Selçuklu’da Değerler Sokağı açıldı

Selçuklu’da Değerler Sokağı açıldı

Konya'nın merkez Selçuklu ilçesinde eğitime olan destek 10 okula kazandırılan "Değerler Sokağı" ile 15 okulda açılan "Okuma Köşeleri" ile devam etti.

Konya'nın merkez Selçuklu ilçesinde eğitime olan destek 10 okula kazandırılan "Değerler Sokağı" ile 15 okulda açılan "Okuma Köşeleri" ile devam etti.

Selçuklu'da eğitime olan destek ilçenin her noktasında aralıksız devam ediyor. Selçuklu Değerler Eğitimi Programı kapsamında, 10 adet okulda gerçekleştirilen "Değerler Sokağı" ile "KOP la Okuyorum Hayallerim Zenginleşiyor" projesi kapsamında 15 adet okuma köşesinin toplu açılışı Yukarı Pınarbaşı İlkokulunda düzenlenen törenle gerçekleştirildi. Selçuklu Değerler Eğitimi Programı (SEDEP) Mehteran Takımı'nın gösterisi ile başlayan programda Tarihçi Yazar Yavuz Bahadıroğlu da öğrencilerle söyleşi ve imza etkinliği gerçekleştirdi.

Açılış ve söyleşi öncesinde bir selamlama konuşmasını yapan Yukarı Pınarbaşı İlkokul Müdürü Ali Palta, okula kazandırılan Değeler Sokağı ve Yazar Yavuz Bahadıroğlu söyleşisi için Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay ve emeği geçenlere teşekkür etti.

"SEDEP sadece Konya'ın değil Türkiye'nin önemli markalarından birisi haline geldi"

Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, SEDEP'in sadece Konya'nın değil Türkiye'nin önemli markalarından birisi haline geldiğini ifade ederek, "SEDEP kurumların bir arada çalışma kültüründe geliştirdikleri önemli bir proje. Necmettin Erbakan Üniversitesi, Milli Eğitim Müdürlüğü ve Selçuklu Belediyesi ile birlikte yürütülen program gün geçtikçe kendini yenilemeye devam ediyor. Bugün yine iki güzel iş yapıyoruz. Birincisi SEDEP Sokaklarının ve koridor kütüphanelerimizin açılışını yapacağız. İkincisi de kıymetli hocamız Yavuz Bahadıroğlu Beyi öğrencilerimizle buluşturacağız. Projelerimizde Konya KOP İdaresinin de çok büyük desteği var. Aynı zamanda maddi bir destekleri de söz konusu. Ayrıca KOP İdaresi ile birlikte de bir çocuk kütüphanesi kurmak için çalışma yürütüyoruz. İnşallah yine Konya'ya çok güzel bir eser daha kazandırmış olacağız. Programa katılan herkese teşekkür ediyor SEDEP Değerler Kütüphanemizin ve SEDEP sokaklarının hayırlı olmasını temenni ediyorum" dedi.

Yapılan çalışmaların hayırlı olması temennisinde bulunan Konya İl Milli Eğitim Müdürü Mukadder Gürsoy, Değerler Eğitimi Sokaklarımızın bütün okullarımızı renklenmesini ve sokakların çalışır hale gelmesini, öğrencilerimizin o sokaklardaki sözcükleri hayata geçirmelerini arzu ediyorum. Özellikle Selçuklu ilçemizde bu faaliyete rehberlik eden Kaymakamımıza ve tüm işlerin finansmanını sağlayan ve her etkinliğimize bizzat katılarak aramızda bulunan Değerli Selçuklu Belediye Başkanımıza da teşekkür ediyorum. Eğitim önceliğimiz olmalı. Eğer insanımızı ve neslimizi eğitebilirsek birçok sıkıntıdan kurtulmuş olacağız. Böylece sokakta rahat edeceğiz, evde rahat edeceğiz, ülkemiz ve dünyada rahat edecek" dedi.

Kendi tabiriyle yazarlık serüvenine nasıl başladığını değinen Yavuz Bahadıroğlu, çocukluk zamanında bir kitapçıda yaşadığı olayı anlattığı konuşmasında; "Hiç bilenlerle bilmeyenler bir olur mu?" sözünün tecellisi olarak "O zamanlar haremden çıkmayan romanlar vardı. Doğruları yazmak üzere o gün karar verdim. Her şeyin doğrusunu yazacağım diyerek. İki tür tepki gösterebilirsiniz. Beğenmediğiniz şeyler olur hayatta. Tepkiyi homurdanarak göstermeyin. İyisini yaparak gösterin. Nasıl yapıldığını gösterin" diye konuştu.

"Yüreklerde yürek izi bırakın"

Dünyaya gelen her insan dünyanın bir yerlerine muhakkak bir ayak izi bıraktığını ifade eden Yazar Yavuz Bahadıroğlu, bazı insanların da yüreklerde yürek izi bıraktığına dikkat çekerek, tarihin sadece yürek izi bırakan insanları andığını kaydetti. Bahadıroğlu, "İşte benim yüreğimdeki izlerden biri ilkokul öğretmenim Hikmet Bey, ortaokul Edebiyat öğretmenim Cafer bey, hep elinde kitapla gördüğüm kaptan babam Yusuf amca hayatımı şekillendirdiler. Bu çalışmalar gelecek nesilleri inşa edecek. Belki yeni nesillerin yükü bizimkinden ağır olacak. Bu yüzden yeni nesillerin çok iyi yetişmesi lazım. Selçuklu ve Osmanlı coğrafyasını turlayacağız. Belki antlaşmalarla yeni bir Türk Birliği oluşacak. Yeni nesiller görecek inşallah. Ayasofya'da da namaz kılarız inşallah" şeklinde konuştu.

Protokol konuşmalarının ardından okula kazandırılan "Değerler Sokağı" ve "Okuma Köşesi"nin açılışı programa katılan protokol üyeleri tarafından yapıldı. Açılış sonrası değerler sokağını gezen heyet kitap okuma etkinliği gerçekleştirdi. Program Yavuz Bahadıroğlu söyleşi ve imza etkinliği ile sona erdi.

Toplu açılış programına Selçuklu Kaymakamı Sabit Kaya, Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Konya İl Milli Eğitim Müdürü Mukadder Gürsoy, Selçuklu İlçe Milli Eğitim Müdürü Turan Kayacılar, Tarihçi Yazar Yavuz Bahadıroğlu, Yukarı Pınarbaşı Mahalle Muhtarı Mıstık Alım, okul idarecileri, öğretmen ve öğrenciler katıldı.

Selçuklu’da Değerler Sokağı açıldı

Selçuklu’da Değerler Sokağı açıldı

Selçuklu’da Değerler Sokağı açıldı

Selçuklu’da Değerler Sokağı açıldı

Selçuklu’da Değerler Sokağı açıldı

Kaynak:Haber Kaynağı

Bu haber toplam 1447 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.