Aksaray'ın tarım haritasında son nokta

Aksaray'ın tarım haritasında son nokta

MÜSİAD Aksaray Şube Başkan Yardımcısı Abdulkadir Karatay “Aksaray’da tarım ve hayvancılık’ projesi ile Aksaray da tarım ve hayvancılığı gündeme aldıklarını kaydetti.

Artan dünya nüfusu ve çeşitli sebeplerle gıda ve tarım sektöründe azalan üretimin yakın zamanda dünyanın en üst gündemine taşınacağına vurgu yapan Karatay, “Aksaray’ın bu fırsatlardan yeterince yararlanması ve yatırımcıya yol haritası olması açısından tarım ve hayvancılık çalışmasını önemsedik ve titiz bir çalışma yürüttük. MÜSİAD Aksaray şubesi gıda ve tarım sektör kurulu tarafından yürütülen çalışmada özellikle hayvancılıkta marka şehir potansiyeli taşıyan ilimiz son dönemde hayvancılığa artan ilgi ve desteklerden yararlanması halinde bölgesinde var olan etkinliğini daha üst düzeylere çıkarabilir. TR71 alt bölgesinde yapılan hayvancılığın yaklaşık yüzde 50’sinin yapıldığı Aksaray projeleri ile kırsal kalkınmada önemli atılımlar yapabilir.  TR71 alt bölgesinin temel geçim kaynağının tarım ve hayvancılık olduğu ve nüfusun yaklaşık yüzde 70’ nin bu alanda faaliyet gösterdiği düşünüldüğünde Aksaray’ın taşıdığı potansiyel daha bir önem arz etmektedir. Tarım ve hayvancılıkta aldığı mesafe ile sektör tecrübesinin oluştuğu, gerekli bilgi ve birikimin üretime dönüştüğü Aksaray da sektör yeniden gözde hale geldi” dedi.

Son on yıl baz alınarak yapılan çalışmada Aksaray’ın tarım ürünleri ve hayvancılık verilerinin derlendiği ve cazibe oluşturduğu alanların tespit edildiğini dile getiren Karatay, “MÜSİAD Gıda ve Tarım sektör kurulu üyesi beş kişi ile beraber Aksaray Üniversitesi’nde görevli iki öğretim görevlisi ile yapıldı ve yaklaşık 6 ay sürdü. Kısa süre sonra basımı yapılacak olan ve üreticilerimizin hizmetine sunulacak olan çalışma sonucunda özellikle süt sığırı yetiştiriciliği, besi hayvancılığı, endüstriyel bitki ürünleri üretiminin ve yem bitkileri üretiminin öne çıktığı çalışmada Aksaray’ın yapacağı yatırımlarla sektörün tamamlayıcısı olan tarımsal yan sanayi ve gıda sanayisinin kalkınmaya ve gelişmeye katkı sağlayarak Aksaray’ı bu alanda ileri taşıyabileceği ifade edildi” diye konuştu.

Bu haber toplam 1537 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.