Silvan saldırısının emri derin Kandil'den

Silvan saldırısının emri derin Kandil'den

13 askerin şehit olduğu saldırının emrini "Yüreklere öyle bir ateş bırakın ki izi silinmesin" talimatıyla PKK'nın "şahinler" kanadı vermiş. Yaralı askerler baskın anını anlattı

13 askerin şehit olduğu Diyarbakır saldırısına ilişkin şok ayrıntıları vermeyi sürdürüyor. Diyarbakır'da askere saldırı emrinin PKK içinde "Şahinler" veya "Derinciler de olarak isimlendirilen Ankaralılar Grubu tarafından verildiği ortaya çıktı.

Bu grubun önemli isimlerinden Cemil Bayık ve Mustafa Karasu'nun "Yüreklere öyle bir ateş bırakın ki izi silinmesin" şeklinde talimat verdiği belirtildi. İstihbarat birimleri tarafından hazırlanan raporlara göre PKK, 9 Temmuz'da Lice'de 2'si asker 3 kişinin kaçırılmasını büyük bir saldırı yapmak için koz olarak kullandı. Askerin sürekli olarak arazide kalmasının sağlandığı ve bölgede sıcaklığın en yüksek olduğu bir saatte saldırı gerçekleştirildi. PKK içindeki Ankaralılar Grubu'nun, Abdullah Öcalan'ın 8 Temmuz'da kamuoyuna açıklanan ve eylemsizliğin devamını sağlamak için kullandığı "15 Temmuz tarihinin bir hükmü kalmadı" şeklindeki sözlerini boşa çıkarmak için eylemi özellikle 15 Temmuz'dan önce gerçekleştirdiği belirtiliyor.

ANKARALILAR-KCK VE BDP: 12 Haziran seçimleri öncesinde şehir yapılanması KCK ile sandık baskısı kurmayı hedefleyen PKK'nın seçim sonrasına ilişkin farklı bir strateji izleyeceğine dikkat çekilmişti. BDP'nin Meclis'e gelmeyerek yemin etmemesini sağlayan bu grubun parti içindeki Şahinler grubu ile birlikte ortak hareket ettiği ifade ediliyor.

KAÇIRILAN ASKERLER KOZ OLDU: İstihbarat bilgilerine göre PKK'nın sürekli olarak eylem içinde olmasını hedefleyen Ankaralılar Grubu seçimlerden bir süre önce Diyarbakır-Tunceli-Bingöl ile HakkariŞırnak- Siirt bölgelerine çok sayıda militan kaydırdı. CHP'den sonra BDP'nin de Meclis'e gelip yemin etme ihtimalinin doğması üzerine bu grup daha önce alınan karar doğrultusunda militanlara "saldırılara başlayın" talimatını verdi. Bu stratejiye uygun olarak 9 Temmuz Cumartesi günü Tunceli Ovacık'ta 2'si asker 3 kişiyi kaçırdı. Jandarma Bölge Komutanlığı'na bağlı askerlerin 10 Temmuz'da Tunceli-Diyarbakır-Bingöl hattında 3 kişiyi arama faaliyetlerine başlaması üzerine bu defa ikinci emir geldi: "Askeri arazide tutun"

ÜÇ İLÇEDE YOĞUNLAŞILDI: Bu emir sonrasında aynı bölgede gruplar halinde bulunan 100 dolayında teröristin Silvan-Hazro-Kulp bölgelerinde yakınlaşması emri verildi. 12 Temmuz günü de saat 20:00 sıralarında Hazro İlçe Jandarma Komutanlığı'na saldırı düzenlendi. Roketatarlarla yapılan saldırı sonrasında 3 asker yaralandı. Hazro saldırısı sonrasında jandarma timlerinin Silvan-Hazro-Kulp ve Lice hattında yoğunlaşmaları emri verildi. Timler 13 Temmuz günü de Kayadere, Görentepe, Ülgen, Çaldere, Babakaya ve Bayrambaşı kırsalında yoğunlaştı. PKK'nın da militanlarını Bayrambaşı ve Babakaya bölgesinde yoğunlaştırdığı belirtildi.

YÜREKLERE ATEŞ BIRAKIN!: Cemil Bayık ve Mustafa Karasu'nun saldırının gerçekleşmesinden kısa bir süre önce "Yüreklere öyle bir ateş bırakın ki izi silinmesin. Bu eylem örgüt için yeni bir süreci de beraberinde getirecektir" talimatını verdiği belirtildi. Jandarma timlerinin mola verdiği saatlerde başlatılan saldırı ile birlikte ilk etapta 2 asker şehit oldu. PKK'nın timleri 2 cepheden kıskaca aldığı belirtildi. Uzun namlulu silahlarla başlayan saldırı daha sonra el bombası ve roketatarlarla devam etti.

BÜYÜK EYLEM OLDU, ORTALIKTA GÖZÜKMEYİN!: Saldırı sonrasında PKK militanları 9 ölü bırakarak kaçtı. Saldırıyı gerçekleşen PKK'lıların sayılarının 35-40 dolayında olduğu tahmin ediliyor. Saldırı sonrasında bir başka bölgede PKK militanlarının "Askere büyük darbe verildi, büyük bir eylem oldu. Ortalıkta gözükmeyin!" sözleri de telsiz konuşmalarına takıldı.

Ankaralılar'ın derin bağlantıları

PKK'nın şahinleri olarak bilinen ve örgüt içinde "Ankaralılar Grubu" olarak bilinen ekibin önemli isimleri arasında Mustafa Karasu, Cemil Bayık, Duran Kalkan, Fehman Hüseyin ve bölge sorumlusu Kadri Çelik bulunuyor. SABAH bir süre önce Ergenekon yapılanması ile de yakın işbirliği içinde bulunan bu grubun seçimler öncesinde biraraya geldiğini duyurmuştu. Ergenekon 3. İddianamesi ek klasörlerinde gizli tanık "İlk Adım" Cemil Bayık'ın Ergenekon tutuklusu Levent Ersöz ile biraraya geldiğini iddia etmişti. Osman Öcalan da Bayık'ın bu kesimlerle olan irtibatını hiçbir zaman koparmadığını belirtirken Cemil Bayık ve Mustafa Karasu Ergenekon operasyonlarını eleştiren açıklamaları dikkati çekmişti.

Yaralı askerler anlattı: Küfür edip ateş açtılar

Diyarbakır'ın Silvan ilçesi kırsalında 13 askerin şehit olduğu, 7 askerin yaralandığı saldırıyla ilgili başlatılan soruşturma sürerken, SABAH yaralı askerlerin ifadeleriyle, otopsi raporlarına ulaştı.

GÜNEŞ TEPEDEN VURUNCA MOLA VERDİK: Diyarbakır Özel Yetkili Cumhuriyet savcısına ifade veren yaralı askerler, öğlenleyin kumanyalarını yedikten sonra saat 14.45 sıralarında hava sıcaklığının 40 dereceyi geçmesi ve güneşin yakıcı biçimde tam tepeden vurması üzerine ağaçlık bir bölgede dinlenme molası verdiklerini anlattılar.

KÜFÜR EDEREK ATEŞ AÇTILAR: Askerler ifadelerinde, "Sırt çantalarımızı çıkarıp gölgelik bir alanda mola verdik. Bu bölgede olan teröristler bizi izlemişler. Çanta ve silahlarımızı ağaçlık alanda bıraktığımızı gördükleri için yanımıza kadar sızma yaptılar. Bize 3 ayrı noktadan yoğun biçimde ateş açıldı. Önce roketatar attılar. Sonra da pimi çekilmiş el bombalarını üzerimize fırlattılar. Mevzi almaya çalıştığımız esnada bazı arkadaşlarımız vuruldu. Sonra seri bir şekilde bizi yaylım ateşine tuttular. Bu esnada 5 metre aralıkla duran 3 terörist ağır küfürler ederek bağırarak bizi taramaya başladı. Aramızdaki mesafe ise 20 metre civarındaydı. Bayrambaşı karakolu yakınımızda olduğu için silah sesleri oraya ulaşınca helikopterler bölgeye ulaştı. Rüzgârın ve güneşin de etkisiyle aniden alanda yangın çıktı ve dumanlar yükseldi. PKK'lılar bunu fırsat bilip kaçtılar. Helikopterler biraz daha erken gelseydi kaçamazlardı" dediler.

OTOPSİ RAPORUNDAN AYRINTILAR: Özel yetkili 2 savcı nezaretinde gerçekleştirilen otopsi raporlarında şehitlerin 13'ünün de ateşli silah yaralanması sonucu şehit olduklarına yer verildi. 4 şehidin başından vuruldukları, buna bağlı beyin harabiyeti sonucu hayatlarını kaybettikleri bildirilirken, şehitlerden 2'sinin ise sağ gözünden vuruldukları ifade edildi.

Raporda, 7 şehidin ise boyun, sırt, göğüs bölgesine isabet eden birden fazla kurşuna bağlı iç ve dış kanama sonucu şehit oldukları bildirildi. Şehitlerin vücutlarında Kalaşnikof ve Kannas keskin nişancı suikast silahı ile Biksi makineli tüfek mermi çekirdeklerinin giriş ve çıkışları da tespit edildi. Şehitlerin vücutlarında el bombalarına ait olduğu belirlenen şarapnel parçaları ve metal artıkları da olduğu ifade edildi.

MORARMA VE SİYAHLAŞMA: Şehitlerin ayrıca çıkan yangın sırasında vücutlarında birinci derecede yanık tespit edilirken, bazılarının ise şehit olduktan sonra cesetlerin arazideki dumandan dolayı morarma ve siyahlaşma görüldüğü belirtildi. PKK'lıların güvenlik güçlerine saldırı sırasında attığı el bombalarının Rus menşeili F-1 modeli saldırı tipi olduğu saptandı. Uzmanlar, PKK'lıların attıkları bu bombaların öldürücü, yakıcı özelliğe sahip olduğunu tespit ettiler.

Bu haber toplam 1205 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.