Tecavüzcü beygire 5 at yetmemiş, arada eşek de gitmiş!

Tecavüzcü beygire 5 at yetmemiş, arada eşek de gitmiş!

izmir'de saf kan yarış atlarına bir aygır tarafından tecavüz edilmesi ekrana taşındı. İşte o kopartan diyalog


CNN Türk'teki "5 N 1 K" programını sunan Cüneyt Özdemir, dün ilginç bir konu ve konuğu ağırladı. İzmir'de saf kan yarış atları bir aygırın tecavüzüne uğrayan Mustafa Akın, soruları cevaplarken, Özdemir sık sık 'gülmekten' kendisini alamadı. Trajikomik bir olayla karşı karşıya kaldığını anlatan Akın, bitişikteki bahçeden çiftlikten çitleri kırarak giren ve 'seri' tecavüzleri gerçekleştiren aygırın ellerinde olduğunu belirterek, "Suçluyu yakaladık. Ancak ne yapacağımızı bilemiyoruz" dedi. Özdemir, İzmir'deki çiftlikte gerçekleşen ilginç tecavüz olayını ele aldı.

İnciraltı Atlı Spor Tesisleri'nden katılan Akın, soruları cevaplarken, Özdemir gülme krizine tutuldu. Özdemir, 'gülmekten soru soramıyorum.' dedi.

"Korkunç bir olayla" karşı karşıya olduklarını belirten Akın, aygırın ellerinde olduğunu ancak sahibini bulamadıklarını söyledi. Akın, "Burada üç saf kan yarış atı ve üç binek atımız var. Buna tecavüz demeyelim. Trajikomik bir olay. Bahar ayı geldi. Çiftleşme dönemi. Sanırım erkek aygır, sabaha karşı çitleri kırarak, yan bahçeden çiftliğimize girdi. Burada "Happy Girl" isimli safkan Dinyeper'in yavrusu yarış atımıza tecavüz etti. Bahar ayı olduğu için bu atlarda istekli. Rızayla çiftleşme desek daha iyi olur. Beşiyle de çiftleşmiş. Sabah ve gece çiftleşme olmuş." diye konuştu.

150 Milyara yakın maddi kayıba uğrayabileceklerini belirten Akın, "İngiliz taylarının yavruları olursa bu bizim 4 yılımızı alacak. Normalde bunların çiftleşeceği erkeklerin soyu ve sopu belli olmalı ki, doğan yavru safkan yarış atı olsun. İki ingiliz kısrağı için 4 yıllık zarar söz konusu." dedi.

Yasal işlemleri başlattıklarını belirten Akın, kime dava açacaklarını bilemediklerini söyledi.

"Suçlu elimizde"

Akın, "Suç var, suçlu aygırı yakaladık, bağladık. Ancak kimi suçlayacağız? Polise, 'atlarımızın ırzına geçildi' diyoruz. Onlar da 'ne yapalım' diyor. diye konuştu.

Özdemir, 'aygırı ne yapacaksınız?' diye sorunca Akın, "İstiyorsanız, size hediye edelim. Siz bakın." demesi gülüşmeye sebep oldu.

İki gündür bir yandan gülüp diğer yandan ağladıklarını belirten Akın, "Kısraklarım ziyan oldu. Küçük kısraklar kesin gebe kalmıştır da, ingiliz taylarının hamile kalmasını temenni etmiyorum. Çünkü annesi ve babasının ırkı belli olmayan tayları koşulara sokamıyorsunuz. " şeklinde konuştu.

Aygıra, "Coşkun" adını koyduklarını da anlatan Akın, çiftlikteki bir eşeklerinin de "mağdure" olduğunu belirterek, "Gülizar adlı eşeğimiz de mağdure. Depresyona girmiş. Saklanıyor, bizden kaçıyor" dedi.

Arkadaşlarının arayarak, 'geçmiş olsun ne oldu kızlarına?' diye sorduklarını anlatan Akın, çiftlik dışında tuttukları aygırın gece bir seyisin ayağını çatlattığını, diğerinin de parmağını kırdığını anlattı.

Akın, hayvanların gebe kalması halinde kürtajı düşünebileceklerini de kaydetti. Akın, "Atlar eğer doğurursa, kırma atlar için herhangi bir nüfus cüzdanı çıkaramıyoruz. Dışarıdan bir melez atı koşulara koyamazsınız. Yavru doğarsa binek için kullanırız" dedi.

Akın, Hapy Girl'ün ismini koşularda kötü reklam olmaması için "Maya" olarak değiştirdiklerini de sözlerine ekledi.

BİR GECEDE 6 ATLA OLMAZ


İzmir’de kurulma çalışmaları devam eden bir atlı spor tesisinde, sahibi belirsiz bir atın, 2’si yarış atı 6 atla çiftleşmesinin mümkün olmadığı belirtilirken, tesis sahibi Mustafa Akın, sahibi belirsiz hayvanın sabaha karşı, çitleri aşarak tesis içine girdiğini, engellemeye çalışan iki seyisi de yaraladığını ileri sürdü. Tesiste bulunan “Happy Girl” isimli yarış tayının yanı sıra daha yaşlı başka bir yarış atı ve diğer binek atlarla da çiftleştiğini iddia eden Akın, atı zorlukla sakinleştirebildiklerini ve şu anda tesiste bağlı tutulduğunu söyledi.

Akın, “Yarışlara hazırladığımız bu tayın gebe kalması halinde büyük zararımız olacak. Atın gebe kalması halinde doğacak yavru ise soy ağacını bozacak. Bu hayvanın tekrar çiftleşmeye hazırlanması 4 yıl alacak. Yaşanan olay, bana büyük zarar verdi” dedi. Mustafa Akın, sigorta şirketleriyle görüşerek benzeri olaylara karşı sigortalama yapılması için girişimde bulunacağını da kaydetti. Veteriner Hekim Burak İşman ise, dişi atların “kızgınlık döneminin” Şubat - Mayıs arası olduğunu, bunun 10-11 gün sürdüğünü, dişi atın ancak 7 veya 8. günde gebe kalabildiğini söyledi. İşman, “Kızgınlık dönemlerinde atlar, çok fazla testesteron hormonu salgılar. Ancak bir atın bir gecede 6 dişi hayvanla çiftleşmesi mümkün değil. Maksimum 2 hayvanla çiftleşebilir” dedi.

Vatan

Bu haber toplam 6116 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum