2018 Yılı ÇKS müracaatları sürüyor

2018 Yılı ÇKS müracaatları sürüyor

Eskil Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nde 2018 Yılı Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) kayıtları için başlayan müracaatlar kapsamında çiftçiler kayıtlarını güncelliyor.

Çiftçilerin ve tarımsal işletmelerin yapılacak destekleme ödemelerinden faydalanabilmeleri için 2018 ÇKS kayıtlarını güncellemeleri gerekiyor.

27 Mayıs 2014 tarih ve 29012 sayılı Resmi Gazete´de yayımlanarak yürürlüğe giren ÇKS Yönetmeliği´nin 6. maddesinin 2. bendi ile ÇKS Genelgesinin (2014/1) 19. maddesi gereğince; 2018 Üretim Yılı ÇKS başvuruları İl/İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlükleri tarafından alınmaya başlandı. 30 Haziran 2018 tarihinde müracaatlar sona erecek olup, bu süre içerisinde yapacakları başvurularda, tarımsal işletmeler 2018 üretim yılı için hâlihazırdaki ve planladıkları tarımsal faaliyet bilgilerinin tamamını yapacakları ÇKS başvurusu ile beyan edecekler. Müracaat esnasında 2018 üretim yılına ilişkin ekili/dikili olan tarım arazisi ve üretim bilgileri ile başvuru esnasında ekili dikili olmayan ancak 2018 üretim yılında tarımsal faaliyette bulunacakları tarım arazileri ile bu araziler üzerinde yapılması planlanan ekim/dikim bilgilerini beyan edilecek.

Müracaat sırasında beyan edilen 2018 ÇKS´ye kayıt edilen arazilerde yetiştirilen ürün bilgisi değişikliklerine ilişkin güncellemeler için başvurular ise 15 Temmuz – 15 Ağustos 2018 tarihleri arasında yapılacak. Bunun yanında mücbir sebeplerden kaynaklanan üretim bilgisi değişikliklerine ve birinci ürün ekilişinden sonraki ikinci ürün ekim/dikimlerine ilişkin çiftçi başvuruları ise üretim yılı içerisinde yapılabilecek.

Üretim maliyetlerinin düşürülerek, uluslararası alanda daha rekabetçi bir üretici kitlesi oluşturulması, daha ucuza üretilen ve pazarlanan tarımsal ürünler elde edilebilmesi için üreticilerimizin tarımsal desteklemelerden azami derecede yararlanması gerektiğini belirten uzmanlar, bu maksatla ÇKS kayıtlarının yaptırılmasını ve her yıl düzenli olarak güncellenmesini tavsiye ediyorlar.

Bu haber toplam 6043 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.