Ağaçlandırma çalışmaları asrın projesidir

Ağaçlandırma çalışmaları asrın projesidir

Ağaçlandırma çalışmaları asrın projesidir

 

Konya’nın Hüyük ilçesine bağlı Çavuş beldesinde oluşturduğu “Sonsuz Şükran Köyü” projesi kapsamında yaptığı kerpiç evlerle kültür ve sanat adamlarının yanı sıra medyanın da yoğun ilgisini çeken proje mimarı, İstanbul’daki “Fransız Sokağı”nın da kurucusu olan Yönetmen Mehmet Taşdiken, bu köyde doğmuş birisi olarak köyüme ne yapabilirim diye yıllarca düşündüğünü ifade etti ve iç Anadolu’nun  özellikle de Konya’nın uygarlıkların merkezi olduğunu söyledi. Taşdiken,  “Selçuklu’ya başkentlik yapmış bu toprakların layık olduğu yerde olmadığını düşünüyordum. Bu düşünceler içerisinde böyle bir proje ortaya çıktı. Doğduğum topraklara vefa borcum olan bu proje Anadolu kültürünü yeniden yeşertecek” dedi.

KONYA ŞEKER'İN YAPTIĞI AĞAÇLANDIRMA ÇALIŞMASI ASRIN PROJESİ

Köyüne geldiğinde ilk dikkatini çeken olayların başında Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk’un önderliğinde gerçekleştirilen ağaçlandırma çalışmalarının geldiğini söyleyen Yönetmen, Yazar Mehmet Taşdiken, “Bana göre Konya Şeker’in yaptığı ağaçlandırma çalışmaları asrın projesidir. Bu konuda emeği geçen başta Recep Konuk olmak üzere tüm çalışanlarına teşekkür ediyorum ve böyle bir çalışmaya önayak oldukları için de kutluyorum. Bu arada, Pankobirlik Genel Başkanı sayın Recep Konuk beyi de Sonsuz Şükran Köyü’nde, aramızda görmek istiyoruz” dedi.

 MUZ YETİŞTİRİLMESİNE HAYRET EDİYORLAR

Sonsuz Şükran Köyü projesine destek veren Çavuş Beldesi Belediye Başkanı Mehmet Çiğdem de, Çavuş Beldesi’nin kültür merkezi olma yolunda önemli bir mesafe aldığını belirterek, Belediyeler Birliği olarak ziyarete gittikleri Çumra Şeker Entegre Tesisleri’nden çok etkilendiğini söyledi. Çigdem, Çumra Şeker Entegre Tesisleri’nde en çok dikkatini çeken konunun muz yetiştirilmesi olduğunu ifade ederek, “İnsanlara, Çumra Şeker’de muz yetiştirildiğini söylediğimde hayret ettiler. Beldemize gelen herkese Pankobirlik Genel Başkanı sayın Recep Konuk’un yaptığı yatırımları ve hizmetleri anlatıyorum" diye konuştu.

 Türk ve dünya sanatçıları Anadolu kültürüne kesin dönüş yapıyor” sloganıyla başlatılan “Anadolu’ya Şükran Buluşmaları” başlığı adı altında yapılan sanatsal etkinlikler ve kermes, Çavuş Beldesi’nin yamacına yapılan Sonsuz Şükran Köyü’nde film gösterimleri, söyleşiler, seminerler, sergiler ve konser etkinlikleri yapılıyor. Etkinliklerin 20 Eylül’e kadar devam edecek.

Bu haber toplam 1513 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.