Aksaray turizm merkezi olmalı

Aksaray turizm merkezi olmalı

İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Aksaray’da yıllardır gerçekleştirilemeyen önemli bir çalışmayı hayata geçirdi. Nevşehir’in 20 yıl önce yaptığı bu çalışmayı geçte kalınsa bile Turizm Müdürlüğü “Zararın neresinden dönülürse kardır.”man

 

Geçtiğimiz günlerde Kültür ve Turizm Bakanlığı Turizm Uzmanlarına Aksaray turizmi konusunda bir araştırma yaptıran İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü bu araştırmanın devamında Turizmin gerçek aktörleri olan rehberler ve turizm firmaları ve otel işletmelerinin de katıldığı toplantı gerçekleştirdi. Grand Eras Otelde gerçekleştirilen toplantıya Vali Yardımcısı Emin Sait Karahaliloğlu, ATSO Başkanı Ali Öztürk, Aksaray’da bulunan otellerin müdürleri ve turizm işletmelerinin temsilcileri ile yaklaşık 40 rehber katıldı. Toplantının Aksaray turizmine nasıl ivme kazandırılabileceğinin tartışılması için düzenlendiğini ifade eden Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Varol, “Aksaray doğa, tarih, din ve sağlık turizmi açısından zengin değerlere sahip. Bu değerlerimizi turizmde daha iyi nasıl değerlendiririz bunun çalışmalarını yapıyoruz. Bu konuda ciddi girişimler yaptık. İnşallah bu çalışmalar devam edecek ve Aksaray’ın turizm potansiyelini en iyi şekilde kullanacaktır.”dedi. ATSO Başkanı Ali Öztürk ise Aksaray’ın zengin turizm alanlarının en iyi şekilde değerlendirilmesi için her girişime ATSO olarak her türlü desteğe hazır olduklarını vurguladı.

Kültür ve Turizm uzmanları Bülent Aydemir ve Kaan Yılmaz ile Grafik wep tasarım uzmanı Berkan Kabakçı İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile birlikte yapılan çalışmalar hakkında bilgiler verdiler. Aksaray’ın tarih ve doğa olarak turizm konusunda çok zengin olduğunu ifade eden Turizm Uzmanı Bülent Aydemir, “Aksaray’da yaklaşık 4-5 gün süren bir çalışma yaptık. Aksaray’ın turizm açısından değerlendirilebilecek önemli yerleri var. Ancak araştırmamızda gördüğümüz kadarıyla turizmden gelir neredeyse yok denecek kadar az. Bu konuda bir rapor hazırlayacağız. Bir çalıştay yapılacak ve turizmden Aksaray’ın hak ettiği payı alması için gerekli planlamalar yapılacak.”dedi.

TURİZM PASTASINDAN PAY İSTİYORUZ

Aksaray Turizm pastasından hak ettiği payı alabilmesi için Nevşehir’in 20 yıl önce yaptığı çalışmalar İl Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Varol Başkanlığında Aksaray’da da gerçekleştirildi. Toplantıda uzmanlar yapılması gerekenleri, turizm rehberleri ise eksiklikleri ifade ederek yapılması gerekenleri anlattılar.

Turizmin aktörleri olarak kabul edilen turizm işletmeleri, oteller ve rehberler nihayet Aksaray turizmi için bir araya getirildi. Yaklaşık 4 saat süren toplantıda Aksaray turizmi eğrisi ve doğrusuyla gündeme getirilirken katılımcılar yatak kapasitesi, turizm alanlarında turistlere hitap edecek eğlence mekanları ve restaurantların eksikliği, tanıtım konusunda şehir olarak katılımın eksikliği ile turizmden halkın kazancının azlığı konuları başta olmak üzere bir çok veriyi gözler önüne serdiler. Özellikle Nevşehir Rehberler Derneği üyeleri Aksaray’a her gün günibirlik gezilerin düzenlendiği ancak turistlerin gitmek istediği tarihi yerlerden başka bir yer olmadığını belirtiler.

Aksaray’ın iyi bir planlama ile kısa sürede turizmde ciddi bir ivme kazanabileceğini ifade eden katılımcılar, “Aksaray’da turizm alanlarına gittiğimizde bir çok eksiklik karşımıza çıkıyor. Bazı bölgelerde tahribatlar yapılmış, pis olan bölgeler var. Bunların çok iyi korunması gerekiyor. Sofular Vadisi turizm açısından çok değerli olabilir bunun bir an önce hayata geçirilmesi gerekiyor. Ayrıca turistlere hizmet edecek olan hizmet sektörü çalışanlarının yabancı dil konusunda eksiklikleri var. Turist sorun yaşadığı bölgeye bir daha gelmek istemiyor. Nevşehir bu konuda önemli adımlar attı ve bunun meyvelerini şimdi topluyor. Aksaray’da da rehberliğin gelişmesi, halkın turizmden kazanmasının sağlanması, turizm alanlarının korunması gerekiyor. Halk turizmden kazanırsa kazandığı değerlere de sahip çıkıyor. Onun için halkı turizmin içine çekecek çalışmalar yapılmalı.”dediler.

Bu haber toplam 2869 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.