyecanı

Selçuk Üniversitesi’nde akademik yıl heyecanı

Selçuk Üniversitesi’nde akademik yıl heyecanı

Kaynak:Haber Kaynağı

Bu haber toplam 1675 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.