Yumurta fiyatları uçtu

Yumurta fiyatları uçtu

Önemli bölümü yurt dışından temin edilen girdilerin maliyetlerindeki artış ve buna bağlı olarak gerçekleşen arzdaki daralma nedeniyle, yumurtanın kolisinin büyüklüğüne göre 10 liraya kadar çıktığı bildirildi.

 
Konya Yumurta Üreticileri Birliği Başkanı Ali Aydoğan, yaptığı açıklamada, Konya'nın yıllık 8 milyon adet yumurta üretimiyle sektörde Türkiye'nin önde gelen merkezlerinden biri olduğunu söyledi.
Irak başta olmak üzere İran, Azerbaycan, Gürcistan, Angola, Gana gibi birçok ülkeye yumurta ihraç ettiklerini ifade eden Aydoğan, sektörde Türkiye'nin ihracatının yüzde 20-30'unun Konya'dan yapıldığını belirtti.
GİRDİ MALİYETLERİNDEKİ ARTIŞ
Yaklaşık 4 ay öncesine kadar yumurta üreticisinin maliyetinin altında satış yaptığını, bu nedenle üreticinin uzun dönem zararına çalıştığını belirten Aydoğan, şunları kaydetti:
''Son 4 aydır fiyatlarda bir iyileşme var. Fiyatlardaki bu yükselişin temel nedeni girdi maliyetlerindeki artış. Daha önce kilosu 50 kuruş olan önemli girdilerimizden mısır, 70-73 kuruşa kadar çıktı.
Bunun dışında diğer girdilerimiz soya ve ayçiçek küspesinde de dışarı bağlıyız. Bunlardaki fiyat artışı da maliyetlerin yükselmesine neden oldu. Artan maliyetler nedeniyle birçok üretici kümeslere hayvan koymamayı tercih etti.
Bunun sonucunda da üretim düştü. Girdi maliyetlerindeki artış ve arzın azalması da fiyatları yükseltti. Bugün üretici fiyatlarıyla 1 koli yumurta 6 lira civarında. Buna bayi kazancı ve servis ücretleri de eklenince yumurtanın kolisi 7-8 liraya, bazı yerlerde yumurtaların büyüklüğüne göre 9-10 liraya kadar çıkabiliyor''
Aydoğan, üreticinin uzun dönem zarar ettiğini, fiyatlardaki artışın şu an için bu zararın etkisini gideremediğini vurgulayarak, ''Yumurtanın fiyatı arttı; ancak artmasaydı, zarar nedeniyle üretim daha da düşecekti. Arzın azalması fiyatları daha da yükseltecekti. Bu durumda kışın yumurtanın kolisini belki 10 liradan alamayacaktık'' diye konuştu.
FİYATLARIN DAHA DA ARTACAĞI TAHMİN EDİLİYOR
Fiyatların bir miktar daha artabileceğini anlatan Aydoğan, şöyle devam etti:
''Okullar yeni açıldı. Tatile gidenler, memleketlerine döndü. Bu nedenle tüketimde bir miktar artış yaşanacak. Bunun sonucunda da yumurta fiyatlarının yıl sonuna kadar yüzde 15-20 civarında aratacağını tahmin ediyoruz.
Ancak bu artışın normal olduğunu düşünüyoruz, normal bir süreç. Çünkü çok uzun süre zarar eden bir sektör var karşımızda. Bundan dolayı da üretimini geriletmiş, kendi kendini regüle etmiş.''
Aydoğan, geçmişte zarar eden bazı üreticilerin damızlık hayvanlarını ihraç ettiğine dikkati çekerek, bunun da yakın zamanda arzın çok fazla artmayacağının işareti olduğunu sözlerine ekledi

Bu haber toplam 1219 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.