Tehlike Yanıbaşımızda

Tehlike Yanıbaşımızda

Gençleri tehdit eden uçucu madde kullanımı, Eskilli aileleri tedirgin etmeye başladı

 

Hilmi YOL

 

GENÇLER TEHLİKEDE

Madde bağımlılığının ilk aşaması sayılan "uçucu" kullanımı tehlikeli boyutlara ulaştı. Bir yapıştırıcı olan Bally, ayrıca tiner ve kolonya gibi uçucu maddelerin "uyuşturucu" olarak kullanımının ortaokullara kadar düştüğü belirtildi. Satışı sıkı bir denetime tabi olmayan uçucuları kullananlara ve satanlara yönelik ciddi bir cezai müeyyide bulunmamaktadır. Uçucu maddeler, alkol ve sigaradan sonra, en çok kullanılan uyuşturucu madde olarak gösteriliyor

BALLY'Yİ TERCİH EDİYORLAR...

Son yıllarda özellikle gençler arasında bağımlılık yapan uyuşturucu ve uyarıcı hap kullanım oranının giderek arttığına dikkat çekilirken, uyuşturucu hastalığının ilk adımı olan uçucular gözden kaçırılıyor. Ülkemizde uçucularla ilgili yapılan araştırmalar, önemli gerçekleri ortaya çıkardı. Çocukların uyuşturucu bağımlılığının ilk adımı olarak önce Bally'i seçtiği belirtildi. Bally'den sonra sırayı, Türkiye'de de binlerce çocuğu bağımlısı yapan tiner aldığı belirtiliyor. Gençler ve çocukların uçucularla ölüme uçtuğu mekânları ise genelde parklar, şehir merkezinden uzak boş mekânlar veya arka sokaklar oluşturuyor

DENETİM VE YASAL DÜZENLEME YOK... Ülkemizde bu maddelerin satışını veya ülkeye gelişini denetleyici ciddi bir mekanizma olmaması, gençleri ,deyim yerindeyse, uyuşturucuya teşvik ediyor. Adi suçları da tetikleyen ve çocuklar için tehdit oluşturan Bally ve tiner gibi sentetik maddelerin satışı ve ithaline ilişkin düzenleme olmaması nedeniyle, her isteyen bu maddelere kolayca ulaşabiliyor. Uyuşturucu konusunda çalışan uzmanlar ve araştırmacılar, Bally gibi yapıştırıcı veya boya çözücü olarak kullanılan tiner gibi kimyevi ve uyuşturucu maddelerin amacı dışında satışı ve kullanımını kısıtlayan düzenlemeler yapılması gerektiğini vurguladı.

İLÇEMİZDE DURUM NASIL?

İşin en acı taraflarından birisi de bu. İlçemizde de  Bally ve tiner koklama vakaları ortaya çıkmaya başladı. Özellikle okul çağlarındaki çocuklarımızı etkisine alan uçucu madde tehlikesi ailelerin korkulu rüyası haline gelmeye başladı. İlçemizde bazı gençlerin özellikle mezarlık bölgesinde uçucu maddeleri poşete doldurarak kokladıkları ortaya çıktı. Çocuk yaşta ki kişilerin bu şekilde uçucu madde kullanmaları vatandaşları tedirgin etmeye başladı. Bu tip üzücü olayları yapan gençleri gören vatandaşlar emniyet güçlerine ihbarda bulunuyorlar.

VELİLER TEDİRGİN

İlçemizde bulunan okullarda bazı öğrencilerin de bu duruma düştüğü söylentileri yayılması velileri tedirgin etmeye başladı. Konuyla ilgili açıklama yapan veliler; “ Tiner çeken çocukların okullarda da yer aldığı söylemleri yayılmaya başladı. İnşallah böyle bir durum yoktur.  Yetkililerin tedbir aldıklarından hiç şüphemiz yok:”. Dediler.

OKULLARDA DA OLABİLİR?

İlçede okula giden öğrencilerin bazılarının da bu maddeleri kullandığı söylentileri yayılmakta. Konuyla ilgili açıklama yapan Milli Eğitim Müdürlüğü:” Okullarımızda olduğu söylentileri ortada yayılmakta. Ama şu ana kadar okullarımızda yaptığımız incelemede böyle üzücü bir olayın yaşanmadığını tespit ettik. Buda yaşanmaz anlamına gelmesin. Fakat biz eğitim kurumu olarak elimizden gelen önlemleri alıyoruz. Öğrenciler bizim çocuklarımız, onları hayata ne kadar güzel yetiştirirsek, geleceğimizi de o denli garanti altına almış oluruz”. Dedi.

İÇ ORGANLARI YOK EDİYOR

Solunum yoluyla alınan uçucu maddeler hızla akciğerlerden emilerek kana, oradan da beyne ve diğer organlara karışır. Uyuşturucu maddelerden  Akciğerler, beyin, karaciğer ve böbrek en çok etkilenen organlardır. Uzun süreli uçucu madde kullanımı sonucu öğrenme ve okuma bozukluğu, hafıza bozukluğu gibi kalıcı beyin ve sinir sistemi hasarları, kalp, akciğer, böbrek, kas ve kan tablosunda kalıcı şekil bozukluklar meydana gelmektedir. Uçucu madde koklayanlarda ani ölümler sıktır ve kaçıncı kez kullanıldığına bakmaksızın her koklama sırasında görülebilir. Ölümlerin nedeni sıklıkla kalp yetmezliği, akciğerlere uyuşturucu  madde gitmesi, oksijensiz kalma sonucu boğulma ve beyin ödemidir. Ciddi derecede sarhoşluk, uyuşma, sahte bir iyilik hali, sersemlik hissi, denge bozukluğu, yürüme güçlüğü, sözü ağızda gevelercesine konuşma, reflekslerde yavaşlama gibi belirtiler görülür. Uçucu ve uyuşturucu madde kullanan kişi de,  maddenin etkisi altında saldırgan ve tehlikeli davranışlara sık rastlanır. Uçucular çoğunlukla basamak taşı maddelerdir. Bu maddeleri kullananlar zamanla başka maddeleri de kullanmaya başlarlar. Uçucu madde bağımlıları arasında suç davranışları, eğitimin bırakılması, aile problemleri, çoğul madde kullanımı sıktır. Zehirlenme belirtileri ise, ilk birkaç dakika içinde öksürme, gözyaşı artması, öksürük, bulantı, kusma, baş ağrısı, burun kanaması, sarhoş gibi konuşma, koordinasyon bozukluğu, birtakım hayaller görme, olmayan sesler işitme, uçma duygusu, saldırgan ve tehlikeli davranışlar, çarpıntı, bilinç değişiklikleri, koma, ani ölümlerdir.

BAŞTA ÖNLEM ALMAK GEREKİR

İlçemizde aileler ve gençler uyuşturucu ve uçucu maddeler konusunda yeterince bilgilendirilmiyor. Özellikle sorunlu ailelerin çocuklarında bu tür uçucu madde kullanımının çokluğunun altını çizen yetkililer, ailelerin çocuklarını sürekli takip etmelerini, arkadaşları konusunda dikkatli olmaları, çocuklarında ciddi bir değişmenin olup olmadığına, çocuklarıyla karşılıklı oturup her türlü sorunları paylaşmalarının gerekliliğinin altını çiziyorlar.

Bu haber toplam 4483 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum