Yanlış uygulamalar toprağı öldürüyor

Yanlış uygulamalar toprağı öldürüyor

Tarım İl Müdürlüğü tarafından yapılan araştırmalar yıllarca yanlış uygulamalar sonunda toprağın adeta çölleştiğini ortaya çıkardı. Aksaray’ın farklı noktalarından alınan 1042 örnekte topraktaki organik maddeler araştırıldı. Testten geçen toprakların

 

Aksaray’ın toprak yapısını ve topraktaki organik madde değerlerini araştıran uzmanlar binlerce dönüm arazinin büyük bir bölümünün toprağın bilinçsiz bir şekilde kullanılması nedeniyle organik madde açısından çok zayıf kaldığı anlaşıldı. İl Özel İdaresinin yaptığı toprak analiz raporlarında da yararlanan Tarım İl Müdürlüğü ekipleri Aksaray’daki toprakların organik madde durumunu belirlediler.

Aksaray’ın çeşitli yerlerinden alınan 1042 örnek üzerinde yapılan incelemede Aksaray’ın topraklarının %59’unun organik madde açısından çok az olarak nitelendirilen en düşük dereceye sahip olduğu anlaşıldı. Arazimin %40’ında ise organik madde değeri az olarak değerlendirilirken arazimizin sadece %1’lik kısmı organik madde açısından orta alarak sınıfı geçebildi.

 

TOPRAĞI KENDİ ELLERİMİZLE ÖLDÜRÜYORUZ

Yapılan araştırmanın sonuçlarının çok dikkat çekici olduğunu ifade eden uzmanlar, “Aksaray’ın çok geniş, düz ve tarıma elverişli arazileri var. Ancak bu araziler yıllardır yanlış sulama, yanlış gübreleme, yanlış ekip biçme nedeniyle yapısını kaybetmeye başladı. Özellikle yanlış sulama ve gübreleme topraklarımızın bu hale gelmesinin en büyük sebebidir. Çiftçilerimizin artık tarlasının çöle dönüşmemesi için bilinçli bir şekilde üretim yapmaları gerekiyor. Yoksa bu değerler daha da düşmeye devam edebilir.”dediler.

Bu haber toplam 1419 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.