“Türk Yerel Medyası AB Yolunda” Projesi Ankara Semineri Tamamlandı

“Türk Yerel Medyası AB Yolunda” Projesi Ankara Semineri Tamamlandı

Avrupa Birliği Genel Sekreterliği (ABGS) tarafından yürütülen ve İngiltere Büyükelçiliği'nin desteklediği "Türk Yerel Medyası AB Yolunda" projesi kapsamında Türkiye'nin 10 ilinde gerçekleştirilmekte olan bölgesel bilgilendirme seminerlerinin ikincisi Anka

Bölgedeki illerden 45 yerel medya mensubunun katıldığı seminer, AB Genel Sekreteri Büyükelçi Haluk Ilıcak ve İngiltere Büyükelçiliği Küresel İlişkiler Daire Başkanı Maya Svignanam’ın açılış konuşmalarıyla başladı. Seminerin ilk gününde, ABGS yöneticileri tarafından, "Türk Yerel Medyası AB Yolunda" projesi, ABGS'nin yapısı ve çalışmaları, Türkiye-AB müzakere süreci, medyaya yönelik AB programları ve hibeler hakkında bilgi verildi. 

Ardından, seminer katılımcılarıyla birlikte Gölbaşı Vilayetler Evi’nde düzenlenen ve Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Egemen Bağış'ın teşrif ettiği "İllerimiz AB'ye Hazırlanıyor Programı" imza törenine bir ziyaret gerçekleştirildi. 

 Ziyaret sonrası programın devamında, Adalet Bakanlığı Avrupa Birliği Genel Müdür Yardımcısı Hasan Söylemezoğlu, Adalet Bakanlığı’nın AB ile ilgili yürüttüğü çalışmalar hakkında katılımcıları bilgilendirdi.

 Daha sonra düzenlenen “Türk Yerel Medyasının AB Sürecinde Daha Etkin Rol Alması” başlıklı panelde, Avrupa Gazetecilik Merkezi muhabiri Maria Laura Franciosi, Hürriyet Gazetesi Muhabiri Zeynel Lüle, Türkiye Gazeteciler Federasyonu Başkanı Yardımcısı Mehmet Ali Dim ve Ekonomi muhabirleri Derneği Genel Sekreteri Turgay Türker panelist olarak yer aldı.

 Ayrıca, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu Üyesi Dr. Hamit Ersoy ve Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü Basın Yayın Dairesi Başkanı Bahattin Akyön, kurumlarında AB ile ilgili ve yerel medyaya yönelik yürüttükleri faaliyetler hakkında sunumlar gerçekleştirdi. 

Seminerin ikinci gününde, AB'de çeşitli ülkelerde görev yapmış bir medya temsilcisi olan Sascha Oliver Rusch, AB'deki medya çalışmaları ve medyanın rolü konusunda bilgi verdi ve deneyimlerini paylaştı. Sonrasında, yerel medya mensuplarının çalıştığı illerde kamuoyunun ilgisini çekecek AB konularının tespiti ve AB alanındaki gelişmelerin medyada haber yapılmasına ilişkin grup çalışmaları gerçekleştirildi. 

Ayrıca, yerel medyanın, illerimizde yapılan AB projelerini izleyebilmesi hedefiyle, Enerji Verimliliği Binası ziyaret edildi ve Elektrik İşleri Etüt İdaresi Genel Müdür Yardımcısı Erdal Çalıkoğlu başkanlığındaki enerji verimliliği proje ekibi ile görüşüldü.

 Program sonunda katılımcılara sertifikaları AB Genel Sekreter Yardımcısı Burak Erdenir ve İngiltere Büyükelçiliği Küresel İlişkiler Daire Başkanı Maya Svignanam tarafından takdim edildi. Proje kapsamında gerçekleştirilecek Brüksel-Londra çalışma ziyaretine katılacak medya mensubu kura çekilişiyle belirlendi.

 "Türk Yerel Medyası AB Yolunda" projesinin üçüncü bilgilendirme semineri 12-13 Temmuz 2011 tarihinde Erzurum'da gerçekleştirilecektir.

Bu haber toplam 1535 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum