Sözleşmeliye ikinci güzel haber

Sözleşmeliye ikinci güzel haber

205 bin sözleşmelinin kadro hakkı kazanmasıyla daha önce yaşadıkları kayıplar telafi edilecek. Sözleşmelide geçen süre memuriyetten sayılacak

Uygulamayla 10 yıldır sözleşmeli olarak çalışan bir kişi, 10 yıllık memur kıdemine sahip oldu. Bu süre kazanılmış hak kabul edilerek maaş tespitinde dikkate alınacak. Bu durumdaki sözleşmeli öğretmenin maaşı, kadroya geçmesiyle birlikte artmış olacak.

Sözleşmeli personelin kadroya alınmasının yankıları sürüyor. 205 bin çalışanın kadro hakkı kazanmasıyla ilgili ayrıntılar da netleşmeye başladı. Düzenleme ile sözleşmeli çalışanların bugüne kadarki hak kayıpları telafi edilecek. Bu amaçla sözleşmeli olarak geçen süre, memuriyetten sayılacak. Örneğin 10 yıldır her yıl sözleşme yenileyerek görev yapan bir memur, kadro almasıyla birlikte 10 yıllık memurun kıdemine sahip olacak. Maaş ve diğer hakları buna göre hesaplanacak. Böylece kadroya alınan çalışanların sözleşmelide geçen sürelerine ilişkin hak kayıpları telafi edilmiş olacak.

Sözleşmeli personelin mağduriyetlerinin başında her yıl sözleşme yenilediği için kıdem ilerlemesi alamaması geliyordu. 10 yıl sözleşme imzalayan bir çalışan, her sene ilk kez işe başlamış gibi muamele görüyor. Bu nedenle kadrolu çalışan ile sözleşmeli çalışan arasında ciddi farklar doğdu. Kadrolu öğretmen bu kadar süre kesintisiz çalıştığı için kıdemi sebebiyle maaşı daha yüksek oluyor. Sözleşmeliler ise her yıl sözleşme yenilediği için işe yeni başlayan bir öğretmen statüsünde. Bu sebeple daha düşük maaş alıyordu. Sözleşmelilerin kadroya geçmesiyle birlikte bu mağduriyet de giderildi. Kanun hükmünde kararnameye, "Bu madde hükümlerine göre memur kadrolarına atananların, 4'üncü maddenin (B) fıkrası ve 4924 sayılı kanun uyarınca sözleşmeli personel pozisyonlarında geçirdikleri hizmet süreleri, kazanılmış hak aylık derece ve kademelerinin tespitinde değerlendirilir." ifadesi kondu. Böylece 10 yıldır sözleşmeli olarak çalışan bir kişi, 10 yılık memur kıdemine sahip oldu. Bu süre kazanılmış hak kabul edilerek maaş tespitinde dikkate alınacak. Bu durumdaki sözleşmeli öğretmenin maaşı, kadroya geçmesiyle birlikte artmış olacak.

Düzenleme sebebiyle geriye doğru mahsuplaşma olmayacak. Kadroya geçen memur, "Sözleşmeli çalıştığım sürede hak kaybım oldu. Bu para geriye dönük olarak hesaplanıp bana ödensin." diyemeyecek. Kazanılmış hak, kadroya geçilen tarihten itibaren geçerli olacak. Bu amaçla kanun hükmünde kararnameye, "Bunlar, atandıkları kadronun mali ve sosyal haklarına, göreve başladığı tarihi takip eden ay başından itibaren hak kazanır ve önceki pozisyonlarında aldıkları mali ve sosyal haklar hakkında herhangi bir mahsuplaşma yapılmaz." hükmü kondu.

Bu arada sözleşmeli personele, sözleşmelerinin sona ermesi durumunda verilen iş sonu tazminatı, kadroya geçirilirken ödenmeyecek. Bunun sebebi ise kadroya geçirilmelerinin, sözleşmenin sona ermesi olarak değerlendirilmemesi. Bunun yerine sözleşmede geçen sürelere ilişkin kıdem tazminatı hakkı, emekli ikramiyesi hesabında dikkate alınacak. Emekli olurlarken sözleşmelide geçen süreleri de memuriyet kabul edilip emekli ikramiyesi buna göre hesaplanacak.

Öğretmenler artık kadrolu atanacak

Milli Eğitim Bakanlığı, bundan sonraki atamaların tamamının kadrolu olarak yapılmasının planlandığını bildirdi. Bakanlığın internet sitesinden yapılan açıklamada, mevcut sözleşmeli öğretmenlerin kadroya geçirilmesi işlemi tesis edildikten sonra, Milli Eğitim Bakanlığı'nda sözleşmeli (4/B) olarak görev yapan öğretmen kalmayacağı için bundan sonraki atamaların tamamının kadrolu (4/A) olarak yapılmasının planlandığı kaydedildi. 2011 yaz dönemi kadrolu öğretmen atamasına ilişkin takvim ise ileri bir tarihte duyurulacak.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.