Sözleşmeli Belediye ve İl Özel İdare Çalışanları Mahkeme Yolunda

Sözleşmeli Belediye ve İl Özel İdare Çalışanları Mahkeme Yolunda

632 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile belediye, yerel yönetimler de istihdam edilmekte olan sözleşmeli personelin, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunun 4-B maddesine göre çalıştırılmakta olsa bile, farklı kanunlara göre istihdam edildiği için kadroya alı

Tümbelsen, Bembirsen, Türkyerel hizmetsen yaptıkları açıklamalar ile konuyu yargıya taşıdıklarını ilettiler.

Konu ile ilgili olarak TümBelSen Sendikanın açıklaması şu şekilde

Bilindiği gibi AKP hükümetinin genel seçimler öncesi alelacele çıkardığı sözleşmeli personelin kadroya alınmasıyla ilgili 632 sayılı Kanun Hükmünde Kararname(KHK)’ye başta yerel yönetimlerde çalışan sözleşmeli kamu emekçileri olmak üzere kamu da güvencesiz bir şekilde çalışmaya mahkum edilen bir çok kamu emekçisi dâhil edilmemiştir.

Her ne kadar yerel yönetimlerde çalışan sözleşmeli personeller belediyelerde 5393 sayılı yasa, il özel idarelerinde ise 5302 sayılı yasa çerçevesinde istihdam edilse bile; asıl olarak 657 sayılı yasanın 4-B maddesi çerçevesinde çalıştırılmakta, buna uygun olarak sözleşmeleri yenilenmekte yani genel olarak 4-B’li çalışanlardan bir farkları bulunmamaktadır.

Konuya ilişkin birçok yargı kararı ve idari düzenleme olmasına rağmen yerel yönetimlerde çalışan sözleşmeli personelin 4/B’li çalışanlardan farklı değerlendirilmesi ve ilgili düzenleme kapsamına dâhil edilmemesinin açıkça bir ayrımcılık olduğunu ve bu ayrımcılığın başta Anayasaya, uluslararası sözleşmelere ve en temel insan haklarına aykırıdır.

Sendikamız sözleşmeli kamu emekçilerinin kadroya alınmasına yönelik ilgili KHK’nın başta yerel yönetimlerde çalışan sözleşmeliler olmak üzere kamuda güvencesiz çalışmaya mahkûm edilen bütün kamu emekçilerini de kapsaması için sürece ilk andan itibaren müdahil olmuştur.

Bu kapsamda sözleşmeli üyelerimizin söz konusu kararnameden yaralanmak istemlerini kurumlarını bildiren matbu dilekçe hazırlanarak, internet üzerinden ve fax ile bütün şubelerimize ulaştırılmıştır. Bu dilekçelere ek olarak, “bize böyle bir talep gelmedi” diyen Başbakan’a cevaben bütün illerden başbakanlığa fax gönderme eylemleri gerçekleştirilmiş, bu kapsamda merkezi yerlerde basın açıklamaları gerçekleştirilmiştir.

Söz konusu fax eylemleri sonrası Başbakan seçimden sonra konuya dair düzenleme yapacaklarını belirtmiş olsa da şimdilik her hangi bir düzenleme yapılmamış, yerel yönetimlerde çalışan sözleşmeli kamu emekçilerinin maruz kaldıkları ayrımcılık sona ermemiştir.

Çeşitli basın organlarında hükümetin konuya ilişkin düzenleme yapacağına yönelik haberlerin çıkması üzerine Sendikamız bilgi edinme kanunu çerçevesinde Maliye Bakanlığı’na ve Devlet Personel Başkanlığı’na yazılar yazarak, konuya ilişkin her hangi bir yeni düzenlemenin yapılıp yapılmadığını sormuştur.

Bu kapsamda son olarak Sendikamız Başbakanlığa da bir yazı yazarak ilgili kanun hükmünde kararnamenin başta yerel yönetimlerde çalışan sözleşmeli kamu emekçileri olmak üzere vekil memurlar ve 4/C’lileri de kapsayacak şeklide yeniden düzenlenmesi eğer bu mümkün değilse yeni bir yasal düzenlemeyle kamu emekçilerinin maruz bırakıldığı bu ayrımcılığa son verilmesi talebinde bulunulmuştur.

Bu talebimize yönelik Başbakanlığın vereceği cevaba göre Sendikamız konuyu idari yargıya taşıma kararı almıştır. Söz konusu KHK’nın başta yerel yönetimlerde sözleşmeli statüde çalışan kamu emekçileri olmak üzere, 4/C, vekil vb. statüler üzerinden kamuda güvencesiz çalışmaya mahkûm edilen diğer kamu emekçilerini kapsama almaması, asıl olarak Anayasa’nın eşitlik ilkesine aykırı olmasından dolayı Anayasa Mahkemesini ilgilendiren bir dava konusu olmakla birlikte; Anayasa Mahkemesine bireysel başvuru hakkı 12 Eylül 2011 tarihinde başlayacağından ilk olarak konuyu idari yargıya götürmek zorunluluğu doğmuştur.

Sendikamızın önümüzdeki günlerde idari yargıda başlatacağı hukuksal süreç genel nitelikte olup, sözleşmeli üyelerimizin bireysel açacakları davalara bir engel değildir.

Bireysel dava açmak isteyen üyelerimize Sendikamız Genel Merkezi hukuk bürosunca hukuksal destek sağlanacak olup, dava açmak için kullanılacak matbu dilekçeler önümüzdeki günlerde internet sitemize konulacaktır. Bununla birlikte ilgili davalar kişilerin kendileri tarafından açılacağı için takibi de kişisel olarak sürdürülecek ama ihtiyaç duyulması halinde Sendikamız Hukuk Bürosu danışmanlık hizmetini sürdürecektir.

Bu haber toplam 1333 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.