Şimdi okullu olma zamanı

Şimdi okullu olma zamanı

Konya İl Milli Eğitim Müdürü Halil Şahin, yaz tatilinin ardından başlayan 2011–2012 Eğitim Öğretim Yılı’nı değerlendirdi.

Yaptığımız söyleşide bu gün itibari ile okul öncesi eğitime tabi çocuklar ve birinci sınıfların uyum eğitimi olmak üzere ilk adımın atılacağını ifade eden Şahin, 19 Eylül Pazartesi günü de bin 226 okulda, 400 bin öğrenci ve 21 bin öğretmen ile eğitim yılının tam olarak başlayacağını söyledi.

ÖĞRENCİLER DERS BAŞI YAPIOR

Uzun bir yaz tatili döneminin ardından yeniden eğitime başlamanın heyecanlı bir süreç olduğunu ifade eden Şahin, “Yaz tatilleri öğrencilerimiz ve öğretmen arkadaşlarımız için bir yılın stresini atmak için önemli bir dönem. Ancak biz idareciler için aynı şeye söylememiz mümkün değil. Bizler yaz tatillerini onarım ve bakımları yapılacak olan okulların bu sorunlarını çözmek ve eğitim ile ilgili tüm eksikleri gidermek için bir fırsat biliriz. Bizim arzumuz bütün okulların elden geçmesi. Ancak bu mümkün olmuyor. Çünkü öncelik sırasına göre ve elimizdeki ödenek imkanları çerçevesinde hareket etmek zorundayız. Bu imkanlarımızı da merkez ilçe ve tüm taşra ilçelerinde ki okulların acil kullanım ihtiyaçları olan eksiklerinin tamamını gidermede kullandık. Konya merkez ve ilçelerimizde bu çalışmaların büyük bölümü tamamlandı” dedi.

5 YAŞ GRUBU 35 BİN ÖĞRENCİ

Bu yıl ilk olarak başlayan uygulama ile. 5 yaş grubu çocukların zorunlu eğitim içine alınacaklarını da dile getiren Şahin, “5 yaş grubundaki 35 bin civarında 5 yaş grubu çocuğumuzu bu yıl okulumuza almış olacağız. Birinci sınıflara şu ana kadar 35 bin çocuğumuzu kayıtları elektronik ortamda yapıldı. Eskiden olduğu gibi kayıt parası, adres değişikliği gibi hiçbir sıkıntı yaşanmadı. Adrese Dayalı Nüfus kayıt Sistemi’ne göre bu grupta olan çocuklarımızın tümünün kayıtları 1Haziran tarihinden itibaren otomatik olarak yapıldı. Veli sadece çocuğunu alıp, pazartesi günü okula götürecek” diye konuştu.

MESLİK LİSESİ SAYISI ARTIRILDI

Konya genelinde liseler ve meslek liseleri açısından da önemli oranda aşama kaydedildiğini belirten Şahin, “Fen Lisesi iki yıl önce Konya’da bir tane idi, Ereğli ve Akşehir’e geçen yıl açıldı. Bu yıl Beyşehir ve Seydişehir ilçelerine Fen Lisesi, Kulu Anadolu Öğretmen Lisesi, Cihanbeyli Sağlık Meslek Lisesi, Meram’da ikinci bir Ticaret Meslek Lisesi yeni açıldı. Bunun yanı sıra merkez ve taşra ilçelerde inşaatları tamamlanan çok sayıda yeni ilköğretim okulu bu döneme yetiştirildi. 21 bin öğretmen kadromuzun yanı sıra taşra ilçelerimizde ihtiyacımız olan çok az sayıda okula ücretli öğretmen görevlendirmeleri yapıldı. Bu açıdan sıkıntısız bir dönem yaşayacağız” şeklinde konuştu.

SAĞLIKSIZ GIDA SATIŞI YASAK

Okul kantinlerinde çocukların sağlığına uygun olmayan gıda maddelerinin satışının kesinlikle yasaklandığına özellikle dikkat çeken Şahin, tüm okullardaki kantinlerde yeni düzenleme içerisine girdiklerini söyledi. Kantin uygulamasının hem aileler hem öğrenciler için güzel bir gelişme olduğunu da savunan Şahin: “Bu sene kamuoyunun dikkatini çeken bir takım yenilikler var. Okul kantinleri çocuklarımızın beslendikleri yerler. Buralar ile ilgili yeni düzenleme yapıldı. Geçen yıl tavsiye niteliğinde olan meyve suyu ve doğal yiyeceklerin satılması ile ilgili özendirici tedbirler alınmıştı. Bu yıl gazlı içecekler, çocukların sağlığı için uygun olmadığı düşünülen gıda maddeleri okullarda satılmayacak. Bakanlığın genelgesi doğrultusunda Kantinciler Derneği ile birlikte okul yöneticileri ve yetkililerle birlikte ortak bir karar aldık.”

OKULLAR KAMUYA AÇILIYOR

Bina, sınıf ve bahçelerinin bundan sonra kamuya açılacağını da dile getiren Şahin, “Şimdiye kadar okullarımız hafta içerisinde ve tatillerde kullanılmazdı. Bu yıl hafta sonları ve mesai saatlerinin dışında dersliklerimizi, okul bahçelerimizi, okul salonlarımızı kamuoyu ile birlikte kullanma kararı aldık. Bütün okullarda internet var. Çocuklarımız, aileleri, o mahallelerin insanları burada bu hizmeti alabilecekler. Okullarımız günün 24 saatinde sadece öğrencilerin değil, velilerin ve vatandaşların da ihtiyacına sunulmuş olacak. Bunun yanı sıra ücretsiz kitap dağıtım çalışmalarımız tamamlandı. Pazartesi günü çocuklarımız kitaplarını sıraların üzerinde bulacak. Geçtiğimiz yıl içerisinde başlatılan ve ‘Fatih Projesi’ ile bilinen öğrencilerimizin ve öğretmenlerimizin kullanacağı internet, bilgisayarlar ve akıllı tahtalar dediğimiz teknolojinin tüm okullarımızda kullanılması için çalışmalar tamamlanmak üzere. Hedefimiz okullarımızın en iyi eğitim verecek seviyeye getirilmesi” dedi.

MESLEK LİSELERİNİN ÖNEMİ

Konuşmasının sonunda meslek liseleri konusunda önemli gelişmeler yaşandığına da yer veren Şahin: Türkiye’de bir taraftan işsizlikten bahsedilir diğer taraftan nitelikle insan olmadığından bahsedilir. Mesele işsizlik değil, nitelikli insan olmadığı olarak dillendirilir. Bu açıdan Meslek Liseleri büyük önem taşır. Konya’nın ihtiyacı olan Meslek Liseleri’nin açılması konusunda ciddi çalışmalarımız var. Şu anda kesinleşmiş hem Meram da hem Selçuklu da iki tane binamızın yapımına başlandı önümüzdeki yıl tamamlanacak. Organize Sanayi bölgesindeki Tuza Endüstri Meslek Teknik Lisesi açılışa hazır, Karatay ilçesinde yarım kalmış ve 8 yıldır atıl duran İMKB’nin binası birkaç ay içerisinde tamamlanacak ve eğitime açılacak. Genel Liselerin Meslek Liselerine dönüştürülmesi projesinde Konya’da bu yıl Meram’da bir lisemizin ek binasını Ticaret Lisesi’ne dönüştürdük. Yine Meram’da programa alınan Kozağaç Meslek Lisesi hizmete girecek. Suçluklu da bir İmam Hatip Lisesi hizmete girdi, 43 derslik Mevlana İmam Hatip Lisesi’ne yeni derslikler yapıldı. Selçuklu Yazır bölgesinde İMKB’nin ihalesini yaptığı yüzde 90’nı tamamlanan binamız önümüzdeki yıl tamamlanacak.

Bizim için en önemli bir gelişme de Karatay ilçesinde Tekel Depoları olarak bilinen binanın Kız Meslek, Endüstri Meslek ve Ticaret Meslek Lisesi yapılmak üzere bize tahsisinin yapılması. Tekel Depoları bu alanda önemli bin boşluğu dolduracak.

ALİ SAİT ÖGE MERHABA

Bu haber toplam 1077 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.