Yaşam destek üniteli hastaların elektriği borçtan dolayı kesilmiyor

Yaşam destek üniteli hastaların elektriği borçtan dolayı kesilmiyor

Meram Elektrik Dağıtım A.Ş. (MEDAŞ) yaşam destek cihazlarına bağımlı yaşayan hastaların elektriğinin borcundan dolayı kesilmeyeceğini, talep edilmesi...

Meram Elektrik Dağıtım A.Ş. (MEDAŞ) yaşam destek cihazlarına bağımlı yaşayan hastaların elektriğinin borcundan dolayı kesilmeyeceğini, talep edilmesi halinde elektrik borçları için taksitlendirme yapılabileceğini duyurdu.

MEDAŞ görev alanı içerisinde yer alan, Konya, Karaman, Niğde, Kırşehir, Aksaray ve Nevşehir'de tüketici memnuniyetini arttırma yönündeki çalışmalarına devam ediyor. Yapılan açıklamada, evinde elektrikle çalışan tıbbi cihazlarla yaşamını devam ettirenlere yönelik bilgilendirme yapıldı.

Açıklamada şöyle denildi; "Elektrik Piyasası Tüketici Hizmetleri Yönetmeliğinin, Tüketicilerin Korunması başlıklı 41/A maddesi gereğince; evinde elektrikle çalışan, diyaliz destek ünitesi, solunum cihazı ve benzeri mahiyette yaşam destek cihazlarına bağımlı yaşayan hastaların elektriği borcundan dolayı kesilmeyecek ve talep edilmesi halinde borçları için taksitlendirme yapılabilecektir. Ayrıca raporuyla birlikte kayıt altına alınan aboneler planlı kesintilerden SMS, E-posta veya telefonla arama yoluyla haberdar edilebilecektir. Yaşam destek ünitelerine bağlı yaşayan hastaların uygulamadan yararlanması için, elektriğe bağımlı hasta olduğuna dair belgeleri, MEDAŞ işletmelerine bırakması gerekiyor. MEDAŞ, bunun yanında sosyal sorumluluk projesi ile tüketiciyi memnun etmeye devam ediyor. Raporu işletmelere getirme imkânı olmayan kişiler için, Çağrı merkezini arayıp talep edildiğinde, ikamet ettiği adresten rapor teslim alınıp işleme koyuluyor. Birçok hasta yakını böyle bir uygulamanın yapılmasından memnun olduğunu bildirirken, uygulama ile hastaların borcundan dolayı elektrik kesintileri nedeniyle zarar görmesi engelleniyor. Yaşam destek ünitesine bağlı yaşayan hastaların elektriklerinin kesilmemesi için bir ay öncesinden sağlık raporları ile MEDAŞ'a başvuru yapmaları veya çağrı merkezini (444 8 186 ) raporlarının teslim alınması için aramaları gerekiyor. Borçlarını o ay içinde ödeyemeyen hastaların elektriklerinin borcundan dolayı kesilmemesi için, yetkililere konu hakkında bilgi vermesi önemli. Aynı şekilde raporlarını yenileyecek abonelerin, rapor bitiş tarihinden sonra 1 ay içerisinde yeni raporlarını ibraz etmeleri halinde uygulama aynı şekilde devam edecektir."

Kaynak:Haber Kaynağı

Bu haber toplam 712 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.