Aksaray’da 110 milyonluk içme suyu projesinin baraj etabı tamamlandı

Aksaray’da 110 milyonluk içme suyu projesinin baraj etabı tamamlandı

Aksaray'ın içme suyu problemlerini büyük ölçüde giderecek olan 110 milyonluk içme suyu isale hattı ile arıtma tesisleri projesi çerçevesinde yürütülen...

Aksaray'ın içme suyu problemlerini büyük ölçüde giderecek olan 110 milyonluk içme suyu isale hattı ile arıtma tesisleri projesi çerçevesinde yürütülen Mamasın Barajı Su Alma Yapısı tamamlandı.

Aksaray'ın içme suyu temini noktasında göreve geldiği ilk günlerde itibaren yoğun mesai harcayan Belediye Başkanı Haluk Şahin Yazgı, Aksaray'ın içme suyu problemini çözmek için kısa, orta ve uzun vadeli çözüm planı hazırlamıştı. Barajdan içme suyuna dahil edilecek oranı düşürmek için kısa vadede Bağlı Köy Mevkiinde 6 adet yeni içme suyu kuyuları açarak icraatlara başlayan Başkan Yazgı, orta vadede bu suyun şehre ulaştırılması için isale hattı projesini hazırlayarak Kalkınma Bakanlığından proje ile ilgili 110 milyonluk kaynak aktarımını sağladı. Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu'nun katılımıyla temeli atılan İçme Suyu İsale Hattı Uygulama Projesinde isale hattı, arıtma ve terfi merkezlerin inşası sürerken projenin baraj etap kısmında yer alan ve barajdan alınan suyun kalitesini yükseltmek amacıyla DSİ 4. Bölge Müdürlüğü tarafından Temmuz ayında başlatılan "Dubalı Su Alma Yapısı" tamamlandı. Söz konusu yapıda bulunan boruların çapı, içme ve kullanma suyu ile beraber sulama suyu ihtiyacını da karşılayacak pik debiyi sağlayacak şekilde büyütüldü.

Konuyla ilgili belediye yetkililerinin yaptığı açıklamada, "Gerekli tüm testlerden geçen yeni yapıdan alınan numuneler, laboratuvar ortamında incelenerek olumlu sonuçlandı. Yeni yapı sayesinde barajın istediği seviyesinden istenildiği miktarda su alınacak. Yaz aylarında baraj suyundan kaynaklı olarak içme suyunda meydana gelen su tadında ve kokusundaki değişikliğin önüne geçilmiş olacak. Önceki yapıda baraj dibinde bulunan çamur ve artıklar su kalitesini bozmaktaydı ve bu da şebeke suyunda kaliteyi düşürmekteydi. Tamamlanmış olan bu su alma yapısında barajın yüzeyindeki berrak ve kaliteli su istenildiği gibi alınabilecek. Bu da vatandaşlarımıza daha kaliteli bir suyun sağlanabileceği anlamına gelmektedir"denildi.

Aksaray’da 110 milyonluk içme suyu projesinin baraj etabı tamamlandı

Aksaray’da 110 milyonluk içme suyu projesinin baraj etabı tamamlandı

Kaynak:Haber Kaynağı

Bu haber toplam 2529 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.