Sınav eziyete dönüştü

Sınav eziyete dönüştü

KPSS’de yaşanan kopya skandalının ardından güvenlik önlemleri en üst seviyeye çıkarıldı. Adaylar, yanlarında getirdiği eşyaları başkalarına emanet etmek zorunda kaldı

Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS)’de Ortaöğretim ve Önlisans sınavlarından ilki ortaöğretim düzeyindeki sınav sabah 9.30’da başladı ve 11.30’da sona erdi. Daha önceki KPSS’de yaşanan kopya çekme olaylarının ardından bu KPSS’de yoğun güvenlik önlemleri alındı. Sınava gireceklerin üzerleri didik didik arandı, sınav salonuna çanta, cep telefonu, kolye, kulaklık, kemer, toka, kalem traş, silgi, saat, madeni para, kalem (ÖSS sınav salonunda özel kalem ve silgi verdi), özel eşya vb. gibi hiçbir şey alınmadı. Adaylar Sadece sınava girenler sınav salonuna üzerlerinde elbiseleri ve sadece cüzdanları ile girebildi. Adayların su ile getirmelerine izin verildi ancak su şişesi üzerinde ki markalı etiketin sökülerek sınav salonuna girilmesi şartı koyuldu. Adaylar ve sınav görevlilerinin üstleri sınav salonlarına girerken emniyet görevlileri tarafından detektörle arandı.

İçeri girilmesi yasak olan eşyalar görevliler tarafından sınav salonlarına sokulmadı. Durum böyle olunca da adaylar üzerlerinde getirdikleri cep telefonu, madeni para, kemer gibi sınav salonuna sokulmayan eşyalarını ailelerine teslim etti. Ancak ailesi ile sınava gelmeyenler ise dışarıda yakınını bekleyen teyze ve amcalara özel eşyalarını teslim ettiler, sınavdan sonra ise gelip eşyalarını geri aldılar. Ayrıca sınav salonuna sokulması yasak olan eşyalarını emanete vermeyip okul bahçesinde ağaçların dibine, otların arasına, toprağa gömen adaylarda oldu. Bu adaylar sınav çıkışında eşyalarını koydukları yerlerden tekrar aldı.

 Adaylar sınavda uygulanan çok sıkı güvenlik önlemleri nedeni ile resmen rezillik yaşadıklarını belirtirken, bazı adaylar ise güvenliğin üst düzeyde olmasını yerinde buldu.  Ortaöğretim düzeyindeki sınavdan çıkan adayların kimisine göre sınav kolaydı kimisine göre ise zordu. Ortaöğretim düzeyindeki sınavda ter döken adaylar soruların kolay olduğunu ancak matematik bölümünde çok zorlandıklarını ve ayrıca birkaç aday ise c kitapçığında Türkçe bölümünde yer alan 17’inci sorunun şıklarının yanlış olduğunu, ÖSS’ye bu yanlışlığın fark edilmesi için bilgi vereceklerini ifade etti.

Bu haber toplam 1458 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.