Uzaktan Eğitiyorlar

Uzaktan Eğitiyorlar

Bebeklerin doğum öncesi yaşadığı olumsuzlukları en aza indirmek ve bebek ölümlerinin önüne geçebilmek amacıyla hastane personeline yönelik verilen “Yeni doğan Canlandırma Kursu” Türkiye’de ilk kez Konya Meram Tıp Fakültesi HastanesiR

Başarı ile uygulanan eğitimlerin ardından katılımcılara başarı sertifikası verildi

Uzaktan eğitim modelini Türkiye’de uygulayan ilk üniversite olduklarını belirten Meram Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Rahmi Örs, “Uzmanlar tarafından sanal ortamda hazırlanan görsel videolar, cd ile 24 kursiyere dağıtıldı. Uygulamalı bölümler sınıf ortamında kursiyerlere anlatıldı. Yapılan değerlendirme sonunda ise tüm kursiyerlerimiz başarılı olarak sertifika almaya hak kazandı.”  

 

Türkiye’de 30 Bin Sağlık Çalışanı Eğitim Aldı

Kursun yeni doğan bebeklere, doğum sonrası yapılacak işlemleri standardize etmeyi amaçladığını belirten Prof. Dr. Örs, “Bütün dünyada doğum sonrası bebeklere uygulanacak bakım ve tedavi yöntemleri için benzer eğitim materyalleri uygulanıyor. Ülkemizde de bugüne kadar yaklaşık 30 bin sağlık çalışanı bu eğitimi aldı.” dedi.

 

Amaç, Bebek Ölümlerini Azaltmak

 

Eğitimin ülkemizde yeni doğan bebeklerde ölüm oranlarının azalmasına büyük katkı sağlayacağını söyleyen Prof. Dr. Örs, “Bebek ölümleri 1 yaşına gelmeden olan ölümleri içine alıyor. Bunun önemli kısmını daha çok 1 ay içinde olan yeni doğan ölümleri oluşturuyor. Ülkemizde bebek ölümleri bu eğitimlerin yaygınlaşması ile son zamanlarda binde 13’lere kadar geriledi. Amacımız bu oranı binde 6 - 7 oranına indirebilmek.” dedi.

 

Uzaktan eğitime çocuk doktorları, kadın doğum uzmanları, anestezi uzmanları, ebe, hemşireler ve sağlık personelin katıldığı belirten Prof. Dr. Örs, katılımcıların teorik ve pratik olarak sınava tabi tutulduğunu, ardından sertifika verildiğini sözlerine ekledi..

Bu haber toplam 1419 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.