SÜ Rektör Adayı Tunç'tan yeni model Türk dergisi projesi

SÜ Rektör Adayı Tunç'tan yeni model Türk dergisi projesi

Selçuk Üniversitesi (SÜ) Rektör adaylarından Prof. Dr. Recep Tunç, düzenlediği toplantıyla yeni projesi 'Yeni Model Türk Dergisi'ni açıkladı.

Konya Gazeteciler Cemiyeti'nde düzenlenen toplantıda Türkçe ve İngilizce yayın yapan bilimsel dergiler arasındaki farka değinen Prof. Dr. Recep Tunç, "Örneğin bir akademisyene ait çalışma Türkçe dergide yayınlanırsa 10, yabancı bir dergide yayınlanırsa 30 puan üzerinden değerlendiriyor. Ve maalesef akademisyenlerin önüne, doçent olabilmek için yabancı dergilerde 3 veya daha fazla sayıda yayın yapmış olma şartı koyuldu. Dergilerimiz, batı dergilerinin taklididir ve her ne kadar iyi bile olsalar, yabancı yayınlar da yanlış yayın yapabiliyor. Bu bilgi kirliliğine yol açan dünya bilim dergilerine bir çeki düzen verme zamanı gelmiştir. Üniversitemizdeki dünya dergilerine örnek teşkil edecek Yeni Model Türk Dergisi'ni oluşturma çalışmaları tamamlanmak üzeredir. Lütfen akademisyenler ve bilim adamları bu projeye destek versin" dedi.
Bilimsel dergilerde yayınlanan çalışmalarda asıl sorumluluğun araştırmacıda değil hakemlerde olduğunu dile getiren Recep Tunç, "Mevcut bilim dergilerinin hiç birinde hakemlik kriterleri yazılı değildir. Hakemlik kriterleri yazılı olan ilk dergi Yeni Model Türk Dergisi olacaktır. Hakemler, bilimsel çalışmalar yapmış ve değerlendirilecek konu üzerinde çalışmış kişilerden seçilir. Dünya bilim dergilerine çeki-düzen verecek Yeni Model Türk Dergisi, üniversitemizin dünya üniversiteleri arasındaki konumunu yükseltir. Bu durum dünyaya sunacağımız yeni model Türk üniversitelerinin kabul görmesine yardımcı olacaktır" şeklinde konuştu.

Bu haber toplam 1168 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.