TÜSİAR açıkladı! Halk kimi Cumhurbaşkanı olarak görmek istiyor?

TÜSİAR açıkladı! Halk kimi Cumhurbaşkanı olarak görmek istiyor?

TÜSİAR Araştırma ve Danışmanlık tarafından Türkiye gündeminin tespit edilmesi amacıyla 2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi Son Durum Anketi araştırması yapıldı.

TÜSİAR Araştırma ve Danışmanlık 25-28 Aralık tarihleri arasında yaptığı seçim sonucu anketini paylaştı. Ankete göre seçmen 6’lı masada karasız kalırken, Türkiye’nin sorunlarını hangi lider çözer sorusuna 1. Sırada Recep Tayyip Erdoğan cevabını verdi. TÜSİAR'ın yaptığı yılın son anketi sonuçlarına göre seçmen, Türkiye’de bir muhalefet boşluğunun olduğuna inanırken, 6’lı masanın henüz adaylarını açıklamamış olmaları ve bu konuda gecikmiş olmalarının Millet ittifakına olumsuz yansıdığını düşünmekte. Siyasi partilerde, AK Parti, İttifak'ta, Cumhur İttifakı, birinci olarak çıkarken, CHP’nin vizyon belgesi, İYİ Parti’nin İmamoğlu çıkışları partilerine artı yazmadığı araştırma sonuçlarına yansımıştır.

secmen-erdogan-diyor-2.jpg

TÜRKİYE’NİN EN ÖNEMLİ SORUNU EKONOMİ

TÜİK örneklem verileri dikkate alınarak Türkiye’nin 7 coğrafi bölgesinde, 42 ilde 18 yaş ve üstü seçmen nüfusunu temsil eden 3 bin 453 seçmen ile 1779 ’u Erkek, (yüzde 51,5), 1674’ü Kadın (yüzde 48,5) olmak üzere ÇATI (İnternet destekli telefonla görüşme) metoduyla yapılmıştır. TÜSİAR Araştırmanın 2022’ye veda ederken yapmış olduğu son gündem araştırmasında seçmen yöneltilen “Türkiye’nin en önemli sorunu nedir? Sorusuna alınan yanıtlarda yüzde 47,41’i Ekonomi olduğunu ifade ederken, yüzde 16,02’si İşsizlik, 9,01’i Mülteci, yüzde 5,01’i Enflasyon, yüzde 4,66’sı Eğitim, yüzde 3,68’i Adalet, yüzde 2,69’u Siyaset yüzde 3,13’ü Özgürlük, yüzde 2,00’si Terör, olarak araştırma sonucuna yansıdığı gözlemlenmiştir.

secmen-erdogan-diyor-3.jpg

TÜRKİYE’NİN SORUNLARINI ERDOĞAN ÇÖZER

Ankete katılan seçmene, Türkiye’nin sorunlarını hangi lider çözer sorusuna seçmen; yüzde 39,10 oranında Recep Tayyip Erdoğan, yüzde 18,04 CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, yüzde 5,88 Meral Akşener, yüzde 6,11 Mansur Yavaş, yüzde 2,52 Ekrem İmamoğlu, yüzde 2,49 Selahattin Demirtaş, yüzde 2,40 Devlet Bahçeli ve yüzde 8,17 Diğer liderler çözer dedikleri anket sonuçlarına yansımıştır. Hiç biri çözemez diyenlerin oranı yüzde 6,40 olurken, yüzde 8,89’u ise Kararsız ve fikir beyan etmedikleri gözlemlenmiştir.

secmen-erdogan-diyor-4.jpg

MUHALEFETİN KARARSIZLIĞI AK PARTİ’YE YARIYOR

Seçmenlere yöneltilen “Bu Pazar Cumhurbaşkanlığı genel seçimi yapılacak olsa oyunuz hangi partiye verirsiniz?” sorusuna seçmenlerin verdiği cevaplara göre; Muhalefetin kararsızlığı AK Parti’ye yarıyor. Pazar günü seçim olursa hangi partiye oy verir sorusuna seçmen; Ak Parti yüzde 37,21 ile birinci parti olur iken, onu yüzde 23,52 ile CHP 2. Parti olarak takip ediyor. Ekim ayında açıklanan anket sonuçları ile kıyaslamasına bakıldığında Ak Partinin oy oranının 1 puan arttığını, Ak partinin açıkladığı “Türkiye yüzyılı vizyon belgesi”, Konut hamleleri, 3600 ek gösterge, KYK borçlarının silinmesi, Sosyal Desteklerin yükseltilmesi, Savunma sanayi SİHAlarla terörü bitirmesi, TOGG yerli üretim araba çıkışı, Doğalgaz keşifleri, Emeklilere yapılan iyileştirmeler, Alt yapı sorunlarının çözümü, Pandemiyle başarılı mücadeleler, Asgari ücrete yapılan zam, seçmenlerin beklediği sorunların bir bir çözüme kavuşturulması, Dış politika başarıları, Terörle mücadele ve muhalefetin kararsızlığı belirsizliği sorunların çözümünde net bir sonuç ortaya koyamamış olması seçmende sorunların çözümü konusunda muhalefetin çizdiği tablonun ümitsizliği Ak Parti'nin oyunun artışa geçmesine sebep olmuştur. haberfark.net

Bu haber toplam 658 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.