YGS'de yanlış soru iddiası

YGS'de yanlış soru iddiası

Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) temel matematik testinin 20. sorusunda 2 doğru şık bulunduğunu, bu nedenle bu sorunun yanlış olduğunu ve iptal edilmesi gerektiğini ileri sürüldü.

Konya'da, Sistem Dershaneleri Yönetim Kurulu Başkanı Naci Atalay, YGS'de temel matematik testinin 20. sorusunun çift cevap olmasından dolayı hatalı olduğunu iddia etti.

 
Söz konusu soruda simetrik asal sayı tanımı verildiğini ve ''AB simetrik asal sayısı için A.B çarpımı aşağıdakilerden hangisi olmaz'' diye sorulduğunu ifade eden Atalay, şunları kaydetti: ''B seçeneğinde cevap 9 olup 9'un çarpanları 1 ve 9'dur veya 3 ve 3'tür. 3 ve 3 olamaz çünkü 33 asal sayı değildir. 1 ve 9 alındığında 19 asal sayıdır. Halbuki 91 asal sayı değildir. Çünkü 91 sayısı 7 ve 13 sayılarının çarpımıdır. Bu nedenle 19 simetrik bir sayı değildir. C seçeneğinde de cevabın 15 olduğu belirtiliyor. 15'in çarpanları 3 ve 5'tir. 53 sayısı asal ama 35 sayısı asal değildir. Dolayısıyla 53 sayısı da simetrik bir asal sayı değildir. Soru cümlesine göre 15 de olamaz. Soruda 'hangisi olamaz' denildiğine göre B ve C denilebilir. Dolayısıyla soru cümlesini karşılayan 2 doğru cevap vardır. Yani bu soru 2 doğru cevaplı bir sorudur.''
 
Atalay, YGS temel matematik testinin 20. sorusunda 2 doğru şık bulunduğunu, bu nedenle bu sorunun yanlış olduğunu ve iptal edilmesi gerektiğini savundu. Öğrencilerin kendilerine bu soru üzerinde çok zaman harcadıklarını söylediğini ifade eden Atalay, ''Öğrenciler bu soruda takılarak çok zaman kaybettiklerini söyledi. Birçoğu bu soruyu çözemeyince morali bozulup zaman kaybetmiş. Dolayısıyla bu yanlış soru öğrencilerin başarısını etkilemiştir'' diye konuştu.

Bu haber toplam 1797 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.