Uluslararası Kültürel Miras ve Turizm Kongresi, Seydişehir’de

Uluslararası Kültürel Miras ve Turizm Kongresi, Seydişehir’de

Selçuk Üniversitesi (SÜ) Turizm Fakültesi tarafından düzenlenen Uluslararası Kültürel Miras ve Turizm Kongresi'nin, Konya'nın Seydişehir ilçesindeki...

Selçuk Üniversitesi (SÜ) Turizm Fakültesi tarafından düzenlenen Uluslararası Kültürel Miras ve Turizm Kongresi'nin, Konya'nın Seydişehir ilçesindeki oturumları gerçekleştirildi.

Seydişehir Belediyesi ev sahipliğinde Adile Baysal Kültür ve Sanat Evinde gerçekleştirilen oturumda açılış konuşmasını gerçekleştiren SÜ Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Necmi Uyanık, "Selçuk Üniversitesi Turizm Fakültesi olarak Uluslararası Kültürel Miras ve Turizm Kongresi'ni bu yıl ilk defa Konya'da başlattık. Ancak bizim Konya algımız, farklı ve tarihi mekanlarla daha anlamlı hale geldi, gelmeye başladı. Bugün böyle bir kongrenin, böyle bir mekanda hep beraber mutluluğunu yaşıyoruz. "Turizm medeniyetin altın anahtarıdır" sloganıyla yola çıktık ve bu anahtarları farklı tarihi mekanlarda, Türkiye'nin önemli tarihi mekanlarında açarak ulusal ve uluslararası alanda önemli bir noktaya getirmek istiyoruz. Özellikle dünyada UNESCO'nun girişimleriyle başlayan kültürel mirasın korunması süreci, 14 Şubat 1983 tarihli Resmi Gazete'deki yayınlanan kararnameyle beraber Türkiye olarak da biz bu sürece dahil olduk ve bugün 2016 itibariyle dünya genelinde kültürel miras unsuru olarak bin 52 madde varken, Türkiye olarak da 16 unsurumuzla maddi kültür unsurları içinde yer aldık. Somut olmayan mirasta da 15 unsurumuzla bu kültürel mirası, zengin Anadolu kültür ve medeniyeti olarak bu kültürel mirasın varlığını sürdürüyoruz. Geçici listede ise 69 unsurumuz şu anda UNESCO listesinde beklemekte olup inşallah saygıdeğer hocam Prof. Dr. Öcal Oğuz bey ve ekibinin girişimleriyle bu listeyi daha anlamlı hale getirir, Türkiye'nin bayrağını daha yukarılara çekme fırsatını buluruz" dedi.

Seydişehir Belediye Başkanı Mehmet Tutal ise, Seydişehir'in tarihi, kültürel ve coğrafi özellikleri konusunda açıklamalarda bulundu. Seydişehir'in milattan önce 5500 yıllarına dayanan tarihi ve kültürel dokusuyla önemli yerleşim yerlerinden olduğunu ifade eden Tutal, "O döneme ait ilçemizde höyükler mevcut. Yine milattan önce 2500 yıllarında inşa edilmiş olan Vasada Antik Tiyatrosu, Arvana Bizans Şehir Kalıntıları gibi Beyşehir-Suğla gölleri arasında kurulmuş olan yaklaşık 10-12 bin nüfusu o dönemde barındırmış olan kültüre sahip ilçelerden birisi. Seydişehir, başta Seyyid Harun Veli Hazretleri ve Şeyh Hacı Abdullah Efendi Türbeleriyle de inanç turizminin yaygın olduğu yerleşim yerlerinden birisidir. İnşallah, Seyyid Harun Veli Hazretleri'nin etrafının açılması, yeşil alan haline getirilmesi noktasında, yaklaşık 65 milyonluk büyük bir proje hazırladık. Bu kapsamda, kamulaştırmaları yüzde 60'lara kadar getirdik. İnşallah önümüzdeki zaman diliminde projeyi tamamlayıp, ziyaretçilere daha güzel bir ortam hazırlamış olacağız. Özellikle son yıllarda bir de termal çalışmalarımız var. İnşallah önümüzdeki sonbahar döneminde, termal turizm olarak da ziyaretçilerimizi ağırlamayı planlıyoruz" diye konuştu.

'Toroslar'ın (Seydişehir) Çiçekleri" isimli fotoğraf sergisi açıldı

Açılış konuşmalarının ardından, başkanlığını Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Necmi Uyanık'ın yaptığı panele geçildi. UNESCO Türkiye Milli Komisyonu Başkanı Prof. Dr. M. Öcal Oğuz, UNESCO'nun kültüre bakış açısı, kültür-turizm bağlamında UNESCO'nun beklentisi, UNESCO programlarını konu alan konuşma yaptı. Selçuk Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Botanik Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Osman Tugay da "Geçmişten Geleceğe Kültür Mirası Turizminde Anadolu Çiçeklerinin Önemi" sunumunda, başta Pierre Belon, Busbeck, Pitton de Tournefort olmak üzere Türkiye'ye bitki toplamak amacıyla gelen bitki bilimciler, Anadolu'daki bitki çeşitliliğinin veri listesi, dünyada ve Türkiye'de kurulan herbaryumlar üzerine konuşma gerçekleştirdi. Sunumunun ardından, Prof. Dr. Tugay'a ait "Toroslar'ın (Seydişehir) Çiçekleri" isimli fotoğraf sergisinin açılışı yapıldı.

Kazimeras Simenavicus Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Litvan Dil Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Jolanta Zabarskaite ise dil ve turizm temalı sunumunda, açıklamalarda bulundu.

Buradaki ilk oturumun ardından, oturum başkanlıklarını Selçuk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Bahar, Necmettin Erbakan Üniversitesi Turizm Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Fatih Mehmet Berk ve Selçuk Üniversitesi Fen Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Osman Tugay'ın yaptığı 3 oturum gerçekleştirildi.

Programda, sunum gerçekleştiren katılımcılara belgeleri verildi. Oturumlara Seydişehir Belediye Başkanı Mehmet Tutal, Selçuk Üniversitesi Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Necmi Uyanık, UNESCO Türkiye Milli Komisyonu Başkanı Prof. Dr. M. Öcal Oğuz, Selçuk Üniversitesi Türkçe Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Ufuk Deniz Aşcı, Vinüs Üniversitesi Filoloji Fakültesi Öğretim Üyesi, Türkçe Merkezi Müdürü ve Litvan Tatarları Topluluğu Başkanı Prof. Dr. Galina Miskiniene, Kazimeras Simenavicus Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Litvan Dil Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Jolanta Zabarskaite, Selçuk Üniversitesi Kurumsal İletişim Koordinatörü Yrd. Doç. Dr. H. Ahmet Şimşek, Turizm Fakültesi'nden Kongre Düzenleme Kurulu Dış İlişkiler Koordinatörü Dr. Muhammet Erbay, Gana Cumhuriyeti Büyükelçiliği'nden İdari Sekreter Sayuti Sulemana, Gana Kalkınma Bilimleri Üniversitesi'nden İssahaku Adam, öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı

Uluslararası Kültürel Miras ve Turizm Kongresi, Seydişehir’de

Uluslararası Kültürel Miras ve Turizm Kongresi, Seydişehir’de

Kaynak:Haber Kaynağı

Bu haber toplam 967 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.