‘Selçuklu Torunları Ecdadla Buluşuyor’ projesi yeniden başladı

‘Selçuklu Torunları Ecdadla Buluşuyor’ projesi yeniden başladı

Konya'nın en büyük kültür projesi "Selçuklu Torunları Ecdadla Buluşuyor", sonbahar organizasyonuyla yeniden başladı.

Konya'nın en büyük kültür projesi "Selçuklu Torunları Ecdadla Buluşuyor", sonbahar organizasyonuyla yeniden başladı. Selçuklu ilçesinde 11. sınıfta eğitim gören 8 bin 424 öğrenci her gün özel uçuşla günü birlik Çanakkale'ye giderek tarihi mekanlarda düşmana karşı verilen mücadeleye tanıklık edecek.

Geçen yıl Selçuklu Belediyesi tarafından "Selçuklu Torunları Ecdadla Buluşuyor" sloganı ile başlayan ancak 15 Temmuz darbe girişimi nedeniyle yaşanan olağanüstü durum karşısında ertelenen Konya'nın en büyük kültür organizasyonu yeniden başladı. Sabah saatlerinde Konya Havaalanından özel uçakla Çanakkale'ye giden 11. sınıf öğrencileri gün boyu rehber eşliğinde bölgeyi gezdi.

Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, düzenlediği basın toplantısında proje hakkında bilgi verdi. 15 Temmuz darbe girişimi yaşanınca yaptıkları projenin ne kadar doğru ve gerekli olduğuna şahitlik ettiklerini belirten Başkan Altay, "Çanakkale, 1915'de atalarımızın bir kahramanlık destanı ile gözünü kırpmadan nasıl şehit düştüklerine şahitlik ettiğimiz bir mekan. Aynı duyguları aslında 1071 Malazgirt Zaferinde de görüyoruz. Aynı ruhu 15 Temmuz akşamında da gördük. Gençlerimiz, çocuklarımız, milletimiz, vatan tehlikeye girdiğinde geri kalan her şeyin teferruat olduğunu görerek sokaklarda, meydanlarda yerlerini aldılar. Herkesin en çok eleştirdiği ne olacak bu gençlerin hali dediğimiz gençlerimiz hepimizden önce davrandılar, ellerine bayraklarını alarak hepimize büyük bir gurur yaşattılar" dedi.

"Selçuklu'da her yıl 10. sınıflar Çanakkale'ye gidecek"

Geçen yıl olağanüstü şartlardan dolayı tamamlanamayan projenin yeniden başladığını dile getiren Başkan Altay, 8 bin 424 gencin günü birlik özel uçuşla Çanakkale'ye gideceğini söyledi. Altay, "Projeye başlarken Selçuklu ilçesinde lise 2'de okuyan tüm öğrencileri Çanakkale'ye götürmeyi hedefliyoruz diye çıktık. İlk yıl 12 bin 100 gencimiz Çanakkale'ye gitti. Proje olağanüstü şartlar nedeniyle tamamlanamayınca 10. sınıf öğrencilerin hepsi gidemedi ve bu yıl öğrenciler 11. sınıf oldular. Bu yıl 11. sınıfları götürüyoruz sonbahar sezonunda. 8 bin 424 gencimiz toplam 39 seferde Çanakkale'ye seyahat etmiş olacaklar. Bugün ilk seferimiz başladı. Toplamda 20 bin 514 öğrenci Çanakkale'ye gitmiş olacak yıl sonuna kadar. Bundan sonra her yıl bahar ayında tüm 10. sınıfları götürecek şekilde bir organizasyon yapıyoruz" diye konuştu.

"Amacımız çocuklarımızın milli, manevi değerlerle yetişmesi"

Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, öğrencileri turistik bir geziye götürmediklerini, Çanakkale'ye giden gençlerin bilinçlenerek geri döndüğünü vurguladı. Altay, "Bu organizasyon sadece bir turistlik gezi değil. Bu bir bilinçlenme programı. Onun program dahilinde işleyişe çok dikkat ediyoruz. Çocuklarımıza bizi anlatacak rehberler seçmeye gayret ediyoruz. Çünkü gittikleri anda dönüşte onlara manevi bir yükleme yapmak gerekiyor. Bu bizim hassasiyetlerimizden birisi. Amacımız çocuklarımızın milli, manevi değerlerle yetişmesi. Ne kadar anlatırsanız anlatın gidip yerinde yaşamadan bunun zihinlerde kalması mümkün değil. İnanıyorum ki bu gençler ömürleri boyunca hatırlayacakları bir programa katılmış oluyorlar. Gençlerimize sahip çıkmamız, onları yetiştirmemiz, onlarla ilgilenmemiz, onlar için çalışmamız gerekiyor. Keşke imkan olsa herkesi götürebilsek ama en azından gençlerimizi götürmeyi başarabiliyoruz. Selçuklu'da lise öğrencisiyseniz Çanakkale'ye gitmiş olacaksınız" dedi.

AK Parti Selçuklu İlçe Başkanı Mustafa Hakan Özer, İlçe Milli Eğitim Müdürü Turan Kayacılar ve Selçuklu Belediyesi yetkililerinin de katıldığı toplantıda Başkan Altay, Çanakkale'ye canlı bağlanarak Gelibolu Yarımadasına giden öğrencilerle sohbet etti.

Kaynak:Haber Kaynağı

Bu haber toplam 736 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.