Üniversite Öğrencilerinden Eskil Katrancı Köyü'ne Kütüphane

Üniversite Öğrencilerinden Eskil Katrancı Köyü'ne Kütüphane

Toplumsal duyarlılık projesi kapsamında Eskil’e gelen 50 üniversite öğrencisi, geçtiğimiz ay Tosun Şehit Azam Güdendede İlkokulunu baştan aşağı değiştirirken birde kütüphane yapmışlardı.

Güneş Köyden Doğuyor Proje Gönüllü Ordusundan 50 kişilik öğrenci, söz konusu çalışmanın bir benzerini de Eskil Katrancı Köyü'ne yaptı. 

Türkiye’nin farklı köşelerine giderek özellikle kırsal alan ve okulda kütüphane olmamasına dikkat çeken öğrenciler, okulunun birçok yerini değiştiriyor, birde kütüphane inşa edip oradan ayrılıyorlar. Üniversite öğrencileri, okuldaki küçük öğrenci arkadaşlarıyla tüm gün ilgilenip, unutamayacakları iki gün yaşatıyorlar. Spor, müzik, sinema, tiyatro, bilim, resim gibi farklı farklı branşlarda çocuklarla ilgilenirken onların rol modeli oluyorlar.

Proje Koordinatörlerinden Elif Gökçen Toksoy’un açıklamasında; “50 kişilik bir üniversite öğrenci topluluğuyuz biz. Okullarımızı Milli Eğitimin sitesinden araştırarak belirliyor, sonrasında onları ziyaret ederek fiziki şartlarına göre bir yapı ve eğitim planlaması gerçekleştiriyoruz. Her kütüphane yapma sürecimiz ortalama 1 ay hazırlık gerektiriyor. Eğitim alt gruplarımızda çocuklarımıza verim sağlamak için çalışmalar düzenliyor, tiyatro oyunları çalışıyor, müzik ve deney provaları yapıyoruz. Derslerimizden, normal yaşantımızdan ayrı olarak amacımız çocuklarımızın üniversiteli rol model büyükleri olmaya çalışıyoruz. En büyük amacımız onlara okumanın, araştırmanın, sanatın, bilimin ve daha birçok farklı dalın aslında kolay ulaşılabilir olduğunu ve istediklerinde bu fırsatlara ulaşabildiklerini ve her şeyi başarabilecek güçlerinin olduğunu onlara gösterebilmek. Biz Bilkent Üniversitesi Toplumsal Duyarlılık Projeleri çatısı altında bulunan Güneş Köyden Doğuyor Projesi gönüllüleriyiz her yıl belirli aralıklarla Türkiye’nin her bir köşesinde kütüphanesi olmayan köy okulları belirleyip bu okullarımıza belirli hafta sonları ziyaret etmekte ve iki gün boyunca kalmaktayız. Burada hem yapı birimimizle çocuklarımıza kütüphane inşa ederken bir yandan da eğitim alt gruplarımızla birlikte spor, müzik, bilim, tiyatro, genel kültür, resim gibi etkinliklerle çocuklarımızın hayallerine ve hedeflerine ortak olmaya çalışıyoruz.

2010 yılından beri devam eden bu proje olarak 9 yılda 27 farklı kütüphane kurduk tek arzumuz çocuklarımızın okumayı seven, çalışan, üreten nesiller olmasıdır.

Bu sırada çocuklarımızla etkinlikler yaparken velilerimizi de unutmayıp onlarla ebru, çiçek ve ağaç dikme etkinliklerimizi yaparak kendimizi onlara da tanıtıyor ve buraya gelme amaçlarımızı onlara da göstermeyi hedefliyoruz” dedi.

Çalışmaları yakından takip eden Eskil Milli Eğitim Müdürü Mesut Görür, Günköy Proje Öğrencileri ile yakından ilgilenirken, ihtiyaçları konusunda yardımcı oldu. Görür, "Bilkent Üniversitesi GünKöyü ekibi ilçemiz Katrancı İlkokulu-Ortaokuluna misafir oldu. Aşk ile yola çıkan yorulmazmış. Sisli bir havada, arızalı otobüsle gelmeyi göze alıp geldiler. İki gün boyunca hiç durmadan geceli gündüzlü çalışıp mükemmel bir kütüphane yaptılar. Etkinliklerle öğrencilerimizin yüreklerine dokundular, gönüllerinde taht kurdular. Tüm ekibe teşekkür ederim. Hayatınız boyunca heyecanınız, gülüşünüz, insan sevginiz eksilmesin. Sizi her zaman bekleriz." diye konuştu.

0a06ef30-7c42-409f-a3c8-a578d7d7059e-001.jpg1-205.jpg3bc30e92-4c15-41d9-8913-c94fe393af79.jpg2-199.jpghaberfark.net

Bu haber toplam 1916 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
5 Yorum