Tarla faresiyle mücadelede çiftçi yalnız kalmamalı

Tarla faresiyle mücadelede çiftçi yalnız kalmamalı

Hava sıcaklığının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi nedeniyle yeşermeye başlayan hububat tarlalarının, tarla farelerinin istilasına uğraması çiftçiyi düşündürüyor.

Mevlüt KESKİN

 

 

Fareyle mücadelede ortak eylem planı oluşturulmalı

Aksaray Eskil Ziraat Odası Başkanı Necati Belgemen, Eskil’de çiftçinin tarla faresi nedeniyle geçen yıl önemli oranda ürün kaybı yaşadığını, bu yıl hava sıcaklarının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi ile mağduriyetlerinin erken başladığını belirtti.

Belgemen, çiftçinin ferdi olarak yaptığı mücadele çalışmalarının geçici çözüm olduğunu, kesin çözümün ise tarım sektöründe faaliyet gösteren tüm kuruluşların ortak bir eylem planı hazırlayıp, uygulamaya koymasıyla mümkün olabileceğini dile getirdi.

Fareleri öldürelim derken doğanın dengesini bozmayalım

Tarla faresi popülasyonunun artması nedeniyle çiftçinin zor durumda olduğunu kaydeden Belgemen, dünyada doğal dengenin bozulduğunu belirterek, “Bu doğal dengenin bozulmasına bizlerde çeşitli şekilde katkı sağlıyoruz. Burada da en somut örnek anız yangınlarıdır. Ülkemizde ve ilçemizde çiftçimiz maalesef zararlı olduğunu bile bile anızı yakıyor. Bu anız yangını hem tarlanın verimini düşürür hem de doğal dengeye çok büyük zarar verir, ayrıca tarlasında fare için ilaçlama yapan çiftçi, müteakip günlerde mücadele yapılan sahayı dolaşmalı ve açıkta ölen fareleri toplayarak derin çukurlara gömmelidir. Aksi halde ölmüş olan fareleri yiyen farenin düşmanı kartal, tilki ve yılan gibi hayvanlar da ölebilir. % 2’lik çinko fosfür içeren zehirli buğdayın dışında uygun olmayan ilaçlarla hazırlanan yemler; farenin dışarıda ölmesine sebep olduğundan bunu yiyen yaban hayvanlarının da ölümüne yol açmaktadır.” Şeklinde konuştu.

Bu haber toplam 1321 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum