Akşener, "2021 fiyatlarıyla aylık bin lira İYİ Yaşam Gelir Desteği sunacağız"

Akşener, "2021 fiyatlarıyla aylık bin lira İYİ Yaşam Gelir Desteği sunacağız"

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, "2021 fiyatlarıyla aylık bin lira İYİ Yaşam Gelir Desteği sunacağız. Bu projemizle yoksulluğu ve gelir adaletsizliğini azaltıp, kişi başına düşen geliri de artıracağız" diye konuştu.

Akşener, Maraş olaylarının yıldönümü olduğunu hatırlatarak, "Buradan yaşamını yitiren vatandaşlarımıza bir kez daha Allah'tan rahmet, ailelerine ve sevenlerine başsağlığı diliyorum. Cenab-ı Hak, milletimizi böyle acılardan korusun, memleketimizde kavgayı ve nefreti körükleyenlere bir daha fırsat tanımasın" dedi.

Kurdaki düşmeye atıf yapan Akşener, "Madem kur düştü, madem artık uçuyoruz, o zaman hemen doğal gaz ve elektrik fiyatlarını da düşürün. Madem bu büyük bir ekonomik başarı, o zaman bu başarının nimetlerinden şu zor kış şartlarında milletimiz de yararlansın" dedi.

Meral Akşener, "Türkiye'nin çözülemeyecek sorunu yok. Liyakatli kadrolarla, akılla, sağduyuyla, çalışkanlıkla, her sorunun üstesinden geliriz. Esas mesele bu sorunları kalıcı zararlar oluşmadan önce çözebilmek. Mesela biz geldiğimizde Türkiye'nin kur ve faiz problemini en geç bir sene içinde çözeriz. Orada herhangi bir zorluk görmüyorum. Beni asıl endişelendiren sorun, ülkemizde her geçen gün kronikleşen derin yoksulluk ve fırsat eşitsizliği. Bu problemi toplumumuzda kalıcı hasar bırakmadan acilen çözmemiz lazım. İYİ Parti olarak bu konu özel olarak odaklandığımız bir başlık. İşte bu nedenle Kalkınma Politikaları Başkanlığımız, yaz aylarından beri Türkiye'deki derin yoksulluk sorununu çalışıyor. Bu çalışmanın çıktılarından ilki Rüzgargülü projemizdi. Bugün ise sizlere bu kapsamdaki ikinci projemizi, İYİ Yaşam Geliri Modeli'mizi sunacağız" diye konuştu

Asgari ücret çalışmalarına ilişkin olarak Akşener, "Asgari ücret konusunda da her zamanki gibi arkadaşlarımız çalıştı. Ülkemizin şartlarını göz önüne alarak önerimizi geliştirdik, iktidarla paylaştık. Dedik ki "Asgari ücreti, 4 bin TL yapın. Devlet eliyle 555 TL vergi muafiyeti sağlayıp, işverenin yükünün bir kısmını da omuzlayın'. Sonuçta ne oldu? Asgari ücret 4 bin 253 TL oldu. İşveren maliyetinin 450 TL'lik kısmını da devlet üstlendi. İşçilerimiz de zam oranını olumlu buldu. Hep söylediğim gibi, bizim çözümlerimiz, projelerimiz, miri maldır. Alsınlar kullansınlar. Yeter ki milletimize faydası olsun. Yalnız milletimizin bu kazancının ne kadar süreceğinden endişe duyuyoruz. Bu yüzden bazı önemli itiraz noktalarımız ve bazı tamamlayıcı önerilerimiz var. Değerli dava arkadaşlarım, şimdi bu arkadaşlar belli ki farkında değiller ama kendi elleriyle yol açtıkları yüksek enflasyon yüzünden açıklanan asgari ücret artışı 4 ayda eriyecek. O yüzden biz İYİ Parti olarak üç ayda bir asgari ücrete güncelleme yapılmasını ve çalışanımızın emeğinin enflasyona karşı korunmasını öneriyoruz" şeklinde konuştu. haberfark.net

Kaynak:Haber Kaynağı

Bu haber toplam 331 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.