Türkiye'de tarım bitirildi

Türkiye'de tarım bitirildi

BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, Türkiye’nin geçmişte tarım sahasında dünyada kendine yeten 7 ülkeden biri olduğunu hatırlatarak, "Biz şimdi buğdayı, arpayı, mısırı, çayı ithal ediyoruz" dedi


Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, Türkiye’nin Avrupa Birliği sevdasının hezimeti beraberinde getirdiğini ifade etti. Türkiye’nin 1959 yılından bu yana devam eden Avrupa Birliği macerasını değerlendiren BTP Lideri, şunları söyledi: "Avrupa Birliği’ne girmek için gittik Gümrük Birliği’ne imza attık. Bunun manası nedir? AB’den gelen bütün mallara biz gümrüğü kaldırdık, kotayı kaldırdık, istedikleri gibi bizi pazar yaptılar. Ama sen oraya bir kuruşluk mal satmaya kalkıştığın zaman başta vize olmak üzere çok engellemeler yine senin karşında duruyor. Şu şartı da koyuyor Avrupa: ’Siz benim ülkemde malınızı dolaştıramazsınız yani pazar bulamazsınız.’ Onun için Türkiye’ye o günden bugüne kadar uygulanan çok ciddi tarım tahdidi var."

Tarımda ithalatçı olduk

Avrupa Birliği’nin Türkiye’nin tarım politikalarına karıştığını ifade eden BTP Genel Başkanı, Brüksel’in müdahalesi üzerine Türkiye’de pancar ve tütün başta olmak üzere çok sayıda ürünün yetiştirilmesinin engellendiğini kaydetti. Prof. Dr. Baş, şunları söyledi: "Kendisini öyle bir fanusun içine koydu ki, kendi kendini mahkum etti. Biz şimdi buğdayı, arpayı, mısırı, çayı ithal ediyoruz. Bu noktaya geldik. Halbuki bizim şartlarımız o kadar elverişli ki, kabul etsek de etmesek de Türkiye dünyada kendine yeten 7 ülkeden bir tanesiydi. Hangi sahada? Tarım sahasında. Şimdi tarımda en muhtaç ülkelerden biri haline geldik. Niye? Avrupa’nın pazarı olduk. Avrupa şart koştu ve dedi ki; ’Siz eğer bizimle beraber olmak isiyorsanız, bir defa tarımı unutacaksınız’. Bizim köylerde yaşayan yüzde 45 vatandaşımız vardı. Dediler ki, "Bunu önce yüzde 35’e, sonra da yüzde 15’e indireceksiniz." Soruldu; ’Niçin bunu böyle yapacağız?’ AB dedi ki, "Siz köylerde kaldığınız sürece yapılacak iş bu insanların beslenmesinin yolunu topraktan aramak olacak. Siz bu topraktan geçineceğinize göre biz size mal ihraç edemeyiz. Size mamüllerimizi ihraç edebilmemiz için Türk vatandaşını toprağından koparıp şehre indirmeniz lazım. Şimdi dikkat ederseniz herkes şehire doğru koşuyor. Niye koşuyor? Kimsenin bunu bildiği yok. Hollanda bizim Konya Ovası kadar bir yer. Hollanda’nın 500 milyar Euro sadece tarımdan kazancı var."

Bu haber toplam 1172 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.