Selçuk’ta ödüllü sanatçıların mezuniyet sevinci

Selçuk’ta ödüllü sanatçıların mezuniyet sevinci

Selçuk Üniversitesi (SÜ) Güzel Sanatlar Fakültesi'nin 2016-2017 akademik yılı mezuniyet töreni gerçekleştirildi.

Selçuk Üniversitesi (SÜ) Güzel Sanatlar Fakültesi'nin 2016-2017 akademik yılı mezuniyet töreni gerçekleştirildi.

Süleyman Demirel Kültür Merkezindeki törende konuşan SÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin, "Bugün sizler için çok özel bir gündür. Hayatınızın en önemli anılarından ve en önemli dönüm noktalarından birisidir. Artık eğitim-öğretim hayatınızın bittiği meslek hayatınıza başladığınız bir gündür. Artık çocukluktan, öğrencilikten çıktığınız; erişkin bir birey olduğunuz ve üzerine bir şeyler üretme, topluma katkıda bulunma sorumluluğunun yüklendiği bir gündür. Tabi ki mezuniyetler hem sevinci hem mutluluğu hem de hüznü bir arada getirirler. Çünkü önünüzde bir boşluk var. Mezun olduktan sonra geleceğe dair planlar yapmaktasınız. Ama şundan emin olun ki bizim toplumsal yapımız hep sahiplenici, hep yol gösterici ve yön tayin edicidir. Bu nedenle sizler de mezun olduğunuz, bütün birikimlerle hizmet etmeye hazır olduğunuz şu günlerde kendinize dair önemli kararlar alacaksınız ve geleceğinizi tayin edeceksiniz. Ulusal ve uluslararası başarılarla kendini ispat etmiş bir Güzel Sanatlar Fakültemizden mezun oluyorsunuz. Bu açıdan sizleri tebrik ediyorum ve mezuniyet başarısından dolayı hem sizleri hem de ailelerinizi kutluyorum" diye konuştu.

"Büyük başarılara imza atacak bireyler olarak yetiştiler"

Son bir yıldır fakültenin Dekanlığını yürüten Selçuk Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Okka, öğrencileri mezun etmenin haklı gururunu yaşadıklarını belirterek, "Bu gururu bize yaşatan başta siz değerli akademisyenlerimize, sevgili öğrencilerimize ve onların saygıdeğer ailelerine ayrıca daha iyi şartlarda eğitim imkanına kavuşmamız noktasında bize sonsuz destek veren başta rektörümüz olmak üzere tüm idarecilerimize ve emeği geçen öğretim üyelerimize fakültemiz adına saygılarımı ve teşekkürlerimi sunuyorum. Değerli öğretim üyelerimizin kurumumuza gelen öğrencilerimizi ilk andan itibaren inci gibi işlediği sevgili öğrencilerimiz bugün meslek hayatlarında ve sosyal yaşamlarında büyük başarılara imza atacak bireyler olarak yetişmişler ve bugünlere sizlerin sayesinde gelmişlerdir. Ne kadar övünseniz ne kadar gururlansanız yeridir. Çağın ihtiyaçları doğrultusunda mükemmel sanatçılar ve tasarımcılar olarak yetiştirdik. Öğretim üyelerimizle birlikte siz öğrencilerimizi fakültemizin kuruluş amacına uygun olarak çağdaş, özgüven sahibi, yenilikçi, donanımlı, geçmişi ileriye taşıyan, sorgulayan ve üreten bireyler olarak yetiştirdik. Selçuk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi'nden mezun olmanın ayrıcalığını özellikle meslek hayatına atıldıktan sonra çok daha iyi fark edeceksiniz. Fakültemizden aldığınız eğitimle her görevin, her mesleğin üstesinden geleceğinize inanıyoruz" dedi.

Açılış konuşmalarının ardından, Rektör Prof. Dr. Mustafa Şahin, fakülteyi dereceyle bitiren İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü Öğrencisi Hülya İpek'e plaketini takdim ederken dereceye giren diğer öğrenciler plaketlerini protokol üyelerinin elinden aldı. Dereceye giren öğrencilerin ardından, fakülteden mezun olan öğrenciler, diplomalarını öğretim üyelerinin elinden alarak gerçekleştirmiş oldukları yeminin ardından coşkuyla keplerini havaya attı.

"Mezuniyet sergisi" açıldı

Süleyman Demirel Kültür Merkezi'ndeki tören sonrasında, Güzel Sanatlar Fakültesi Sergi Salonu'nda gerçekleştirilen "Mezuniyet Sergisi'ne geçildi. Serginin açılışında bilgi veren Serginin Küratörü Güzel Sanatlar Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Ahmet Dalkıran, serginin mezun olan öğrencilerin yıl içerisinde yaptığı seçme eserlerden oluştuğunu söyledi.

Serginin açılışında söz alan Selçuk Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Okka, "Son aşamaya geldik. Öğrencilerimizin hepsinin dünya çapında anılan ve sayılan birer sanatçı olmasını kalpten diliyorum. Bunu bir dua olarak kabul edin. Son derece güzel eserler. Mezun olan öğrencilerimizin mezuniyet eserlerini tek tek ziyaret edip her birinin daha güzel eserler vermesi için teşvik edeceğiz" dedi.

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hüseyin Kara ise, "Bugün önemli bir gün. Öğrenme çağından artık öğretme ve yeni eserler verme çağına doğru geçiyoruz. Kültürümüzdeki irfan kavramında, bilginin temeli var. Bilgiden sonra ahlakın temeli var. Hem bilgi hem de ahlakla onurlandırılmış insana yüklenen irfan olabilmesi için gerekli olan diğer eser ise sanattır. Sanatı var olan toplumumuzun irfanını yükseltmek, kültürünü genişletmek, sesimizi bütün dünyaya duyurabilmek için yapılmış en önemli faaliyetler olarak değerlendiriyoruz. Bizim gür sedamızı, ufkumuzu, gönlümüzü bütün dünyaya yayabilmek için yapacağınız bu engin çalışmalardan dolayı hepinizi kutlar, mezuniyetinizi canı gönülden tebrik ederim" diye konuştu.

Açılış konuşmalarının ardından protokol üyeleri ve aileler, 7 farklı bölümden öğrencilerin eserlerinin yer aldığı sergiyi gezerek öğrencilerden eserleri hakkında bilgi aldı.

Güzel Sanatlar Fakültesi son bir yılda 77 ödüle imza attı

Ödüllü sanatçıları mezun eden Güzel Sanatlar Fakültesi, son bir yılda 515 ortak bilimsel ve sanatsal faaliyet gerçekleştirerek aynı zamanda lisans ve lisansüstü öğrenci düzeyinde de sadece son bir yılda 77 ödüle imza attı. Bu yıl 13'üncü mezuniyetini gerçekleştiren Fakülte, Endüstri Ürünleri Tasarımı, Geleneksel Türk Sanatları, Grafik, Heykel, İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı, Resim ve Seramik bölümlerinden yaklaşık 200 öğrenciyi mezun etmenin sevincini yaşadı. Tören sonunda ayrıca Fakülte'nin Sergi Salonu'nda mezun olan öğrencilerin mezuniyet eserleri de düzenlenen sergide ziyarete açıldı.

Mezuniyet törenine, Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Ahmet Kağan Karabulut, Prof. Dr. Hüseyin Kara, Rektör Yardımcısı ve Güzel Sanatlar Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Mehmet Okka, Dekan Yardımcıları Doç. Dr. Ahmet Dalkıran ve Doç. Dr. Mehmet Lütfi Hidayetoğlu, Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği Konya Şubesi Başkanı Emekli Öğr. Gör. Yurdanur Sakaoğlu, birçok dekan, müdür ve daire başkanı ile öğretim üyeleri, öğrenciler ve aileleri katıldı.

Selçuk’ta ödüllü sanatçıların mezuniyet sevinci

Selçuk’ta ödüllü sanatçıların mezuniyet sevinci

Selçuk’ta ödüllü sanatçıların mezuniyet sevinci

Selçuk’ta ödüllü sanatçıların mezuniyet sevinci

Selçuk’ta ödüllü sanatçıların mezuniyet sevinci

Selçuk’ta ödüllü sanatçıların mezuniyet sevinci

Selçuk’ta ödüllü sanatçıların mezuniyet sevinci

Selçuk’ta ödüllü sanatçıların mezuniyet sevinci

Kaynak:Haber Kaynağı
Bu haber toplam 4623 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.