Yurt açığı kapatılacak

Yurt açığı kapatılacak

Yurt-Kur Bölge Müdürü Osman Yaşar Acet, kapasitelerinin üniversitelerin ancak üçte birini karşıladığını ve merkezden 1 bin 500 kişilik yeni bir yurt yapma yetkisi aldıkların söyledi

Üniversite kayıtlarının ardından başlayan Kredi ve Yurtlar Kurumuna (KYK) başvurular devam ediyor. Öğrenciler ise devlet yurtları özel yurtlara göre daha ekonomik olduğundan dolayı devlet yurtlarını tercih ediyor. Ara sınıfların müracaatları Temmuz ve Ağustos ayları arasında yapılıp değerlendirildi. Bu sene üniversiteye yeni kayıt yapanların Kredi Yurtlar Kurumuna yurt başvuruları 25 Ağustos’ta sonlandı ve değerlendirilmelerin yapıldı. Başvurular ve kayıtlar hakkında bilgi veren Kredi Yurtlar Kurumu Konya Bölge Müdürü Osman Yaşar Acet, “15-25 Ağustos arasında başlayan birinci sınıfların kredi, burs ve yurt başvuruları değerlendirildi ve 31 Ağustos itibarı ile asil ve yedek listeler oluşturuldu. Asil liste kayıtları başladı ve 17 Eylülde son bulacak. İsmi yedek listede yer alan öğrenciler için ilk yedek liste 20 Eylül’de başlayacak ve 5 günde bir boş kalan yerler için yeni yedek listeler gelecek. Merkez yurtlarımızda asil kız öğrenci bin 883 ve erkek öğrenci sayısı bin  971 olmak üzere toplam 3 bin 854 öğrenci asil listede yer alıyor. Yedek listede yer alan öğrenciler kız öğrencilere öncelik tanınarak yurtlarda misafir olarak kalabiliyor ve yedek listede sıranın kendisine gelmesini bekleyebiliyor. Yurtta misafir olarak kalan öğrencilerin günlük 6 lira vermeleri yeterli oluyor ve sıralarının kendisine gelmesini yurtlarımızda kalarak bekleyebiliyor” dedi.
ÖNCELİK ŞEHİT VE GAZİ ÇOCUKLARININ
Yurt kayıtlarında önceliğin şehit ve gazi çocuklarının olduğunu belirten Acet, “Kredi Yurtlar Kurumu yurtlarında artık kayıt çok basit hale getirildi. Öğrenci belgesi ve 6 adet resim ile kayıt yapılıyor. Yurtlarımızda öğrenci yerleştirmelerinde öncelik tanıdığımız öğrenciler var. Bunlar, şehit, gazi çocuğu, yetim ve anne babası ayrı olan öğrenciler. Bu öğrenciler özel durumlarını gösteren belgeler ile yurtlarımıza müracaat edebilir ve öncelik tanınır” diye konuştu.
Acet, üniversitelerin ve kontenjanların arttığını belirterek, şunları söyledi: “Bu yıl Konya’da üniversiteler ve kontenjanları arttı, buna bağlı olarak devlet yurtları yetersiz kalıyor. Üniversitelerin ancak üçte birlik bölümünü karşılayabiliyoruz. Bölgemizde Kredi Yurtlar Kurumuna ait 6’sı merkezde olan toplam 17 yurt bulunuyor. Merkez yurtlarımızda kız öğrenci yatak sayımız 4 bin 528, erkek öğrenci yatak sayımız 2 bin 336 toplam olarak merkezde 6 bin 864 yatak kapasitemiz bulunmakta. Kapasitelerimizin yetersiz olduğunu merkeze bildirdik ve bin 500 kişilik yurt açma yetkisi aldık. Aldığımız yetki ile bin 500 kişilik yeni yurt için bina arayışlarındayız. Bize bugün böyle bir yer gösterin hemen yeni yurt kurabiliriz.” Acet, devlet yurtlarının çok ekonomik ve birçok güzel yanı olduğunun altını çizerek, “Kredi Yurtlar Kurumuna ait bir yurtta öğrenci ilk olarak geri almak koşulu ile vereceği 175 liralık depozito ücretinin ardından 3’er aylık vereceği 270 lira ücret ile yurtta kalabiliyor. Bunun yanında her öğrenciye sabah kahvaltıda kullanmak için 1 lira 60 kuruş yemek fişi ve akşam yemekte kullanmak için 2 lira 40 kuruş yemek fişleri veriyoruz. Ayrıca bu yemek fişleri aylık 22 iş günü veriliyordu, bu yıl artık bu yemek fişleri her gün geçerli olacak. Öğrenciler için kaçırılmaz bir fırsat olan Kredi Yurtlar Kurumuna ait olan yurtlarda internet kafe, çamaşır salonu, ütü salonu, ders çalışma salonu, kantin, yemekhane gibi bir çok kişisel hizmet ve sosyal imkan bulunuyor” diye konuştu.

Bu haber toplam 1591 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.