Süne mücadelesi sonuç verdi

Süne mücadelesi sonuç verdi

Süne ile mücadele çalışmaları kapsamında 5 yılda yaklaşık 20 milyon parazitoitin salındığı Konya'da süne emgi oranının 1,48 civarında seyretmesi çiftçiyi sevindirdi 


Konya Tarım İl Müdürlüğü Bitki Koruma Şube Müdürü Celal Yıldız, mücadele yapılmadığı zaman büyük zararlara yol açan sünenin, hububatın en önemli zararlısı olduğunu hatırlattı. Bu çerçevede her yıl süneye karşı etkin mücadele yürüttüklerini ifade eden Yıldız, bu yıl 1 milyon 169 bin dekar alanda ilaçla mücadele çalışması yaptıklarını bildirdi. Yıldız, yılbaşında 2 milyon 400 bin dekar alanda ilaçlama kararı alındığını ancak bu rakama ulaşamadıklarını vurgulayarak, ''Çiftçi, ürün çiğnendiği ve karşılığını bulamayacağı gerekçeleriyle ilaçlama çalışmalarına sıcak bakmıyor. Halbuki traktörle ilaçlamada yüzde 3 ürün kaybı olurken, ilaçlama yapılmadığında üründeki kalite düşüklüğüne bağlı olarak zarar yüzde 25-30'lara kadar çıkabiliyor'' dedi. Özellikle Yunak, Çeltik, Çumra, Karapınar, Cihanbeyli ve Sarayönü ilçelerinde yoğun şekilde ilaçla mücadele çalışması yaptıklarını dile getiren Yıldız, sünenin yoğunlukta olduğu bölgelerde toplantılar düzenleyerek, çiftçilere süne ve yapılacak mücadelede izlenecek yol konusunda eğitimler verdiklerini belirtti.

KONYA'DA SON 5 YILDA 20 MİLYONA YAKIN PARAZİTOİT SALINDI

Yıldız, öte yandan süne ile mücadele kapsamında Konya'da 3 milyon 750 bin adet parazitoit salındığını vurgulayarak, ''Bölgemizde 5 yılda saldığımız parazitoitler yaklaşık 20 milyonu buldu. Bir anlamda bu süre içinde Türkiye'de salınan parazitoitin yarısı Konya'dan salınmış oldu. Yürütülen bu çalışmalar sayesinde süne emgi oranlarımız oldukça düşük. Konya Ticaret Borsası'na 6 bin 173 buğday analizi yapıldı. Yapılan bu analizlerde süne emgi oranının ortalama 1,48 olduğu belirlendi. Henüz biz analizlere başlamadık ancak Borsa'nın bu analizleri emgi oranının düşük olacağını gösteriyor'' dedi. Süne emgi oranı yüzde 3,5 ve üzerine çıktığı zaman ürünün yemlik olarak değerlendirildiğini, bu durumda hem çiftçinin hem de ülke ekonomisinin büyük zarar gördüğünü anlatan Yıldız, un sektörünün, emgi oranının yüzde 2'nin altında olmasını istediğini, bu nedenle yürüttükleri çalışmaların başarılı sayılabileceğini belirtti. Yıldız, parazitoitlenme oranının da ciddi anlamda arttığını dile getirerek, ''Son 5 yılda parazitoitlenme oranı da yüzde 26'dan yüzde 45'lere kadar çıktı. Bu ilaçlama ve süneyle mücadele çalışmalarındaki başarımız ortaya koyuyor. Burada uzun yıllar sürdürülen ağaçlandırma çalışmaları da süne ile mücadelede büyük fayda sağladı'' diye konuştu.

Bu haber toplam 1324 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.