Alçay,"Sultanhanın ilçeliği siyasi değil, ekonomik"

Alçay,"Sultanhanın ilçeliği siyasi değil, ekonomik"

Sultanhanı'nın Olağanüstü Hal (OHAL) kapsamında, 693 ve 694 sayılı iki yeni Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ilçe oluşunun ardından, sosyal medyada çıkan çeşitli spekülasyonlara karşı Eskil Belediye Başkanı Niyazi Alçay açıklamada bulundu.

Süreci Eskil Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Hilmi Yol’a değerlendiren Alçay yaptığı açıklamada, ”Sultanhanı Kasabasının ilçe olması siyasilerin yapmış olduğu yoğun bir çalışma sonu alınan bir karar değil. Sultanhanı Kasabası Türkiye’de ki en önemli projelerden ikincisi olan Tuzgölü Doğalgaz depolama tesisi olması nedeniyle, Devletin güvenliğini daha iyi sağlayabilmesi için alınmış bir karardır. Biz Sultanhanı Kasabasının ilçe olacağını duyduğumuz andan itibaren gerekli görüşmelere başladık. İç İşleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu ile irtibata geçebilmek için yoğun çaba sarf ettik. Kendisiyle ilk telefonda görüştüğümde  hassasiyetimizi dile getirdik. Daha sonra Ak Parti ilçe başkanımız Ali Mutlu ile birlikte Ankara’ya yola çıktık. Yolda Eskil Ziraat Odası Başkanı Necati Belgemen ve muhtarlarımızla karşılaştık. Topluca gitmek belki bizim için olumsuzluk oluşturabileceğini, Öncelikli olarak bizim İçişleri Bakanımızla görüşüp, daha sonra ihtiyaç durumunda muhtarlarımızın da çağırılmasının bizim için daha faydalı olacağını ifade ettik. Ziraat Odası Başkanımız ile birlikte giden ekipte farklı kurum ve kişilerle görüşerek Eskil’in hassasiyetini dile getirmişlerdir. Ben Ak Parti Eskil İlçe başkanımız ile Gurup Başkan Vekilimiz  İlknur İnceöz birlikte İçişleri Bakanımız sayın Süleyman Soylu ile görüştük. İlk elimize geçen çalışmaya göre, Başaran, Güneşli ve Eşmekaya Sultanhanı Kasabasına bağlanmış, buna ek olarak bir çok kasaba ve köy Sultanhanı Kasabasına bağlanmıştı. Bizde Eskil’den köy veya kasabanın alınarak Sultanhanı’na bağlanmasının Eskil’in geleceğini karartacağını dile getirdik ve sayın bakanımıza durumu en ince detayı ile ilettik.

Sayın bakanımız, Sultanhanı Kasabasının tamamen ülke politikasından kaynaklandığını, Türkiye’nin en önemli projesinden birinin burada olduğunu ve bu nedenle projenin korunması amacıyla Kasabada devletin olması gerektiğini, devletinde Kaymakam olduğunu ve her ne olursa olsun Sultanhanı kasabasının ilçe olduğunu bildirmesinin ardından, Bizde ilçemiz Eskil’den hiçbir şekilde toprak verilmemesini talep ettiğimizi, Başaran Güneşli köyleri ile birlikte Eşmekaya Kasabası halkının Eskil’i istediğini ve bu konuda taahhütleri olduğunu dile getirdik. Sayın İçişleri başkanımız olayın detayını öğrendiği an Sadece bir köy olan Yeşiltömek’in Sultanhanı’na bağlanmasını ve Eskil’den hiçbir toprak alınmaması talimatını verdi. Biz ayak üstü fotoğraf çekimi yapacağımız sırada, Genel Müdürün Eşmekaya Kasabası belediyesinden gelen Eşmekaya Belediye başkanı imzalı Eşmekaya Sultanhanı’na bağlanmak istiyor faksıda hiçbir şeyi değiştirmedi. Bizim devlet politikasına karşı gelme gibi bir lüksümüz olmadı olamaz. Fakat bu çalışma yapılırken bizim ilçemiz zarar görecek olursa, bizde elimizden gelen çabayı sarf etmek sorundayız. Eğer İlçemizden bir karış toprak gitmiş olsaydı biz gönüllü olarak bu görevi bırakacaktık. Sultanhanı Kasabası er yada geç ilçe olacaktı, Keşke Eskil ilk ilçe olduğu sırada siyasi olarak çok güçlü olan Eskilli siyasiler ve yöneticiler, Eskil’e 20 km uzaklıktaki Sultanhanı Kasabasının Eskil’e bağlanması için bir çalışma başlatsalardı. O zaman işler daha kolaydı. O zamanlar Sultanhanı Kasabası Eskil’e bağlanmış olsaydı bu günlere gelmezdik. Sosyal Medyada aleyhimize  bir sürü olumsuz propaganda yürütülüyor. Bizim Sultanhanı Kasabasının ilçe olması için imza verdiğimiz, Bizim Sultanhanı’nın ilçe olması için o gün Eskil’den kaçtığım, hatta İstanbulda ki Aksaray Tanıtım günlerinde Belediye başkanları, Aksaray’ın siyasileri ve bir çok kişinin olduğu, Eskil’den de Kaymakamlık personeli, Belediye personeli ve gazeteci Hilmi Yol’un da olduğu programdaki eğlencede çekilen fotoğrafın Belediye başkanı Niyazi Alçay Sultanhanı Kasabasında eğlencede oynuyor diye yansıtılmasına kadar. Ben bu tür haksız yere propaganda yapanları Cenab-ı Allah’a havale ediyorum. Biz ilçe başkanımız Ali Mutlu, İl Genel meclis üyelerimiz ile birlikte elimizden gelen mücadeleyi verdik. Bu esnada çalışmalarımızda bize destek olan, Gurup başkan vekilimiz İlknur İnceöz’e, Güneşli ve Başaran köyü muhtarlarımız ve halkına, Eşmekaya Kasabası halkına, Ankara’ya giderek çeşitli temaslarda bulunan Eskilli muhtarlar ve heyete ayrı ayrı teşekkür ederim. Eskil bizim ilçemiz. Biz görevde olduğumuz sürece Eskil’in menfaatleri herşeyin üstünde tutulacaktır. Bunun aksini düşünmemiz mümkün bile değildir” dedi. 

Bu haber toplam 8966 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
80 Yorum