Yurt dışındaki ucuzluk, fiyatları aşağı çekiyor

Yurt dışındaki ucuzluk, fiyatları aşağı çekiyor

Türkiye'de besiciliğin merkezlerinden Konya'da canlı kilogramı 12 liradan satılan büyükbaş hayvanların fiyatı, yurt dışında ucuza kurbanlık kesiminin etkisiyle 10.80 liraya kadar geriledi.

Konya Kasaplar Odası Başkanı Mehmet Cengiz yaptığı açıklamada, besiciliğin merkezlerinden Konya'daki kurbanlık fiyatlarının ülke geneli için bir referans olarak kabul edilebileceğini söyledi. Tarım ve Köyişleri Bakanlığının fiyatların düşmesi için aldığı ithal kararı kapsamında yurda giren etlik ithal sığırların yaklaşık bir hafta önce Konya'ya geldiğini belirten Cengiz, ''Konya'ya ilk kez gelen 1600 ithal büyükbaş hayvan kesilerek kasaplara verilmeye devam ediyor. Ancak uygulanan KDV nedeniyle beklendiği ölçüde kasaplara ucuza mal olmayan ithal hayvanlar, kasaplardaki fiyatlarda önemli bir değişikliğe neden olmadı'' dedi.

İTHALATTAN ÇOK YURT DIŞINDA KURBAN KESİMİ ETKİLİ OLUYOR

Buna rağmen son günlerde Konya'da büyükbaş kurbanlık fiyatlarında düşme eğilimi gözlendiğini ifade eden Cengiz, şunları kaydetti: ''Besiciliğin merkezlerinden Konya'da canlı kilogramı 12 liradan satılan büyükbaş hayvanların fiyatı 10.80 liraya geriledi. Kurbanlık fiyatlarında düşme eğiliminin başlamasında yurt dışında daha düşük fiyata kurban kesimi etkili oluyor, bunu net bir şekilde görebiliyoruz. Benim yıllardır müşterilerim olan bazı kişiler, 2 kurban kesecekse birini daha ucuz olduğu için yurt dışında kestiriyor. Bunun nedeni, örneğin burada vekaletle kurban bedeli 400 liraysa yurt dışında yapılacak vekaletle kurban kesimleri 200 lira... Bazı kişiler ise kurbanını yurt dışında daha uygun fiyata kestireceği için bize Kurban bayramı için evinde tüketeceği 5-10 kilo eti siparişi şimdiden vermeye başladı.'' Cengiz, geçtiğimiz yıllarda da vekaletle yurt dışında kurban kesimi uygulaması olduğunu ancak bu yıl içeride fiyatların yüksek olması nedeniyle bunun daha da yaygınlaştığını, Konya'da son günlerde canlı kilogram kurbanlık fiyatlarındaki düşme eğiliminin buna bağlı olduğunu gözlemlediklerini vurguladı.

BAYRAMDAN SONRA ETTE UCUZLAMA SİNYALİ

Tüm bu nedenlerle Türkiye'de kurbanlık hayvan kesiminin geçen yıla oranla düşük kalacağını tahmin ettiklerini anlatan Cengiz, bu durumun bayram sonrasında et fiyatlarının düşmesine neden olabileceğini söyledi.

İKİNCİ GÜNÜ KESTİRİN, KASABA YÜZDE 50 DAHA AZ ÖDEYİN

Kurban kesiminde kasaplık ücretlerinin de Konya için belirlendiğini ifade eden Cengiz, geçen yıl 120 liraya büyükbaş hayvan kesim fiyatının yıl 150 lira olarak belirlendiğini, ikinci gün yapılacak kesimlerde fiyatın pazarlıkla 100 liraya düşebileceğini sözlerine ekledi

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.