Ayçiçeğinde Trakya'yı tek geçeriz

Ayçiçeğinde Trakya'yı tek geçeriz

Aksaray’ın tahıl üretimi açısından çok önemli bir yere sahip olduğunu ifade eden Ticaret Borsası Başkanı Kemal Gümüşsoy, “Aksaray tahıl üretimi bakımından Türkiye’nin en önemli merkezlerinden biridir. Türkiye’nin arpa piyasasını Ak

 Aksaray’ın tarım açısından önemli değerlere sahip olduğunu vurgulayan Ticaret Borsası Başkanı Kemal Gümüşsoy, “Aksaray Türkiye’nin en önemli tahıl depolarından biridir. Öyle ki Türkiye’de arpa piyasasını ve fiyatları Aksaray belirler. Her yıl borsamızda binlerce ton tahıla işlem yapılıyor. Özellikle bu yıl yağışlarında iyi gitmesiyle birlikte tahılda bereketli bir yıl bekliyoruz. Tahılın yanı sıra ayçiçek ve mısır ekiminde de Aksaray önemli mesafeler kat ediyor. Borsamızda ürünlerin kalitesini sürekli kontrol ediyor ve çiftçilerimize de ürünlerinin kalitesi hakkında bilgi veriyoruz.”dedi.

BORSAMIZ ÇİFTÇİMİZİN YANINDA

Ticaret Borsasına üye tüm tahıl alımı ve depolaması yapan esnafların çiftçinin yanında olduğunu ifade eden Başkan Kemal Gümüşsoy, “Borsamızda her yıl binlerce ton tahıla işlem yapılıyor. Eskil’de bir çok üreticinin Konya’ya tahılını götürmesine rağmen diğer illere oranla Aksaray’da tahıl daha çok işlem görüyor. İç Anadolu’nun en önemli tahıl deposu Aksaray olarak görülüyor. Borsamızda yaklaşık 110 bin ton arpa işlemi yapılmış. Buda tarımda ne kadar önemli bir merkez olduğumuzu gösteriyor.”dedi.

AYÇİÇEK EKİMİNDE TRAKYAYLA YARIŞIYORUZ

Ayçiçek ekiminin ve ticaretinin çok büyük bir hızla geliştiğini ifade eden Gümüşsoy, “Tahıl ve pancardan sonra en büyük ekim yağlık ayçiçek ekiminde gerçekleşiyor. Büyük bir hızla gelişen ve geçtiğimiz yıl 45 bin ton üzerine çıkan yağlık ayçiçek ekimi Trakya bölgesi ile yarışmaya başladı. Aksaray’da üretilen yağlık ayçiçeklerin kalite olarak ta çok iyi olması yağ sanayicisinin yüzünü Aksaray’a dönmesini sağladı.”dedi.

aksarayhaberi

Bu haber toplam 1730 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.