Tarımsal Kalkınma Kooperatiflerine Destekler Sürüyor

Tarımsal Kalkınma Kooperatiflerine Destekler Sürüyor

Aksaray’ın, tarım ve hayvancılığın yoğun olarak yapıldığı şehirlerden birisi olduğunu söyleyen AK Parti Aksaray İl Başkanı Muhammed Fatih Yıldırıcı, nüfusum % 70’e yakın bir kısmının geçimini tarım ve hayvancılıktan sağladığını anımsattı.

 Aksaray’da tarım ve hayvancılığı gelişmesi için köy ve kasabalarda yaşayan çiftçilerin kooperatif çatısı altında birleşerek güç birliği yapmaları gerektiğini kaydeden Fatih Yıldırıcı, tarımsal kalkınma kooperatiflerinin desteklendiğinin altını çizdi.

Aksaray’da 2003 - 2011 yıllarında hayvancılık açısından çok büyük bir gelişme sağlandığını kaydeden İl Başkanı, “Bu gelişmenin sağlanmasında Hükümetimizin tarım ve hayvancılığa verdiği önem ve yapılan desteklemelerin etkisinin büyük rol oynadığını ifade etmek gerekmektedir. Hükümetimizin, bitkisel üretimin her alanında desteklemeler yanında hayvancılığa ve hayvansal üretime verdiği desteklemeler İlimizde hayvancılığın geliştirilmesi ve hayvansal üretimin artmasında en büyük etken olmuştur. Bu kapsamda, Hükümetimiz döneminde Aksaray’da hayvancılık projesi uygulamak isteyen 41 Tarımsal Kalkınma Kooperatifi, Tarım ve Köy İşleri Bakanlığımızca yatırım programına alınarak desteklenmiştir” dedi.

Bu yöndeki desteklemelerin devam ettiğini söyleyen Fatih Yıldırıcı, “Kısa süre önce Gülağaç İlçesi Camiliören Köyünde kurulu bulunan Camiliören Tarımsal Kalkınma Kooperatifinin 50 ortağının her birine 4’er baş damızlık gebe düve verilmiştir. Bu çerçevede kooperatif ortakları 30 bin – 39 bin lira borçlanmışlardır. Burada uygulanan hayvancılık projesinin içerisinde işletme binası, kesif yem, soğutma tankı, barınak inşaatı ve modernizasyonu bulunmaktadır. Camiliören Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifinin 50 ortağına verilen 200 baş Damızlık Hayvan ve diğer müştemilatı ile beraber projenin toplam değeri 3 milyon 801 bin 695 liradır” dedi. Fatih Yıldırıcı, projeden faydalanan ortakların geri ödemelerinin ilk 2 yıl ödemesiz olmak üzere, 8 yıl faizsiz olarak tahsil edileceğinin altını çizdi.

      Fatih Yıldırıcı açıklamasının son kısmında Aksaray’da Tarımsal Kalkınma Kooperatiflerine 2003 - 2011 döneminde hayvancılık projelerinin desteklenmesine yönelik olarak kullandırılan faizsiz kredi miktarı 25 milyon lirayı bulduğunu belirtti. Yıldırıcı, açıklamasını şu sözlerle tamamladı: “Hükümetimizce yapılan hayvancılık, bitkisel üretim, tarımsal alet ve makine desteklemelerinden, ilimiz çiftçilerinin azami ölçüde yararlanmaları için tüm çabalar gösterilmektedir. İlimiz tarım ve hayvancılığının geliştirilmesinde, genel ve mahalli kaynaklardan desteklenmesinde yerel yöneticiler ve Milletvekillerimizin çok büyük destek ve katkıları olmuştur. Bu yöndeki çabalar ve çalışmalar önümüzdeki dönemlerde de artarak devam edecektir,”dedi.

Bu haber toplam 2121 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.