SOBE’de Otizm Araştırma Komisyonu Sevinci

SOBE’de Otizm Araştırma Komisyonu Sevinci

Türkiye'de alanında tek olan ve Selçuklu Belediyesi tarafından büyük bir çalışmanın ürünü olarak ortaya çıkan Selçuklu Otizmli Bireyler Merkezi, tesisleriyle ve idari yapısıyla farkındalık oluşturmaya ve ailelerin sesi olmaya devam ediyor.

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) tarafından down sendromlular, otizm ve diğer gelişim bozukluğu bulunan çocuklara ve ailelere yardımcı olmak amacıyla 27 Mart 2018 tarihinde kurulan Meclis Araştırma Komisyonu, Selçuklu Otizmli Bireyler Merkezi (SOBE) tarafından memnuniyetle karşılandı.

Türkiye'de alanında tek olan ve Selçuklu Belediyesi tarafından büyük bir çalışmanın ürünü olarak ortaya çıkan Selçuklu Otizmli Bireyler Merkezi, tesisleriyle ve idari yapısıyla farkındalık oluşturmaya ve ailelerin sesi olmaya devam ediyor. Selçuklu Otizmli Bireyler Vakfı Başkanı Mustafa Ak, down sendromlular, otizmliler ve diğer engelli grupları ile ilgili 27 Mart'ta oluşturulan Meclis Araştırma Komisyonunun ailelere ve bireylere büyük destek vereceğini, başarılı çalışmalar yaparak ailelerin moral kaynağı olacağını belirtti.

"Hükümetimize Teşekkür Ediyoruz"

Selçuklu Otizmli Bireyler Vakfı tarafından aylık yapılan yönetim kurulu toplantısında, Meclis çatısı altında yeni oluşturulan Araştırma Komisyonu ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Vakıf Başkanı Ak, "Down Sendromlular ve otizmliler gibi diğer engelli grupları ile ilgili 27 Mart'ta hükümetimiz bu çocuklarımız için neler yapılabileceğine dair araştırma komisyonu kurulmasına karar verdi. Biz özellikle otizm alanında bir karar alınmasından dolayı büyük bir memnuniyetlik duyuyoruz. Hükümetimizin bu amaç doğrultusunda komisyon kurmasını çok destekliyoruz. Özellikle otizmli çocuklarımızın aileleri için ve diğer engelli çocuklarımızın aileleri için alınan kararın moral açısından desteği çok olacaktır. Bu vesile ile hükümetimize çok teşekkür ediyoruz. Biz de SOBE olarak komisyonla görüşlerimizi paylaşarak fikir alışverişinde bulunmayı düşünüyoruz. Bugün 68 çocukta bir rastlanma sıklığına sahip otizm alanında Türkiye'nin en iyi tesislerine sahip SOBE Vakfı olarak araştırma komisyonunun çalışmalarına gerekli tüm desteği vereceğimizi belirtmek isteriz" dedi.

"Amacımız otizmli çocuklar ve ailelerinin standardını yükseltmek"

Selçuklu Otizmli Bireyler Merkezinin tam teşekküllü binası ve işletme modeliyle Necmettin Erbakan Üniversitesinin desteği ile Türkiye'de önemli bir hizmeti yerine getirdiğini ifade eden Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Otizmli çocuklara ve ailelerine faydalı olabilmek adına kurulan Meclis Araştırma Komisyonunun mevcut yaşam standartlarını yükselteceğini ve ailelerin üzerindeki yükün de hafifleyeceğini belirtti. Altay, "Meclis Araştırma Komisyonunun mevcut gelişim bozukluklarıyla ilgili ailelerin ve bireylerin problemlerine büyük ölçekte çalışmalar yapması bizlere de moral vermektedir. Bahsi geçen engelli gruplarına yönelik bilinçli bir yaklaşım sergilenmesi halinde yaşam standartları daha da yükselecek, bir o kadar da ailelerin üzerindeki yük giderek hafifleyecektir" dedi.

TBMM'de 27 Mart'ta alınan ve 4 Nisan'da Resmi Gazete'de yayınlanan kararla ilgili şu ifadelere yer verildi: "Down sendromunu ve otizm ile diğer gelişim bozukluklarının yaygınlığının tespiti ve bunlara sahip bireylerin ve ailelerinin sorunlarının çözümü için alınması gereken tedbirlerin belirlenmesi maksadıyla Meclis araştırması açılmasına, bu araştırmayı yapacak komisyonun 12 üyeden kurulmasına karar verilmiştir."

SOBE’DE Otizm Araştırma Komisyonu sevinci

SOBE’DE Otizm Araştırma Komisyonu sevinci

Kaynak:Haber Kaynağı

Bu haber toplam 1125 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.