Velilerden tepki

Velilerden tepki

Süleyman Çelebi İlköğretim Okulu’nun duvarlarında oluşan çatlaklar nedeniyle okulun kapatılmasını eleştiren veliler, “Madem çatlak vardı neden tatil döneminde yapılmadı” diyerek tepkilerini dile getirdi

Konya Selçuklu Süleyman Çelebi İlköğretim Okulu’nun duvarlarında oluşan çatlaklar öğrenci velilerini tedirgin ederken yetkililer okulun güçlendirme çalışması yapılıncaya kadar yaklaşık 900 öğrenciyi Özalkent Vali İhsan Dede İlköğretim Okulu’na gönderme kararı aldı. Ancak çocuklarının evlerinden oldukça uzak bir bölgesinde bulunan okula göndermek istemeyen aileler okul önünde toplanarak seslerini duyurmak istedi. Okulun tatil döneminde yapılmayarak hem kendilerinin hem çocuklarının zor durumda kaldığını ifade eden veliler, “Okulumuzda geçen yıllardan kalan arızalar vardı. Son olarak depremde zarar gören okulun birçok duvarı çatladı, dış cephesindeki mermerlerin düşmesi sonucu birkaç çocuğun başı yarıldı. Tüm bunlar biliniyordu. Ancak yetkililer tatil döneminde hiçbir işlem yapmadı. Şimdi okulun güçlendirme çalışması için çocuklarımızı başka okula göndermek istiyor. Böyle bir şey olamaz” dedi.
Süleyman Çelebi İlköğretim okulunun kolonlarında, koridor ve tuvalet duvarlarında meydana gelen çatlamalar yüzünden çocuklarının korku içinde okula gidip geldiklerini ifade eden velilerden Mustafa Ceri, “2010–2011 eğitim-öğretim yılının başlaması nedeniyle toplantı için okula gelmiştik. Ancak okul içerisinde oluşan çatlakların onarılması yerine alçı ile kapatılmak istenilmesi bizleri şaşkına çevirdi. Biz böylesine sağlıksız bir okula çocuklarımızı göndermek istemeyiz. Ancak ne diğer okula gidecek paramız var ne de imkanımız. Bunun için yetkililerden bu konuya mutlaka gereken hassasiyeti göstermelerini istiyoruz. Milli eğitim servis imkanı sağlamaz veya belediye çocuklar için gidiş otobüs tahsis etmezse çocuklarımızı okula göndermeyeceğiz” dedi.
Dün okul önüne toplanan çok sayıda öğrenci ve veli, Milli Eğitim Müdürlüğü yetkililerinden seslerinin duyulmasını istedi. Velilerden Mustafa Ceri öğrencilerin güvenli bir binada ders görmesini isteyerek, “İddiaya göre, geçen yıl yaşanan deprem sonrası okul duvarlarında çatlamalar oluştu. Çocuklar koridorlarda koşarken okul sallanıyordu. Bu durumu görünce idareyi uyararak okulda tadilat yapılmasını istedik. O zaman okul yönetimi, tatilde tadilat yapılacağını ve yeni döneme yetiştirileceği sözünü verdi ama ne yazık ki okul yönetimi çatlakların yerlerini çimentoyla kapatarak, okulun yeni eğitim dönemine hazır olduğunu söyledi. Bizde bunu kabul etmedik. Bu nedenle çocuklarımızı ne bu okula ne de başka bir okula bizlere gereken destek verilmediği sürece göndermeyeceğiz “ diye konuştu.
Okulun kapatılarak öğrencilerinin Vali İhsan Dede ilköğretim Okulu’na gönderilmek istenmesine tepki gösteren veliler dün okul binası önünde toplanarak kararı eleştirdi. Velilerden Enver Giray, “Okulun çatlakları uzun yıllardır var. Ancak bu yıl daha da arttı. Madem okulda böylesine önemli sorunlar vardı neden tatil döneminde yapılmadı. Şimdi bizlerden çocuklarımızı kilometrelerce uzakta bulunan bir okula göndermemizi istiyorlar. Peki, biz çocuklarımızı neyle göndereceğiz. Servis parasını veremeyiz. Benim üç tane çocuğum var nasıl göndereyim nasıl servis parası vereyim” diyerek yaşadıkları sıkıntıyı dile getirdi.
İl Milli Eğitim Müdürü Halil Şahin ise, binayı yapan firmanın yöneticileri hakkında dava açmayı düşündüklerini söyledi. Geçen yıl şehirde yaşanan depremde okulda oluşan çatlakları fotoğraflardan gördüğünü, henüz okulda inceleme yapma fırsatı bulamadığını dile getiren Şahin, “Okulda yıkılma tehlikesi yok. Kolonları güçlendireceğiz. Gerekirse öğrencileri başka okula taşıma seçeneğini devreye sokabiliriz” dedi.

Bu haber toplam 1901 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.