Ali Rıza Alaboyun İGM Toplantısına Katıldı

Ali Rıza Alaboyun İGM Toplantısına Katıldı

Aksaray İl Genel Meclisi 8 Dönem 2011 Eylül Ayı Olağan Toplantısı’nın 2. oturumuna Aksaray Milletvekili Ali Rıza Alaboyun konuk oldu.

 İl Genel Meclis Üyelerini ziyaret eden Alaboyun, İl Genel Meclisi’nin TBMM’nin küçük bir modeli olduğunu ifade ederek “Yerel manada yatırımların daha isabetli yapılması için il genel meclislerine büyük görev düşüyor. Bu milletin iradesinin güzel bir yansımasıdır. Biz bu gene kadar Ankara’da bürokratik noktalarda elimizden geleni yaptık ve yapmaya da devam edeceğiz. Burada muhalefetten de meclis üyeleri var ama hepsi tanıdığımız sevdiğimiz arkadaşlar. Burada hepimizin amacı yaşadığımız şehre Aksaray’a hizmet etmektir. Eksiklikleri el birliği ile hep beraber gidermenin gayretinde olmalıyız” dedi. Aksaray Milletvekili’nin ziyaretinden duydukları memnuniyetleri dile getiren meclis üyeleri ise deyimi yerindeyse sordukları sorularla ve gerek Aksaray’da gerekse Türkiye genelinde çözülmesini istedikleri bazı sorunları dile getirerek eteklerindeki taşı döktüler.

 Alınan kararlar uygulansın

Milletvekili Alaboyu’na il soru muhalefetten geldi. MHP Grup Başkan Vekili Mehmet Çiftçi, yaklaşık 2.5 yıldır Aksaray İl Genel Meclisi olarak görev yaptıklarını ve zaman zaman diğer il genel meclisleri ile aralarında konuştukları en önemli konunun il genel meclisi tarafından alınan kararların uygulanmaması ve geç uygulanması konusu olduğunu ifade ederek, milletvekili Alaboyun’dan bu sorunu çözmesini istedi.

Milletvekili Ali Rıza Alaboyun, il genel meclisinin Aksaray için hayati önem taşıyan bir merci olduğunu ve burada alınan kararların da Aksaray menfaati için alındığını dile getirerek, “Hepimiz Aksaray’a hizmet için buradayız. Bulunduğumuz mevkiler hizmet mevkileridir. Kararların uygulanmaması ödenek yetersizliğinden veya iletişimsel kopukluklardan kaynaklanıyor olabilir. Bizde bu sorunların ortadan kalkması için gereken ne ise yaparız” diye konuştu.

 Yerel yönetimler güçlenmeli

Daha sonra söz alan Ak Parti Grup Başkan Vekili Hüseyin Hüyük’de bu konu hakkında fikirlerini beyan ederek, yerel yönetimlerin daha güçlü bir yapıda olması gerektiğini dile getirdi. Bu konuda çalışmaların olduğunu ve ilk etapta atılan adımların kürsüden döndüğünü söyleyen Alaboyun, “Zaten şuan ki il genel meclislerinin durumu daha önceki dönemlere göre daha özerk ve daha yaptırım gücü noktasında da daha etkin. Bazı aksaklıklar olabilirler. Bunlarda bize doğru bir şekilde rapor edildiğinde gereken ne ise biz yaparız. Yerel yönetimlerin güçlendirilmesine yönelik olarak da çalışmalar devam etmektedir” diye konuştu.

 Yasalar değil kafalar değişmeli

Ak Parti Grup başkan Vekili Hüseyin Hüyük, Aksaray’ın turizm noktasındaki eksiklikleri ve yaşanan sıkıntıları da dile getirerek, “Turizm noktasında her bölgede kültürel geziler düzenleniyor. Bu kültür gezilerinin gerçekleştirdiği illerde ciddi oranda ticari sirkülasyon oluyor. Bu tür turlara dahil olmayan 8-10 ilden bir tanesi de Aksaray. Biz o kadar turistik ve kültürel olanağa rağmen istifade edemiyoruz. Hasan Dağ’ımız var faydalanamıyoruz. Palandöken’e Mehmet Ağar zamanında bir konuk evi yapıldı. Ardından otellerde derken bu gün Erzurum Palandöken’de 250 milyonluk dev bir kış olimpiyatı organizasyonu yapıldı. Erzurum göç veren değil göç alan bir il oldu. Ihlara Vadisi bakımsız. 14 kilometrelik bir vadi yolumuz var ama yürümek için yapılı bir kısım yok. Köylerimizde imar planı eksikliği var. Bu imarsızlık yapılan kanalizasyon, okul yatırımları noktasında da sorun teşkil ediyor” diyerek Aksaray’ın diğer birçok sorununu da dile getirmiş oldu. Milletvekili Alaboyun bütün bunların ne yasalarla nede diğer birçok girişimle sağlanmasının çok zor olduğunu dile getirerek, “Burada önemli olan davranış kültürü ve zihinsel dönüşümdür. Evet dünyaca ünlü bir Ihlara Vadimiz var. Herkes bunla öğünür ama sorsan halkımızın yüzde 70’i Ihlara Vadisi’ne gitmemiştir. Oraya gidip oradaki durumu görsek, oradaki zorlukları hissetsek o zaman daha çok sahip çıkarız. Ama maalesef böyle bir adım yok. Bazı yatırımlar yapılmak isteniyor ama Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu buna karşı çıkıyor. Aynı şekilde oradan da bir heyet gelmeli burayı gezmeli incelemeli. Resme yerinde canlı bakmalı. Biz dile getiriyoruz. Bir asansör yapım işi vardı. Oradaki doğal yapıya zarar verecek diye engel olundu. Biz tünel sistemi ile hiçbir şeye zarar vermeden yapılsın diye gerekli girişimlerde bulunduk. Ama önemli olan zihinsel ve kültürel dönüşümü sağlamaktır” dedi.

 Meclis üyeleri sigortasız çalışıyor

Günün en ilginç sorunu ve tespiti ise İl Genel Meclis Üyesi Adem Atay’dan geldi. Adem Atay, il genel meclis üyelerinin özlük hakları ile ilgi tespitlerini dile getirerek, “İl Genel meclis üyeleri sigortasız olarak çalışıyor. Yani il genel meclis üyelerinin birçoğu iş adamı veya esnaf olduğu için kendi imkanları ile sigortalarını yatırıyorlar. Bu olanakları olmasa sigortasız bir şekilde meclis üyesi olarak görev yapacaklar. Bizler komisyonlarda görevliyiz ve birçok çalışma kapsamında kilometrelerce yol gidiyoruz. Bir kaza olsa sigortamız yok. Yani özlük hakkımız yok” diye konuştu. Bu konun can alıcı bir nokta olduğunun altını çizen Aksaray Milletvekili Ali Rıza Alaboyun, “Şuanda bu sorun TBMM’de de var. Milletvekillerinin de özlük hakları yok. Yani eksiklikler var. Bu eksikliklerde yaşayarak hissedilir ve dile getirilerek giderilir. Bu sorunu dile getirmek için de gerekli girişimlerde bulunacağız. Sonuçta bizler seçimle bu görevlerdeyiz. Seçilirsek buradayız seçilmesek yok. Ama tabi bu durum sosyal güvenlik kapsamında belirli bir statü ile gündeme getirilir” diye konuştu.

Bu haber toplam 1176 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.