Yerel TV kanalı Çiftçiler arasına Nifak sokuyor

Yerel TV kanalı Çiftçiler arasına Nifak sokuyor

Konya Pancar Ekicileri Kooperatifi Yönetim Kurulu Üyesi Savaş Kayhan açıklama yaptı.

Konya’da yayın yapan yerel bir televizyon (SunTv) kanalının, Kooperatif yönetimine aday olmuş bir şahıs ile birlikte elde kamera 24 saat Konya Şeker ve Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk aleyhine kurgu haber üretmek için gezdiğini, kayıttan önce yalan ve iftiralarıyla yönlendirdikleri çiftçilerin söylediklerini de montaj ile kendi istedikleri hale getirerek yayınlamayı bir alışkanlık haline getirdiğini söyleyen Konya Pancar Ekicileri Kooperatifi Yönetim Kurulu Üyesi Savaş Kayhan, “işi gücü bırakmışlar, üç beş ay elde kamera geziyorlar. Tufaya düşürüp ağzından birkaç kelime aldıkları çiftçilerin veya çiftçi bile olmayanların sözlerini montajlayıp döndürüp döndürüp yayınlıyorlar. Yani önce kurguyla bir yalan haber oluşturuyorlar. Sonra da bunu infial var diye yayınlıyorlar.  Bunun adına da televizyonculuk diyorlar. Kurumumuza ve Pankobirlik Genel Başkanı Sayın Recep Konuk beye yönelik tek malzemesi yalan ve iftiralardan ibaret olan karalama kampanyasını uzunca bir süredir sürdüren bu televizyon kanalı mertçe ortaya çıkıp söyleyeceklerini de söylemiyor. Bunun bir sebebi var. Attığı iftiranın, söylediği yalanın altına kendi imzasını atarsa hukuk karşısında hesap verir. Varsa bir iddian mertçe ortaya çıkar söylersin. Bu yalansa hukuka hesap verirsin. Değilse muhatabın hukuka hesap verir. Onlar öyle yapmıyor, buna başka şey denir ama biz uyanıklık diyelim, güya uyanıklık yapıp, bir taşla iki kuş vurmaya çalışıyorlar. Repliğini ezberlettikleri ya da yalanlarıyla doldurdukları çiftçiyi ekrana çıkararak veya çiftçi bile olmayan adamın adının altına pancar çiftçisi altyazısını yerleştirerek ve söylenenleri montajlayıp istedikleri hale getirerek hukuku aldatıyorlar, iftiralarının bedelini ödemekten kaçıyorlar. Kurtuluyorlar. Bu hukuk sistemimizin meselesidir ve inanıyoruz ki hukukçular çağımızın bu yeni suikast metoduna, çağımızın şantaj şekline geçit vermeyecekler, hukuk sistemimiz yalanlara ve iftiralara hedef olan mağduru korumayı eninde sununda başaracaktır. Ancak bundan daha önemli olan husus şudur, bu kampanyayı yürütenler hukukun denetiminden kaçarken kurum ile de çiftçilerimizi karşı karşıya getirmeye çalışmaktadır. Asıl amaçları budur. Sözüm ona onlara konuşanlar tehdit ediliyormuş. Bunların tamamı yalandır. İftiranın dik alasıdır. Biz kaçıncı yüzyılda yaşadığımızı biliyoruz. Türkiye Cumhuriyeti bir hukuk devletidir ve bizim hukuk devletine güvenimiz sonsuzdur. Hukuku dolanmak için kendilerine yöntem geliştiren hukuk tanımazların hukukun sınırları içinde kalanlara kendi suçlarını atmaya çalışmaları beyhudedir” dedi.

Konya Panko Yönetim Kurulu Üyesi Savaş Kayhan, yerel televizyon kanalının uzun süreden beri yanlı ve taraflı yayın yaptığını, çiftçiler arasına nifak tohumları ekmek istediğini ve bunun içinde bazı bölgelerde üretim yapan çiftçileri kendine hedef seçtiğini belirterek şu açıklamayı yaptı;

“Bu kanal ile ilgili bizim de söyleyeceklerimiz var ancak önce şunu belirtmek istiyorum. Kimseye gazetecilik dersi vermek haddimize değil ancak gazeteciliğin birinci kuralı haber ile kamuoyunu buluşturmaktır. Bunların yaptığı ise amaçlarına hizmet edecek kurgu haber oluşturup, kamuoyunu şekillendirmektir. Yani bir toplum mühendisliği yapmaya çalışıyorlar. Bu metod bir zaman tutabilir, reyting de getirebilir. Ancak elindeki gazete ve televizyonu şantaj silahı olarak kullanan hiçbir medya gurubunun ayakta kalamadığını hepimiz biliyoruz. Türkiye’nin ilk özel yerel televizyonu olmakla her zaman övünen bu televizyon kanalının neden bizimle ilgili bu kadar uğraştığının arkasında yatan bazı gerçekleri kamuoyuyla paylaşmak istiyorum. Ancak önce kendilerine bir hususu hatırlatmak istiyorum, sizin kanalınız az seyrediliyorsa bunun sorumlusu biz değiliz. Uyduya çıkamamışsanız bunun sorumlusu da biz değiliz. Siz önce kendinize bakacaksınız. İzleyicinin güvenini niye kaybettiniz. Önce onun cevabını bize değil dürüstçe kendinize vereceksiniz. Hiç kimse sizin kanalınızı ayağa kaldırmak mecburiyetinde değil. Kimsenin sizin hatalarınızın bedelini ödeme yükümlülüğü yok. Şimdi gelelim yaşanan sürece, adı geçen yerel televizyon kanalının kurumumuzdan bazı talepleri olmuştur. Uyduya çıkacaklarını ifade edip kurumumuzdan yüklü miktarda reklam karşılığı ücret istemişlerdir. Hatta bu taleplerinin arasında sahibi oldukları televizyon kanalını kuruma satmayı dahi teklif etmişlerdir. Afakî ve değerinin üç-beş katı bir rakamla televizyonu kuruma satmak isteyen bu kişiler, taleplerinin yerine getirilmemesi üzerine kurumla ilgili karalama kampanyasına başlamışlardır. Amaçları bellidir. Bu yayınların hukuk dilinde de millet nezdinde de adı bellidir; şantaj. Ya verin, ya gidin yoksa daha çok iftira atacağız demenin tanımı tam da budur. Şantaja boyun eğmeyenleri yıldırabilirlerse ya da bu kurumda bir yönetim değişikliğinin zeminini hazırlayabilirlerse çiftçinin alın terini basmak yapıp zahmetsiz, masrafsız uyduya ulaşmak veya bir kamera ve bir kameramanla yaptıkları hizmetin karşılığını onbinlerce kat bedelle ticari olarak almak.

Konya Şeker bugüne kadar hiçbir kişinin veya kurumun haksız taleplerine boyun eğmedi. Dün eğmedi, bugün eğmiyor yarın da eğmeyecek. Konya Şeker ve Pankobirlik Genel Başkanı sayın Recep Konuk, bugüne kadar doğru bildiği yolda yürümüş ve ülke tarımına, bölge insanına yararlı olacak yatırımlar yapmıştır. Yapılan her yatırım bölge tarımının kalkınması içindir. Konya Şeker’in tek görevi çiftçiyi ve üretici ortaklarını kalkındırmaktır. Ne sayın Recep Konuk’un ne bizim ne de Konya Şeker’in birilerini kalkındırmak gibi bir mecburiyeti yoktur.  Ne sayın Recep Konuk, ne biz ne de Konya Şeker elindeki mikrofonu, omzundaki kamerayı suikast silahı gibi kullananlara ellerimizi kaldırıp teslim olacak değiliz. Televizyon ekranı ile şantaj yapanlara boyun eğecek değiliz.

Bu kampanyayı yürütenler sağdan say üç kişi soldan say üç kişi. Konya kamuoyu da Konyalı çiftçiler de hem bunları hem de sayın Recep Konuk’u tanıyor. Kimin Konya’ya ne kattığını, hangi hizmeti yaptığını biliyor. Biri iş üretirken, onlar iftira üretiyor. Biri istihdam üretiyor, projelerle, yatırımlarla meşgul, birilerinin tek meşguliyeti daha çok dedikodu taşımak.

Bu kampanyanın hedefi bellidir. Amacı bellidir. Bu kampanya, kendinden başka bir Allah kuluna, kendi ailesine hatta kendisine bile hayrı dokunmamış 3 işsiz güçsüzün iftira ile havayı bulandırıp kendi geleceklerini kurtarma kampanyasıdır. Herkes herkesi tanıyor, kendisi için kendi işi için bile mücadele etmemiş, işlerine zaman ayırmamış adamlar çıkmış biz çiftçi için mücadele ediyoruz yalanını utanmadan söylüyorlar. Çiftçi için mücadele ediyordunuz da dün nerdeydiniz. NBŞ için tek yayın yaptınız mı? Tarımın hangi sorunu için öneri getirdiniz, çare ürettiniz? Bir tane yatırım öneriniz var mı? Bu işsiz güçsüzlerin kendileri ile ilgili taleplerinden başka ammenin hayrına bir talebi olduğunu hatırlayan var mı?

Cevap istiyorlar, cevaplar ortada. Herkesin gözünün önünde. Bir fabrikası vardı çiftçinin şimdi sahip olduğu üretim tesisi sayısı yirmiye yaklaştı. Çumra Şeker Fabrikası, Sıvı Şeker Tesisleri, Çikolata, sert şeker, paketli seker, yem tesisleri, Cihanbeyli Damlama Sulama Sistemleri Tesisleri, Seydişehir ve Beyşehir’in ortak noktasına yapılan Seydibey Tarım Ürünleri İşleme Entegre Tesisleri, Tohum Üretim ve İşleme Tesisi, Dana Kreşi, Tosunbank, Taşağıl Angus Üretme Çiftliği, Şeker Süt Çiftliği ve son dönemde temeli atılan dünyanın en büyük et ve süt entegre gıda kompleksi hepsi Konya’da. Hepsi çiftçinin malı. Hepsi çiftçinin daha çok üretmesi ve daha çok kazanması için tıkır tıkır çalışıyor. 10 sene önce sadece pancarı destekliyordu bu kurum. Ona da destek denirse. Sadece alabiliyordu. Bugün pancar üretimi ikiye katlandı. Patates, yem bitkileri, tohumluk Konya Şeker’in destek kapsamına girdi. Seneye yağ bitkileri de girecek, meyve de. Süt de besi de girecek. Patates üretimi ikiye katlanacak. Dün mazot avansı yoktu, şimdi mazot avansı da var. Çiftçinin peynirini, evladının bayram şekerini çikolatasını da bu kurum gönderiyor.

Bu yatırımlara bazılarının itiraz etme hakkı vardır. Bu yatırımları eleştirme hakkı da vardır. Ancak bunlar Konya Şeker’in rakipleridir, pazarda rekabet ettikleridir. Bütün çiftçi kardeşlerimiz şunu açıkça bilmelidir, Konya Şeker’in yatırımlarını eleştirenler Konya Şeker ile Konya Çiftçisi ile rekabet edenlerin davulunu çalmaktadır. Onların borusunu üflemektedir. Onların doğrudan söyleyemediklerini söylemektedir.  Türkiye’de tarımın gelişmesini istemeyen, Konya Çiftçisini çıktığı yoldan döndürmek isteyen, Konya çiftçisinin pazardan ve milli gelirden aldığı paydan rahatsız olan kişiler ancak böyle bir karalama kampanyası yapabilir. Çiftçilere düşmanlığı olan kişiler ancak böyle suçlamalarda bulunabilir ve ancak böyle kişiler kendi insanının alın terine saygısızlık yapabilir.

Konya Şeker, Pankobirlik Genel Başkanı sayın Recep Konuk döneminde ciddi anlamda bir büyüme sağlamış, tarımsal sanayi yatırımları yapmış, Türkiye’nin en büyük sanayi kuruluşları arasında 34.sıraya yerleşmiş, her geçen yıl çiftçisine olan desteğini artırmış ve bölgesini boydan boya ağaçlandırarak, bölgenin atmosferini değiştirecek önemli yatırımlara önderlik etmiştir.

Şahsi çıkarlarına hizmet etmedi, haksız talepleri yerine getirilmedi diye birilerinin bu kurumu ve özellikle de bu kurumun başarısının mimarı Başkanını hakarete varan yalan ve iftiralarla karalamaya çalışması ne insanlığa ne de vicdana sığar. Konya’nın gelişmesini istemeyen ve sadece kendi çıkarlarını ön planda tutarak, haksız menfaat peşinde koşan insanlar ancak böyle bir uygulama içinde olabilirler. Biz halkımızın bize verdiği yetkiyi en iyi şekilde kullanarak, çıkar peşinde koşanların yanında yer almadık ve almayacağız da. Güneş balçıkla sıvanmaz diyerek adı geçen televizyon kanalının yaptıklarını halkımızın vicdanına ve takdirine havale ediyoruz.

Türkiye Cumhuriyeti bir hukuk devletidir. Her isteyen istediği gibi davranma, küfür etme, hakarette bulunma ve yalan yanlış bilgiler verme hakkına sahip değildir. Medya kuruluşları halka doğru haber vermek ve halkı bilgilendirmekle yükümlü kuruluşlardır. Ben istediğimi yaparım, istediğim kuruma ve kişiye hakaret eder, onu karalar ve kamuoyu önünde küçük düşürürüm gibi bir mantık ancak kendi çıkarlarını ön planda tutan hastalıklı bir zihniyetin sergileme cüretini gösterebileceği bir davranıştır.

Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Recep Konuk beyi ve Konya Şeker gibi dünyaya malolmuş bir kurumu kötülemek, kamuoyu nezdinde karalama gayreti içine girmek kimsenin haddine değildir. Hem kurumumuzu, hem de Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Recep Konuk’u  hedef alan ve tümü yalan olan bilgilerle, iftiralardan ibaret ithamlarla ve hakarete, küfre varan ifadelerle dolu haberlerin tüm içeriklerinin yalan ve iftiradan ibaret olduğunu kamuoyunun bilgisine arz eder, bu yolla elde edebilecekleri kazanımlar olduğunu düşünerek yalan ve iftira kampanyasını sürdürenleri Konyalıların ve Konyalı çiftçilerimizin vicdanına bırakarak, bu kampanyayı yürüten kişi ve kuruluşlar hakkında da gerekli hukuki ve yasal mücadelemizi yapacağımızı saygıyla duyururuz.”

Bu haber toplam 1359 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.