Tuzgölü İçin Çalışmalar Başlatıldı

Tuzgölü İçin Çalışmalar Başlatıldı

Tuzgölü Özel Çevre Koruma Bölgesi 2. dönem yönetim Planı Hazırlama Projesi Hayata Geçirildi.

Hilmi YOL

 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tuzgölünü koruma ve kullanma dengesini sağlamak için çalışma başlattı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıkları Koruma Genel Müdürlüğü tarafından hayata geçirilen 2. dönem yönetim planı hazırlanmasına ilişkin paydaş toplantı Şereflikoçhisara dan sonra Eskil ve Cihanbeylide de yapıldı. 27 Ekim tarihinde Eskil’de yapılan toplantıya,  Eskil Belediye başkanı Niyazi Alçay, Kasaba belediye başkanları, İl Jandarma çevre koruma ekipleri, Tabiat Varlıkları Koruma Müdürlüğü, Aksaray üniversitesi, Gıda Tarım ve Hayvancılık müdürlüğünün yanı sıra çok sayıda Sivil Toplum Kuruluşları katıldı. Proğramda kısa bir konuşma yapan Eskil Belediye başkanı Niyazi Alçay,” Böyle bir proje bölgemizin geleceği açısından çok önemlidir. İnşallah bölgemizde doğayı koruyarak ondan en iyi şekilde faydalanmamız yolunda bu eylem planının büyük katkı sağlayacağına inanıyorum.”dedi.

2000 yılında Bakanlar Kurulu Kararı ile Özel Çevre Koruma Bölgesi ilan edilen Tuzgölü, sahip olduğu doğal değerlerin yanında tarım, hayvancılık, tuz işletmeciliği gibi etkinliklerle insan kullanımının yoğun olduğu bir bölge özelliğini taşımaktadır. Tuzgölü gibi koruma alanı statüsüne sahip bölgelerde kısa, orta ve uzun vadede rasyonel koruma kullanım kararlarının oluşturulması sürecinde yönetim planı yapılmaktadır. Tuzöglü özel çevre koruma bölgesinde mevcut olan Sosyal, ekonomik,yasal ekolojik ve hidrolojik şartları inceleyerek, akılcı kaynak kullanımı prensiplerini esas alan ve alanın ekolojik değerlerini koruyan gelişme koruma politikaları oluşturmak amacıyla 2005/2007 yılları arasında Tuz Gölü ÖÇK Bölgtesi 1. dönem yönetim planı yapılmıştı. Değişen çevresel ve sosyo ekonomik koşullar gereği, alanın koruma kullanma kararlarının sürdürülebilirliği ve etkinliği açısından revizyonuna ihtiyaç duyulmuş ve Tuz Gölü Özel Çevre Koruma Bölgesi Yönetim Planının hazırlanma projesinin yapılmasına karar verilmiştir.

Tuz gölü Özel Çevre Koruma Bölgesinin 2. dönem yönetim planı hazırlama çalışması kapsamında; Bölgenin yönetiminde esas olacak yönetim planı faaliyet planının geliştirilmesi, bölgede çeşitli yetki ve sorumlulukları olan kamu kurum ve kuruluşları ve yerel sivil toplum örgütleri ile işbirliği içinde belirlenmesi ve yönetim planının katılımcılık hedeflerinin gerçekleştirilmesi amacıyla, Bölgenin alan koruma – kullanım sürecine olan etkilerinin tespiti ve bunlara yönelik doğa koruma ekseninde yönetim ilkelerinin geliştirilmesi için 5 adet paydaş toplantısı planlanmıştır.

Bu haber toplam 1277 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.