YGS'de Konya başarısı

YGS'de Konya başarısı

Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS)’de iki birinciden biri Konya’dan çıktı Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan, YGS birincilerinin Konya Meram Fen Lisesi’nden Ayşenur Şam ve İstanbul Özel Üsküdar Fen

 

 YGS’de Birincilikle birlikte ilk 10’da da Konya’dan 4 kişi yer aldı. Sınavda Konya Meram Fen Lisesi'nden Mehmet Nuri Akıncı altıncı, Konya Meram Fen Lisesi'nden Bekir Tok yedinci, Konya Özel Diltaş Anadolu Lisesi'nden Ceren Uluer ise dokuzuncu oldu. YGS sonuçlarına göre, sınavda 180 ve üzeri puan alan 1 milyon 233 bin 580 kişi ikinci aşama sınav olan Lisans Yerleştirme Sınavı'na (LYS) girmeye hak kazandı.
YGS’deki Konya başarısını değerlendiren İl Milli Eğitim Müdürü Halil Şahin, başarının okulların, öğretmenlerin, ailelerin ve öğrencilerin gayretli çalışmaları sonucunda geldiğini söyledi. Geçen yıl sınavda önemli bir başarı kaydedilmemesine karşın özverili çalışma ile tekrar başarıyı yakaladıklarını belirten Halil Şahin, “Bu yıl tabii sınav iki aşamalı yapıldı. Öğrenciler yeni sistemden dolayı biraz endişe ettilerse de sınavda aldıkları başarılar ile sınavdan korkmadıklarını gösterdi. Önemli olan bu başarının gelip geçici olmamasıdır. Çünkü daha önceki sınavlarda birinciler genellikle İstanbul, Ankara ve İzmir gibi illerden çıkarken bu yıl başarı Konya’dan çıktı. Bu bizi fazlasıyla memnun etti. Aldığımız bu başarıyı istikrarlı bir şekilde devam ettirmeliyiz. Başarıda eksikler varsa bu eksikliklerinde giderilmesi için gerekli çalışmaları yapacağız” dedi. Halil Şahin, YGS’de başarı gösteren öğrencileri ise düzenleyecekleri törenle ödüllendireceklerini sözlerine ekledi.
MERAM FEN LİSESİ’NDE BÜYÜK SEVİNÇYGS sonuçlarının açıklanmasının ardından Konya Meram Fen Lisesi bahçesinde toplanan öğretmen ve öğrenciler büyük sevinç yaşadı. YGS Türkiye 1., 6. ve 7'ncisinin çıktığı okulun müdürü Tural Sinanoğlu, açıldığı günden bu yana görev yaptığı okulda birçok Türkiye birincisi çıkardıklarını söyledi. 21 yılda 18 dönem mezun verdiklerini ve ilk mezunlarının 1992 yılında Türkiye birincisi olduğunu kaydeden Sinanoğlu, "1995 yılında, 2000 yılında ve 2003 yılında tarihinde ilk defa sayısal sözel eşit ağırlıkta 180 soru da 180 doğru cevap veren Emre Kaçar yine bu okulun öğrencisiydi. 18 dönemde mezun ettiğimiz bütün öğrenciler istedikleri ilk 3 fakülteden birine yerleşti" dedi.Ayşenur Şam'ın Türkiye birincisi olacağını tahmin ettiklerini ifade eden Sinanoğlu, bunu öğrencinin sınavdan çıktıktan sonra verdiği cevapları değerlendirmeleriyle anladıklarını bildirdi. Sinanoğlu, başarılarının sırrının birlik, beraberlik, sevgi ve hoşgörü olarak açıkladı. Ayşenur Şam'ın sınıf arkadaşı Osman Koç ise, arkadaşını tebrik ederek tüm okul olarak çok sevinçli olduklarını dile getirdi. YGS 9’UNCUSU DA TIP FAKÜLTESİ İSTİYOR
Yükseköğretime Geçiş Sınavı'nda (YGS) Türkiye 9'ncusu olan Ceren Uluer, Tıp Fakültesi okumak istediğini söyledi. Özel Diltaş Lisesi'nde okuyan Ceren Uluer, iyi bir sonuç beklediğini ama 9'nculuğu beklemediğini belirterek, "Sonucu okulda hocalarımla birlikte televizyondan öğrendim. Duyduğumda çok heyecanlandım ve mutlu oldum. Sınavım iyi geçmişti. İyi bir sonuç bekliyordum ama 9'nculuk gibi bir sonucu beklemiyordum. Bana sürpriz oldu" dedi. Sınava sistemli ve yoğun bir şekilde çalıştığını ifade eden Uluer, "Gerek okulda, gerekse dershanede sistemli bir biçimde sınava hazırlandım. Sosyal hayatımı da yaşadım. Gerek okul, gerek dershane hocalarımızla birlikte çok çalıştık. Bazen gece 12'lere kadar etüt yaptık ve sonucunu aldık. Çok mutluyum" şeklinde konuştu. Ailesinin kendisine büyük destek verdiğini ifade eden Uluer, hedefinin ise Tıp Fakültesi okumak olduğunu dile getirdi. YGS'de Türkiye 9'ncusu olan Ceren Uluer'e başarısından dolayı Okul Müdürü Zehra İnal tarafından çiçek hediye edildi.
 merhaba

Bu haber toplam 3060 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.