Sera bitkisel atıklarından ayda 6 bin kilogram organik gübre elde edilecek

Sera bitkisel atıklarından ayda 6 bin kilogram organik gübre elde edilecek

Bitkisel atıkları toplayarak kompost üretecek olan Sarıcakaya Belediyesi, bu amaçla geliştirdiği "Bitkisel Atıkları Kompost Gübreye Dönüştürüp Katma...

Bitkisel atıkları toplayarak kompost üretecek olan Sarıcakaya Belediyesi, bu amaçla geliştirdiği "Bitkisel Atıkları Kompost Gübreye Dönüştürüp Katma Değer Kazandırıyoruz" projesiyle, Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı'ndan hibe almaya hak kazandı.

Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansının 2020 Yılı Mali Destek Programlarına yapılan başvuruların değerlendirme sonuçlarını açıkladı. Bitkisel atıkları toplayarak kompost üretecek olan Sarıcakaya Belediyesi, bu amaçla geliştirdiği "Bitkisel Atıkları Kompost Gübreye Dönüştürüp Katma Değer Kazandırıyoruz" projesiyle hibe almaya hak kazandı. Yeni bir çevreci projeyi hayata geçirmeye hazırlanan Sarıcakaya Belediyesi, ilçedeki 14 mahalleden toplayacağı bitkisel atıkları kompost ünitesinde dönüştürerek yeniden toprağa kazandırmayı hedefliyor.

Ayda yaklaşık 6 bin kilogram organik gübre

Mobil Kompost ünitesi kurularak, ilçedeki tüm mahallelerden toplanacak sera bitkisel atıkların, toplanmasıyla, aylık 6 bin kilogram organik gübre elde edilmesi hedefleniyor. Bitkisel tarım faaliyetlerinden kaynaklanan atıkların insan ve çevre sağlığını olumsuz yönde etkilediğini dile getiren Sarıcakaya Belediye Başkanı Hüseyin Çam, proje hakkında "İlçemizde kayıtlı örtü altı ve açık alanda tarım yapılan 10 bin 76 dekar ekili alan bulunmaktadır. Ekili alanları incelediğimizde domates üretimi 3 bin 500 dekar ile ilk sırada yer almaktadır. 3 bin 500 dekar üretim yapılan domates ekim alanlarından yıllık 10 bin 500 ton atık çıkmaktadır. Bu atıklar genelde Sakarya Nehri yakınına gelişigüzel istiflenmekte burada çürümeye terk edilmektedir. Bu durum ilçe halkı için büyük bir probleme dönüşmektedir. Rakamlardan da anlaşılacağı gibi ilçemizde bitkisel atıkların insan ve çevre sağlığını olumsuz yönde etkilerini kontrollü olarak bertaraf etmek, atık toplama tekniklerinde iyileştirme yapmak, toplanan atıkların geri dönüşümünü sağlayacak tesislerin oluşturulması için yeni projelerin geliştirilmesi son derece önemli bir konudur. Projemiz ile ilçemizde oluşan atık miktarının ilk aşamada seralarda sezon sonunda oluşan domates atıklarının bertaraftı sağlanması amaçlanmaktadır" diye konuştu.

Kompost gübreye dönüştürülecek atıklar Sarıcakaya çiftçisine organik gübre olarak dağıtılacak

Başkan Çam, "Projemiz ile birlikte temin edeceğimiz mobil kompost cihazı ve kompost enzimleri sayesinde kompost gübreye dönüştürülecek atıklar tarım ilçesi olan Sarıcakaya çiftçisine organik gübre olarak dağıtılması amaçlanmaktadır. Ayrıca farkındalık oluşturarak çiftçimizi çevreye daha duyarlı ve atıkların geri dönüşümü konusunda bilinçlendirmek amacıyla bu projeyi hazırladık" dedi.

Sera bitkisel atıklarından ayda 6 bin kilogram organik gübre elde edilecek

Sera bitkisel atıklarından ayda 6 bin kilogram organik gübre elde edilecek

Sera bitkisel atıklarından ayda 6 bin kilogram organik gübre elde edilecek

Kaynak:Haber Kaynağı

Bu haber toplam 600 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.