Besiciler girdi maliyetleri altında ezildi

Besiciler girdi maliyetleri altında ezildi

Türkiye'de hayvancılık yapan vatandaşların en çok dert yandığı yem fiyatlarına bir zam daha geldi.

Konya Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Fettah Öztürk, “Bu yüksek yem fiyatları karşısında besiciler ne yapacağını, hayvanını nasıl doyuracağını kara kara düşünüyor” dedi.  Tarım Kredi Kooperatiflerinin iştiraki olan Tarım Kredi Yem, 14 Nisan’da yem fiyatlarına yaptığı zammın ardından bugün ikinci bir zam daha yaptı. Arka arkaya yapılan zam yetmiyormuş gibi ‘Karma Hayvan Yemi Satıcılık Sözleşmesi’nde de değişikliğe giden Tarım Kredi Yem, daha öncesinden geçilen siparişleri de zamlı tarifeden satma kararı aldı.

BESİCİLER GİRDİ MALİYETİ ALTINDA EZİLDİ

Besicilerin artan yem fiyatları karşısında ezildiğini kaydeden Öztürk, Son iki yıldır sürekli artan yem fiyatları üreticiyi çaresiz bıraktı. Besiciler bütün bu şartlara rağmen besicilik yapmaya devam ediyor. Ancak ülkemizde bir çıkarcılık var Rusya ve Ukrayna savaşı bahane edilerek zam yapıldı yapılan zamlar doğrudan besicinin sırtına biniyor. Bugün besicilik yapmak gerçekten çok zorlaştı, yeme nerdeyse 2 ayda bir zam geliyor. Sadece yem değil diğer girdi maliyetlerimiz de artmaya başladı. Bugün ayağımızı giydiğimiz bottan elektriğe tüm giderlerimiz arttı” dedi.

4-2-4.jpg

YEM FİYATLARI DÜZENLENMELİ 

Yem fiyatlarında yaşanan artışlarını düzenlenmesi gerektiğine değinen Öztürk, “Yem fiyatlarında artış neye göre yapılıyor. Sürekli yem fiyatlarına zam geliyor yem üreticisinin girdi maliyetleri konuşuluyor. Ancak et üreticisi ete zam yapma talebinde bulununca girdi maliyetleri konuşulmuyor. Yem fabrikaları besicilere insaflı davranmıyor. Hepimiz bu ülkede yaşıyoruz bu ülke için emek veriyoruz fırsatçılara izine vermemeliyiz vatandaşlarımız besicilik yapmaya devam ediyor çiftçi ne kadar çok üretirse ülkemiz o kadar çok kalkınır” diye konuştu.  

DESTEK ŞART 

Artan girdi maliyetlerine karşın Konya’da küçükbaş hayvan yetiştiriciliğinin arttığına dikkat çeken Öztürk, Köyde yaşayan çiftçilik besicilik yapan vatandaşların umudu hayvanlarıdır.  Hayvanlarına göre plan program yapar geçen yıl 1 milyon 600 bin küçükbaş hayvan yetiştiriciliği bu yıl 1 milyon 800 bine ulaştı ancak besiciler bir umut yem fiyatları düzelir diye kar edebilme amacı ile artırdı ancak girdi maliyetlerinin artması besicileri kara kara düşündürüyor. Devletimizin çiftçilerimizi besicilerimizi desteklemesi gerekiyor” diyerek sözlerini tamamladı     

“YEM FİYATLARI ÇOK ARTTI”

Girdi maliyetlerinin artmasının ardından Besicilerin hayvanlarını kesime gönderdiklerini dile getiren Soylu Besicilik İşletme Sahibi Veteriner M. Akif Soylu, “Harman zamanından sonra 2.5 liraya alınan arpa şu anda besiciye 5 liradan satılıyor. Zamanında 2,5 liradan arpa stoku yapan stokçular şu anda piyasaya 2-3 katı pahalıya satıyor. Zaten artan girdi maliyetlerinde ezilen çiftçiler birde fırsatçılar ile uğraşıyor. Öte yandan Rusya ve Ukrayna arasında yaşanan savaş bizim tahıl ürünleri üretemediğimiz gerçeği ile yüzleştirdi 1 aylık süre zarfında yem fiyatlarında 90 TL’ye kadar varan artışlar yaşandı. Bu yaşanan artışlar sonrasında çiftçiler süt üretiminden vazgeçmeye başladı. Bugün birçok besici hayvanlarını kestirmeye başladı.” şeklinde konuştu. 

4-3-4.jpg

İNSANLAR HAYVANCILIKTAN BIKTI 

Yem süt parite dengesinin bozulduğunu dile getiren M. Akif Soylu, “Bugün besiciler 73 liradan ineklerini kestirmeye başladı. İnsanların yaptığı hesapları sonrası süt ineklerinin kestirmesinin daha karlı olduğunu inanmaya başladı. Bugün kesilen 100 hayvandan 95’i süt ineğidir.  Ancak süt ineklerinin kesilmesi denmek süt üretiminin azalması demek süt üretimi azalırsa peynir, yağ yoğurt üretiminin azalması anlamına geliyor süt ineklerinin tekrar yetişmesi ve süt üretecek hale gelmesi en az 3 yıl yani bugün kesilen süt inekleri gelecek 3 yılı yok ediyor. Süt inekleri tavuk gibi 40 günde yetişmiyor sağlıklı bir şekilde bir süt ineğinin süt üretmesi için 3 yıl emek verilmesi gerekir. Biz besiciler olarak çiğ süt fiyatının artmasını ülke adına vatandaşlarımız adına istiyoruz bu fiyatlar altında yakında süt üreticiliği yapacak ne besici ne de hayvan bulamayız” ifadelerini kullandı.

ÇİFTÇİ VE BESİCİ DESTEKLENMELİ 

Besicilerin desteklenmesi gerektiğini vurgulayan soylu sözlerini şöyle tamamladı: “besicinin girdi maliyetleri ortada bu şartlar altında üretim yapması imkânsız öte yandan tereyağı İhracatı kısıtlanmış durumda bu şartlarda süt üreticisinin zorlanacağını dile getirmiştik geldiğimiz nokta bunu gösteriyor. Bunun düzelmesi için çiftçilerimizin üretmesi gerekiyor çiftçilerimiz dağı taşı ekmesi değil girdi maliyetlerinin düşürülmesi desteklenmesi gerekiyor çiftçimiz desteklenir ürettiğinden kazanırsa daha çok üretmeye başlar ithal yemler azalır iç piyasalar hareketlenir et ve süt üretimi artar”

SAİT ÇELİK

Kaynak:Haber Kaynağı

Bu haber toplam 422 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.