Yurdu yakma kararı BDP çadırındaalınmış

Yurdu yakma kararı BDP çadırındaalınmış

Cizre'de öğrenci yurduna saldıranların, eylem kararını BDP'nin seçim çadırında aldıklarını itiraf ettikleri öğrenildi

 

Saldırıyı organize eden D.E.'nin de, BDP'nin desteklediği bağımsız aday Faysal Sarıyıldız'ın seçim aracında yakalandığı ortaya çıktı.

PKK yandaşlarının 27 Mayıs'ta Cizre'de imam hatipli öğrencilerin kaldığı yurda gerçekleştirdiği saldırının perde arkası aralanmaya başladı. Üç öğrencinin yaralandığı olayla ilgili tutuklanarak cezaevine konulan zanlıların kayıtlara giren ifadelerine göre yurdu yakma kararı BDP'nin seçim çadırında alındı.

Şüphelilerin sorgusunda ilginç bağlantılar tespit edildi. Molotoflu saldırıyı tutuklanan şüphelilerden D.E.'nin (17) organize ettiği, olaydan önce çadıra 50 kadar molotofkokteyli ve havai fişek getirerek şüphelilere dağıttığı belirtildi. Bunun yanı sıra zanlıların, eylemde aktif rol aldıklarını itiraf ettikleri ancak D.E.'nin saldırı talimatını kimden aldığını söylemediği ifade edildi. Ayrıca şüphelilerin saldırıdan sonra kaçarak BDP çadırına saklandıkları ve D.E.'nin halen tutuklu bulunan bağımsız milletvekili adayı Faysal Sarıyıldız'ın seçim aracında yakalandığı ortaya çıktı.

Karanlık odakların, kapalı kapılar ardında yaptığı kirli planlar bir bir deşifre oluyor. Daha önce Hakkârili imam hatip Aziz Tan'ı sabah namazına giderken sırtından vurarak şehit edenlerin PKK terör örgütü üyesi olduğu ortaya çıkmıştı. Terör örgütünün, Aziz Tan'ı, çocukları sokaklardan çekmeye çalıştığı için şehit edildiği tespit edilmişti. Terör örgütü, seçim tarihi yaklaştıkça gerilimi tırmandırıyor. Örgüt yandaşları, kaos ortamı oluşturmak için her yolu deniyor. Son olarak Şırnak'ın Cizre ilçesinde İHL öğrencilerinin kaldığı Özel Ufuk Ortaöğretim Erkek Öğrenci Yurdu, gözü dönmüş PKK yandaşları tarafından molotofkokteylleriyle yakılmıştı. Olayda biri ağır 3 öğrenci yaralanmıştı. Açılan soruşturma sonrası olaya karıştıkları belirlenen 7 kişi tutuklandı. 27 Mayıs'ta gerçekleştirilen çirkin saldırıyla ilgili detaylar da ortaya çıkmaya başladı. Edinilen bilgilere göre, öğrencileri yakma kararı BDP'nin seçim çadırında alındı. Tutuklanarak cezaevine konulan şüphelilerin sorgusunda ilginç bağlantıları da ortaya konuldu. Soruşturmada, molotoflu saldırıyı tutuklanan D.E.'nin (17) organize ettiği saptandı. Molotofları hazırlayan kişinin de D.E. olduğu iddia edildi. D.E.'nin olaydan önce çadıra 50 kadar molotofkokteyli ve havai fişek getirdiği ve diğer şüphelilere dağıttığı öğrenildi.

BDP'NİN ÇADIRINDA SAKLANMIŞLAR

Tutuklanarak cezaevine konulan zanlıların, eylemde aktif rol aldıklarını kabul ettikleri belirtildi. M.M. (14), R.G. (15) ve A.K.'nın (17) verdiği ifadelere göre, eylem talimatı D.E.'den geldi. Saldırıyı gerçekleştiren sanıklar ardından BDP çadırına kaçarak saklandı. Kundaklama olayının baş şüphelisi D.E.'nin, "Eylem talimatını kimden aldın?" sorusuna cevap vermediği aktarıldı. D.E. eylemi kendisinin planladığını kabul ederken azmettiricilerin adını vermedi. Şüphelinin gözaltına alındığı yer de eylemi yönlendirenle ilgili önemli ipuçları verdi. D.E.'nin halen tutuklu bulunan bağımsız milletvekili adayı Faysal Sarıyıldız'ın seçim aracında yakalandığı ortaya çıktı. Özel Ufuk Ortaöğretim Erkek Öğrenci Yurdu'na yapılan saldırıda ortaya çıkan bağlantılar üzerine soruşturma derinleştirildi. Savcılığın, yurdu kundaklanmasında azmettirici konumdakileri bulmak için harekete geçtiği öğrenildi.

Ziyaretle, sahipsiz olmadığımızı anladık

Şırnak'ın Cizre ilçesinde PKK terör örgütü yandaşlarınca imam hatip öğrencilerinin kaldığı yurda yapılan saldırıda yaralanan Fehmi Fidan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ziyaretiyle moral buldu. Erdoğan'ın hastane ziyaretinin kendilerini çok onurlandırdığını belirten Fehmi Fidan'ın amcası Mahmut Fidan, "Başbakan Erdoğan'ı hastane odasında görünce sahipsiz olmadığımızı anladık." dedi. Erdoğan, PKK terör örgütü yandaşlarının attığı molotofkokteyli ile yaralanan imam hatip lisesi öğrencisi Fehmi Fidan'ı, tedavi gördüğü hastanede önceki gün ziyaret etmişti. Öğrencinin amcası Mahmut Fidan, Başbakan'ın ziyaretinin kendilerini onurlandırdığını söyledi. Erdoğan'ı hastane odasında görünce sahipsiz olmadıklarını anladıklarını belirten Fidan, yeğeni ile Başbakan arasında geçen diyalogları anlattı. Fidan, "Başbakan, Fehmi'den bir isteğinin olup olmadığını sordu. Fehmi de, anne ve babasını yanında görmek istediğini söyledi. Erdoğan da üzerine düşen her şeyi yapacaklarını belirtti." dedi. Mahmut Fidan, Fehmi'nin Başbakan Erdoğan'dan ayrıca Cizre'ye yeni bir yurt yapılması için söz aldığını anlattı. Yeğeninin Başbakan'ın ziyaretiyle büyük moral bulduğunu ifade eden Fidan, "Normalde yataktan kalkmakta zorlanıyordu. Fakat Başbakan'ı görünce hemen ayaklandı." diye konuştu.

Saldırıya halkın tepkisi büyük

PKK yandaşlarının imam hatip lisesi öğrencilerine yönelik molotoflu saldırısına halkın tepkisi devam ediyor. Batman'da bazı binalara 'çocuklarımızı yakanlara oy yok' pankartları asıldı. Bir diğer pankarta ise imam Aziz Tan'ın Ramazan ayında camiye giderken sırtından vurularak şehit edilmesine atıf yapıldı: 'Sabah namazında imam katledenlere oy yok.'

Güneydoğu halkı PKK terör örgütü yandaşları tarafından yakılan öğrencilere sahip çıktı. Bölge insanı, saldırıyı gerçekleştiren terör örgütüne sert tepki gösterdi. Batman'da bazı binalara, 'okullarımızı yakanlara oy yok' pankartları asıldı. Barış ve Huzur Platformu imzasını taşıyan pankartlarda, 'Çocuklarımızı diri diri yakacaklardı' ve 'Sabah namazında imam katledenlere oy yok' ifadeleri yer aldı.

Gözü dönmüş PKK yandaşlarının imam hatip lisesi öğrencilerine yönelik molotoflu saldırısına tepkiler dinmiyor. Bölge insanı, öğrencilerin diri diri yakılmasını kabullenemiyor. Vatandaşlar, PKK terör örgütüne tepkilerini apartmanlara astıkları afişlerle gösteriyor. Barış ve Huzur Platformu, molotof atılarak yakılmak istenen Batman Yahya Kemal Beyatlı Lisesi'nin fotoğrafını afiş haline getirdi. Platform, 'Okullarımızı yakanlara oy yok' afişlerini apartmanlara astı. Taş atan çocukların yer aldığı diğer afişte ise, 'Çocuklarımızı istismar edenlere oy yok' denildi. Aynı platformum imzasıyla önceki gün iki dev afiş daha asıldı. Şırnak'ın Cizre ilçesinde imam hatip öğrencilerinin kaldığı yurda molotof atılmasına vurgu yapılan afişte, 'Çocuklarımızı diri diri yakacaklardı' ifadesi yer aldı. Bir binanın ön cephesine asılan diğer afişte ise imam Aziz Tan'ın Hakkâri'de geçtiğimiz yıl Ramazan ayında sabah namazı için camiye giderken öldürülmesine atıf yapıldı. Bu afişte, 'Sabah namazında imam katledenlere oy yok' denildi.

ZAMAN


Bu haber toplam 1017 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.